Parmak Şişmesi ve Olası nedenleri

parmak şişmesi

Parmak şişmesi nedenleri, parmak neden şişer, parmaklarda oluşan şişliğin olası sebeplerini sizler için derledik işte ayrıntılar. Parmak şişmesi bazen karşılaşılabilen bir durumdur. Enfeksiyonlar, incinmeler, lenf ödem hatta iltihaplı romatizma kaynaklı oluşabilir. Bazen parmak kırık olabilir bu durumda doktor müdahalesi gereklidir. İşte, parmak şişmesi nedenleri ve tedavisi;

Parmaklar neden şişer?

Parmak şişmesi, kemiğin çevresinde olan dokuda, kemiğin içinde ya da parmak eklemlerinde oluşan sıvı birikimidir. Çoğunlukla, oluşan parmak şişmeleri iltihap kaynaklıdır. İltihabın oluşması ile şişlik de oluşur. Parmakta kırmızılık ve yanma hissi iltihap kaynaklıdır.

Parmak şişmesi nedenleri

İncinmeler

Çeşitli fiziksel travmalarla oluşan incinmeler, parmak dokusunun zedelenmesi ile oluşur. Parmak içinde travmalara karşı esneklik vardır. Bu esnekliğin üzerinde olan incinmelerle parmaklarda şişmeler oluşur.

İltihaplanmalar

Mikroorganizmaların ve bakterilerin doku altında yapılanması ile oluşan iltihaplanmalarda parmaklarda renk değişimi ve şişmeler oluşur.

Diğer sorunlar

Romatoid artrit

Eklemlerin dış tarafından iltihaplanmasına neden olur. Bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasıo kaynaklı oluşan iltihaplı romatizma hastalığıdır.

Osteoartrit

Kemik dokusu ve kıkırdağın zedelenmesi ile oluşur. Kireçlenme kaynaklı olarak kemikler aşınır ve harap olur.

Lenf ödem

Lenf sıvısının parmaklarda birikmesi ile damarlara zarar vermesidir. Bu durumda parmaklarda şişliklere neden olabilir.

Parmaklarda tümör oluşması şişliklere neden olabilir. Apse, tendon üzerinde, deri üzerinde meydana gelen kistler, lenf bezlerinde kistler, bağ dokuda olan ur, deri altında oluşan cisimler parmaklarda şişme ve kansere neden olur.

Parmak şişmesi tedavisi

Parmak şişmesinde şişmenin altında yatan neden bulunmalı ve tedavisinin başlaması gerekir. Fakat, evde parmak şişmesi için yapılacaklar da vardır.

Şişen bölgeye buz kompresi yapmak, ağrıyı ve şişliği hafifletir. Havluya sarılı olan buz 10-20 dakika kadar günde 3 defa uygulandığında şişlik ve ağrı azalır.

Şişen parmağı lastik bir bantla sarmak, hareketi sınırlar ve parmağın şişmesini engeller. Fakat, bantın sıkı olmaması kan akışına zarar vermemesi gerekir.

Günde 1-2 kez kadar elin yukarıya kaldırılması gerekir. Tüm bunlara rağmen parmakta yanma halen devam ediyorsa hemen bir doktora gidilmelidir. Çünkü, parmakta kırık ve tendon zedelenmeleri oluşmuş olabilir.

Kalıcı ve uzun süren şişliklerde iltihaplanma vardır. Sabun ve su ile şişmeyi temizleyip, dezenfekte edip, antibiyotikli krem kullanmanız gerekir. Şişmelerde iltihap kaynaklıysa iyileşme uzun sürer. Bu durumda eli dinlendirmek gerekmektedir. Fakat, sürekli olarak parmaklarda şişmeler varsa, ödem, deri veremi, damla hastalığı gibi hastalıklar olabilir.

3 Comments

  1. Dr Erkan 21 Aralık 2017
  2. ENES EKİN YıLMAZ 9 Temmuz 2018
  3. Murat 21 Temmuz 2018

Leave a Reply