Ayak uyuşması neden olur ve tedavisi nasıl yapılır

ayak uyuşması

Ayak uyuşması ayağa yeterince kan gelmediğinde veya ayak sinirlerinde sıkıntı olduğunda oluşur. hemen hepimiz mutlaka bu durumu yaşamışızdır. Ayağın ters bir şekilde tutulması, ayağın üzerine oturulması kaynaklı kan akışının kesilmesi ile oluşur. Fakat, şeker hastalığı, zayıf kan dolaşımı, sinir hasarı, MS, alkolizim, B12 vitamin eksikliğiyle de oluşabilir. İşte, ayakta uyuşma nedenleri ve tedavisi;

Ayak uyuşması nedenleri

Vücut duruş bozukluğu

Ayak uyuşmasının başlıca nedeni, ayağın ters bir şekilde tutulması kaynaklıdır. Bazı oturma durumunda ayağa kan gitmez ve bu durumda ayaklarda uyuşma, karıncalanma hatta yanmalar hissedilir. Duruş düzeltildiğinde kan akışı rahat bir şekilde oluşur ve uyuşma hemen biter.

Şeker hastalığı

Kanda şekerin yükselmesi sonucu sinirlerde harabiyet oluşur. Sinirlerde olan bu yıpranmalar, şeker hastalarında tedavi edilemez. Diyabet hastalarında uyuşmalar, sinir hasarı kaynaklıdır. Bu nedenle, kan şekerinin yükselmemesi için tedavi uygulanmalıdır. Diyabet hastaları düzenli kontroller olmalı, ayak bakımını mutlaka yapmalıdır.

Zayıf kan dolaşımı

Kan vücutta rahat bir şekilde dolaşmadığında uyuşmalar ortaya çıkar. Kan dolaşımında olan bozukluk ya da zayıflık bu nedenle kontrol altına alınmalıdır.

Sinir hasarı

Çarpma ya da yaralanma, travmalar kaynaklı oluşan sinir hasarı ayrıca disk kaymaları ayaklarda uyuşmalara neden olur.

Rahatsız ayakkabılar

Ayağa tam olmayan, dar ya da topuklu, sert ayakkabılar ayak tabanına baskı yaratır. Uzun süre bu ayakkabılar giyindiğinde ayaklarda uyuşmalara neden olur.

MS (Multipl skleroz)

MS, başlıca ayak uyuşması nedenidir. Bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi çevresel sinirlere saldırınca uyuşmalar oluşur.

Tarsal tünel sendromu

Ayak bileğinin arkasında olan sinirin sıkışması ile oluşur. bu bölge aslında çok dardır ve bu sıkışma rahatlıkla olabilir. Soğuk kompres, iltihap sökücüler ve dinlenme ile ayak uyuşması toparlanır.

Alkol tüketimi

Yüksek alkol kullanımı, el ve ayaklarda uyuşmalara neden olur.

İlaçların yan etkisi

Kanser ilaçları, kalp ilaçları, antibiyotikler ve HIV virüsü tedavisi ayaklarda uyuşmalara neden olur.

B12 vitamin eksikliği

B12 eksikliğinde kırmızı kan hücreleri düşer. Bu durumda, el ve ayaklarda olan sinirler hasar görür. Hasar nedeni ile ayaklarda uyuşmalara neden olur.

Geçici istemik atak

Beyne giden kan akımında olan herhangi bir aksaklıkta geçici iskemik atak oluşur. El ve ayaklarda uyuşmalar başlıca belirtilerdir.

Ayak uyuşması tedavisi

Ayak uyuşmasında birinci yol altta yatan sorunun bulunması ve tedavisinin yapılmasıdır. Diyabet ya da sinir hasarı gibi sorunlarda oluşan ayak uyuşmasında tedavi bu hastalıkların tedavisi olmalıdır.

Duruşa dikkat etmek, varis çorapları, masaj, düzenli diyet, ayakları yukarı kaldırma, alkol almama ayak uyuşması tedavisinde uygulanması gereken durumlardır.

Uyuşukluğun nedeni bilinmiyorsa, idrarda sıklık varsa, kızarıklık, yürürken uyuşma artması, baş dönmesi, kas spazmı belirtilerinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Leave a Reply