Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük nasıl geçer?

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Öksürük nasıl geçer?: Öksürük özellikle kış aylarında yakalanılan grip ve soğuk algınlığı sonrasında sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Aslında öksürük, hava yollarında oluşan tıkanıklığı dışarı atmak için verilen bir tepkidir. Bu tepki iltihaplara, enfeksiyona ve tahrişlere karşı da gelişebilir. Bu bölgede olan sinirler beyne sinyal verir. Beyin de bu bölgede olan kasları uyarır, bu maddelerin ciğer ve hava yolundan atılması için öksürüğü yaratır. İşte, öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?;

Öksürük için doğal reçeteler:

Öksürük aslında doğal bir tepkidir. Fakat, öksürükle sarı/yeşil balgam atıyorsanız ve hırıltılı nefes alıyorsanız, nefes darlığı ya da ateşiniz varsa hemen doktora gitmekte fayda vardır.

Öksürük için Bal yemelisiniz;

Boğaz ağrısı ve öksürük için en etkili tedavilerden biri bal ile yapılandır. 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu eklenip karıştırılır. Bu karışım öksürük başladığında içilebilir. Bu işlemin bir diğeri ise karabiber ile yapılandır. 1 bardak kaynamış suya, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber eklenerek karıştırılır. Bu uygulama genelde balgamlı öksürükte çok daha faydalıdır.

Kekik çayı öksürüğü kesmede yardımcıdır;

Kekik çayı, astım, bronşit, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve öksürükte etkilidir. Kekik çayı, tüm bunların yanı sıra öksürükle karın kaslarında oluşan ağrıları ve kasılmaları da dindirir. 2 çay kaşığı kekik, 1 bardak kaynamış suya atılır ve 5-6 dakika kadar demlenir.

Zencefil çayı öksürüğe iyi gelir;

3-4 dilim taze zencefil, 1 kupa bardak suya atılır ve kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika kadar beklenir. Bu arada içine bal, tarçın ya da karanfil ile limon kabuğu atabilirsiniz. Bunlar çayın kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Boğazı yumuşatır ve öksürüğü azaltır.

Limon öksürüğe karşı etkili;

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayan C vitamini limonda bol miktarda bulunmaktadır. 2 yemek kaşığı limonu 1 yemek kaşığı bal ile kısık ateşte ısıtın. Günde 1 çay kaşığı 4-5 defa karışım yenilerek tüketilir. İkinci işlem de, limon ikiye kesilir ve bir parçaya karabiber veya acı biber koyulup emilir. Her ikiside öksürüğe karşı etkilidir.

Sarımsak öksürüğe karşı etkili;

Aslında doğal bir antibiyotik olan sarımsak, enfeksiyon kaynaklı öksürüklerde çok etkilidir. Sarımsak aynı zamanda bir balgam söktürücüdür. Bu nedenle boğazı ve ciğerleri rahatlatır. Çiğ olarak yenilmesi tavsiye edilir. Çayı için,  2-3 diş sarımsak ezilir ve 1 bardak suda 30 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra süzülerek içilir. Sarımsak çayı, yavaş içilmesi gereken bir çaydır.

Öksürük için Zerdeçal;

Bir tavada, zerdeçal kısık ateşte çevrilerek altın kahve rengine dönüştürülür. Tavadan alınıp, 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Yatmadan önce içildiğinde  gece öksürüğünü bitirir. Genelde öksürük şiddetlendiğinde içilmesi tavsiye edilir.

Öksürük için Pul biber;

Pul biber, gripken kullanıldığında boğazı yumuşatır. Etkili bir balgam sökücüdür. 1 büyük bardak kaynar suya, yarım çay kaşığı pul biber eklenip karıştırılır. İçine istenirse limon suyu da eklenebilir.

Öksürük için Tuzlu su gargarası;

1 bardak suya, 1 çay kaşığı tuz eklenir ve karıştırılır. Bu su ile gargara yapıldığında boğaz yumuşar, balgam atılır ve öksürüğe iyi gelir.

Öksürük için Tavuk çorbası öksürüğe iyi gelir;

Tavuk çorbası bilimsel olarak kabul edilen bir şifa kaynağıdır. Taze sebzeler ve tavuk suyu ile hazırlanan çorba, mineral ve vitamin açısından zengindir. Grip ve öksürüğe iyi gelir.

Öksürük için Sıcak duş iyi gelebilir;

Sıcak duş almak solunum yollarını yumuşatır. Bol buharlı sıcak duş burnu, göğsü ve solunum yollarını yumuşatıp açar. Buhar etkisi için, okaliptüs yağı ve nane yağını sıcak suya damlatarak  odanıza koyabilirsiniz.

Öksürük neden olur? Öksürüğe ne iyi gelir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

2 Comments

  1. Mevlüt 24 Ocak 2018
  2. öksürük 7 Haziran 2018

Leave a Reply