Topuk dikeni tedavisi için 5 doğal çözüm

topuk-dikeni-tedavisinde-dogal-cozumler

tedavisinde doğal çözümler: Ayak kemerinin yayılması ile yürümenizi kolaylaştıran plantar fasya kası, ayağa binen yükleri de absorbe eder. Fakat bazen bu kasa aşırı yüklenme olur ve kas zamanla esnekliğini kaybeder. Yırtılır ve kalınlaşır. Kalınlaşma sonrası kalsiyum birikimi ile diken şeklinde bir görüntü oluşur. Buna topuk dikeni denilir.

Topuk dikeni, yürürken şiddetli ağrılara neden olur. Genelde sert zeminde koşmak, spor yapmak, ayak kemerini desteklemeyen ayakkabı giymek, aksayarak yürüme, aşırı kilo alma, düz tabanlık, yaşın ilerlemesi, diyabet, ayakta çok durma topuk dikenine neden olur.

Topuk dikeni belirtileri:

Sabah yataktan kalkınca, ilk birkaç adımda çok şiddetli ağrı olması ve yürümeyle bu ağrının azalması en önemli belirtidir. Bir yerde uzun oturma sonrası ayağa kalkınca ağrının olması ve gece ağrının artması diğer belirtidir.

Topuk dikeninde ayakkabı seçimi:

Ayakkabı seçimi ve ayakkabı giyme alışkanlıkları çok önemlidir. Ayağa tam uyan ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Ayakkabı ne dar ne de bol olmamalıdır. Ayakkabı alırken günün sonunda almayı önerirler. Çünkü bu saatlerde ayaklar şiş ve yorgundur. Ayak parmaklarınızın ayakkabı içinde bükülmesi ve açılabilmesi sağlıklı bir ayakkabı seçiminin kuralıdır. Ayakkabı yuvarlak burunlu olmalıdır. Ayakkabı alınmadan bir tur mağazada yürünmelidir. Topuğun ayakkabı içinde yukarı aşağı hareket etmemesi tam sarması gerekmektedir.

Topuk dikenine doğal çözümler:

Magnezyum:

Magnezyumun çoğunluğu kemiklerimizde toplanır. Kemik oluşumu için çok önemli bir mineraldir. Topuk dikeni tedavisinde, Epsom tuzu ile ayak banyosu yapmak tedavi edicidir. Epsom tuzu, aslında magnezyum sülfattır. Ağrıyı ve şişmeyi azaltır.  Tuzu suyla karıştırıp ayak çukuruna masaj yapıldığında rahatlatır. Magnezyum açısından zengin olan avokado, muz, ıspanak, fasulye, pirinç, mercimek ve kuru incir içeriğinde bol magnezyum içerdiğinden tüketilmelidir.

B5 vitamini:

B5 vitamini eksikliği kaslarda zayıflama ve ağrılara neden olur. Asetilkolin sinirlerde oluşan sinyallerin kaslara iletilmesini sağlar. Bu molekül, B5 vitamini ile üretilir. B5 vitamini sayesinde vücudun iyileşme hızı artar. Bu nedenle kesinlikle B5 vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Proteolitik enzimler:

Vücutta olan inflamasyon proteolitik enzimlerle azalır. Bu enzimler iyileşme süresini arttırır. Eklem ve kas ağrıları tedavisinde de kullanılırlar. Bunlara en iyi örnek Bromelaindir. Bu madde tedavide çok önemlidir ve aynı zamanda enflmasyonu engeller, ödem oluşumunu önler. Topuk dikeninin oluşmasına engel olurken tedaviye de yardımcıdır. Bu maddenin içinde olduğu meyve ananastır.

Enjeksiyon tedavisi:

Topuk dikeni tedavisinde kortizon ya da prp enjeksiyonları kullanılabilir. İğne ile hastada olan topuk dikenine müdahale edilir.

Ameliyat:

Tüm bu yöntemlerden fayda sağlanmazsa ameliyat planlanır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply