Kan şekeri kaç olmalı, kan şekeri değerleri

kan şekeri kaç olmalı

Normal bir insanın kan şekeri kaç olmalı işte normal kan şekeri değerleri ve daha fazla detay. Birçok kişinin merak ettiği bu konuyla ilgili konulara açıklık getirmeye çalışacağız. Kan şekeri açlık ve tokluk olarak iki şekilde ölçülmektedir. Açlık kan şekeri sağlıklı bir kişi için 90 mg/dl’nin altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri ise sağlıklı bir kişide yemek sonrası 2. saatte 140 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Sağlıklı birinin kan şekeri değeri

Sağlıklı birinin açlık kan şekeri değeri 80mg/dl’den düşük olmalıdır, tokluk kan şekeri değeri ise (Yemekten sonraki 2. saatte) 140 mg/dl’den düşük olması gerekiyor.

Şayet Açlık kan şekeri değeriniz 80mg/dl’nin üzerinde bir değer çıkarsa,  test yapılan kişi hemen şeker yükleme testi (OGTT) yaptırmalıdır.

Şeker yükleme testi, 75 gram glikoz içilerek 3 saatlik olarak yapılır, saat başı kandaki şeker ve insülin oranlarına bakılarak test sonucu ortaya çıkar. Eğer sağlıklı insanlarda açlık kan şekeri değerleri 80 mg/ dl üzerinde çıkarsa gizli şeker (Gizli diyabet) sınıfına girer. Eğer ailede şeker hastalığı hikayesi bulunan kişiler varsa ve bu kişiler kilolu ise şeker hastalığı olma olasılığı daha yüksektir.

Gebelikte ise, açlık kan şekeri değerleri 80mg/dl’den daha düşük ise, tokluk kan şekeri de 1.saatte 130 mg/dl’den düşükse, 2. saatte 120 mj/dl’den düşük olmalıdır. Açlık kan şekeri ise, 80 mg/dl’den yüksek olması durumunda anne adayına şeker yükleme testi yapılır.,

Sağlıklı insanlarda HbA1c değeri normalin üstünde seyrediyorsa, gizli şeker hastalığı muhtemeldir. Bu hastalar, tokluk ve açlık kan şekeri değerlerini mutlaka kontrol ettirmelidir. Sağlıklı kişilerde açlık insülin hormonu seviyesi 10’un altında olması gerekiyor. Bu değer ise kan şekeri seviyesinde yükselmeye neden olabilmektedir.

Açlık kan şekeri 90 mg/dl’nin üzerindeyse ne yapılmalı?

1- Öncelikle OGGT adı verilen şeker yükleme testi yapılmalıdır. 75 gram glukoz ile 3 saat süren OGTT uygulanabilir. Her saat başında kandaki insülin ve glukoza bakılır.

2- Gizli şeker ihtimali vardır. Ailede şeker hastası varsa ve kilo fazlalığı da bulunuyorsa bu ihtimal oldukça yüksektir.

Kan şekeri kaç olmalı, kan şekeri değerleri 1

Hamilelikte kan şekeri kaç olmalıdır?

Hamilelerin açlık kan şekeri düzeyi 90 mg/dl’nin altında, tokluk kan şekeri 1. saatte 130 mg/dl’nin altı,2. saatte 120 mg/dl’nin altında olması gerekmektedir. Hamilelikte açlık kan şekerinin 90 mg/dl üzerinde olması halinde, 100 gr glukoz ile 3 saatlik OGTT yapılmalıdır.

Sağlıklı kişideki HbA1c yüksekliği nedir?
Sağlıklı bir kişide ölçümlenen HbA1c, standarttan daha yüksek çıktıysa gizli şeker olasılığından bahsedilir. Öncelikle açlık ve tokluk kan şekeri kontrol edilir. Gerekirse şeker yükleme testi ( OGTT ) yapılmalıdır.

Sağlıklı kişilerde açlık insülin hormonu kaçtır?

Sağlıklı bireylerin açlık insülin hormonu düzeyi 10’un altında olur.

Diyabetlilerin kan şekeri kaç olmalıdır?

Şeker hastası olanlarda ideal açlık kan şekeri düzeyi 100 mg/dl’nin altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri düzeyi ise 2. saatte 140 mg/dl’den düşük olmalıdır. 60 yaş üzeri kişilerde bu düzey daha yüksek tutulmaktadır. Bu yaşlarda açlık kan şekeri 110 mg/dl, tokluk kan şekeri 2.saatte 160-180 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Diyabetlilerde HbA1c kaç olmalıdır?

Şeker hastalarındaki HbA1c düzeyi 6,5’in altında olmak durumundadır.

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir?

Şeker hastalığı, pankreas bezi tarafından salgılanmakta olan insülin hormonunun yeterli olmaması ya da gerekli etkiyi gösterememesi neticesinde kan şekerinde yükselme ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kandaki şeker yükselmesi vücutta ve organlarda önemli hasarlar verebilmektedir. Bu duruma maruz kalmamak için kan şekerinin kontrol altına alınması çok önemlidir.

Gizli şeker nedir?

Şeker hastalığı gelişmeden önce kişiler gizli şeker aşamasındadırlar. Gizli şeker sürecinde açlık kan şekeri 90-126 mg/dl arasında seyretmektedir. Gizli şeker hastalığı şeker hastalığına yakalanmadan %70 gibi yüksek bir oranda önlenebilmektedir.

Şeker hastası oldum diye moral bozmayın:

Diyabet ya da şeker hastalığının ilk sıradaki nedeni ailede olan şeker hastalığı hikayesidir. Kilo almak, stres, sıkıntı ve depresyon da diyabetin nedenlerindendir. Şeker hastası olduğunuzda moral bozmak yerine sağlıklı beslenmeye, vitaminler, ilaçlar ve düzenli egzersizler ile zararlarının önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca açlık ve tokluk kan şekeri kaç olmalı hakkında detaylı bilgiler içeren şu videoları da izleyebilirsiniz.

Dr. Murat Kınıkoğlu Açlık ve tokluk Kan şekeri normal değerleri kaç olmalı hakkında detaylı bilgi veriyor.

İnsülin kullanan hastalar nelere dikkat etmelidir? / Doç. Dr. Serap Baydur Şahin

Ayrıca Şeker hastalığı hakkında, istanbul halk sağlığı örgütü tarafından hazırlanan slayt sunumu izleyebilirsiniz.

Diyabet hakkında hazırlanmış diyabet rehberi e-kitabı okumanızda yarar var

10 Comments

 1. battal 20 Kasım 2016
  • Fuat 11 Ocak 2017
  • B.DEMİREL 14 Haziran 2017
 2. sevgi ulusoy 11 Ocak 2017
 3. hial 9 Mayıs 2017
 4. zeki 11 Mayıs 2017
 5. Halim 8 Temmuz 2017
 6. Dilan 20 Aralık 2017
 7. erhan 14 Mayıs 2018
 8. Hesna 12 Temmuz 2018

Leave a Reply