Kolda sinir sıkışması nedenleri ve tedavisi


kolda sinir sıkışması

Kolda sinir sıkışması belirtileri ve tedavisi

Kollarda sinir sıkışması neden olur, neyin belirtisi, tedavi süreci ve ayrıntılar yazımızda. Kolda olan sinir sıkışmasında şiddetli ağrı ve yanmalar vardır. Ağrı ile birlikte uyuşmalar, karıncalanma ve his kaybı da oluşabilir. Kolda olan sinir sıkışması kolun ve kaslarının çok fazla kullanılması ya da iltihaplanması ile meydana gelir. İşte, kolda sinir sıkışması belirtileri ve nedenleri;

Kolda sinir sıkışması belirtileri

Kolda oluşan sinir sıkışmasında, yakıcı ve şiddetli ağrı vardır. Şiddetli ağrı sinirin sıkışmasının başlıca belirtisidir. Ağrı yanı sıra, sinirin sıkıştığı noktada his azalması, uyuşma, sızlama hissi, kaslarda seğirme, kas yorgunluğu, etkilenen bölgede yumuşaklık oluşur. Kolda sinir sıkışması, serçe parmakta ve yüzük parmakta ağrıya neden olur. Geceleri uyuşma, karıncalanma hissi oluşur. Kolda olan sinir sıkışmasında kol hareket ettirildiğinde ağrı artar, durunca ağrı yavaşlar.


Kolda sinir sıkışması nedenleri

Kolda sinir sıkışması, kasların çok fazla kullanılması, sıkışması, gerilmesi ile meydana gelir. Kolda olan sinirler baskı altında kalırsa iltihaplanır. Bu durumda sinir sıkışması daha da kronik bir hal alır. Bazen obezite, kıkırdak doku, kaslar ve tendonların baskıya maruz kalması kolda sinir sıkışmasına neden olabilir. Kolun yanlış bir pozisyonda tutulması bile kolda sinir sıkışmasına neden olabilir. Uyku sırasında ellerin yanaklarda tutulması, dirseğin bükülmesi ile sinirlerde gerilme olmasını sağlar. Bu durumda parmaklarda uyuşmalar da oluşur. İlerleyen dönemde bu sinirlerin sıkışmasına neden olur.

Dirseğin şişmesi gibi durumlarda, kol kırıklarında, kireçlenmede, dirsek etrafında olan kistlerde, uzun süre dirsek ve kolunu kullanan kişilerde sinir sıkışması oluşabilir.


Kolda sinir sıkışması tedavisi

İstirahat

Kolda sinir sıkışmasında kolu dinlendirmek başlıca tedavi yöntemidir. Fiziksel aktiviteler, kolda sinir sıkışmasını arttırabilir. Kolu dengeli ve sabit tutmak sinir sıkışmasını hafifletir ve rahatlatır.

Fizik tedavi

Fizik tedavi, kolda sinir sıkışmasında rahatlamaya neden olur. Sinirlerde baskıyı azaltmak için güçlendirme ve esneme egzersizi yapılır. Fizik tedavi kesinlikle bir doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Soğuk terapisi

Ağrı ve şişliğin geçmesi için kullanılır. Bir havluya sarılan buz torbaları 20 dakika kadar ağrının olduğu noktaya uygulanır.

Vücudun düzenli egzersiz yapması, sinir sıkışmaları için gereklidir. Günlük 30 dakika kadar yürümek, kan dolaşımını hızlandırır, hastalığın iyileşmesini sağlar. Bazen son çare olarak ameliyat düşünülür. Ameliyat ile sinirlere baskı yapan etmenlerden kurtulunur. Ameliyat sonrası fizik tedavi ile kol kasları kuvvetlendirilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...2 Yorum

  1. Kutbettin 25 Şubat 2017
  2. Übyt 27 Mart 2018

Konu hakkında yorum yap veya soru sor