Ne yaptıysam kilo veremiyorum diyorsanız okuyun

Ne yaptıysam kilo veremiyorum diyorsanız okuyun: kilo verememenizin kesinlikle bir nedeni vardır. Özellikle “ne yapsam kilo veremiyorum” diyenlerdenseniz, bilinçsiz bir yapıyor olabilir ve hatta metabolizmanıza zarar veriyor olabilirsiniz. İşte, detaylar;

Uygulanan diyetlerde, genellikle doğru bilinen yanlışlar nedeniyle farkına bile varmadan htalar yapılmakta, kilo vermek bir yana aksine kilo alımıyla sonuçlanmaktadır. Birçok kişi her pazartesi diyete başlamakta üç gün geçmeden bırakmaktadır. Bu durum bir kısır döngü yaratmaktaır ve diyetten daha çok doğru beslenme alışkanlıkları edinmeye çalışılmalıdır.

Beslenme hatalarını nasıl düzeltirsiniz?

Çevrenizdeki arkadaşlarınızdan, komşunuzdan veya bir yakınınızdan duyduklarınızla ya da başkasının uyguladığı bir beslenme listesiyle diyet yapmaya kalkılmamalıdır. Çünkü yapılacak olan diyet kişiye özel olarak hazırlanır ve herkesin metabolizması farklı şekilde çalışmaktadır.

Kilo alma endişesi ile sakın kendinizi aç bırakmayın. Çünkü uzun süreli açlıkta vücut metabolizması yavaşlamakta ve daha az enerji tüketmeye başlamaktadır. Bunun sonucunda da kontrolsüz bie şekilde yemek yemeye başlarsınız. Bu durum az enerji tüketen vücudunuzda daha çok yağ birikmesine yol açar. Örneğin; Ramazan ayında oruç tutan kişilerin neden kilo aldıklarının sebebi de budur. Tüm bu sebeplerden ötürü günde 6 kez, 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmelisiniz. İdeal olan öğün satleri ise; sabahları 7:30 – 08:00 gibi kahvaltı, 10:30 gibi ilk ara öğün, 12:00 – 13:00 gibi öğle yemeği, 15:00 gibi ikinci ara öğün, 18:00 – 19:00 saatleri gibi akşam öğünü, 21:00 – 21:30 gibi üçüncü ara öğün şeklinde olmalıdır.

Beslenmedeki diğer bir nokta da her gün tüketilen çay, kahve ve diğer içeceklerdir. Bu sıvıları su yerine tükettiğinizi ya da su içmiş gibi olduğunu düşünmeyin.  Bu tür içecekler sodyum ve kafein içerikleri nedeniyle vücudumuzda su tutulumu yaparak, ödem ve fazla su birikimine yol açabilmektedir. Çay ve kahve alışkanlıklarınızı mümkün olduğunca bir kenara bırakarak, ara öğünlerde bitki çayları ve meyve çayları içmeye yönelmelisiniz. Bunlardan başka tuz tüketiminin de sınırlanması gerekmektedir. Çünkü fazla tuz alımı vücutta ödem oluşmasına neden olmaktadır.

Kahvaltıda ya da öğünlerde ekmek yemiyorum, ekmek yerine makarna veya pilav yiyorum gibi alışkanlıklar doğru bir düşünce değildir. Hatta ekmek yenmediği için porsiyonları daha da çok arttırabilir ve kısa sürede de yeniden acıkabilirsiniz. En doğrusu tam buğday ve çavdarlı ekmeklerden herhangi birinden 1-2 dilim tüketmenizdir. Bu, sizin hem posa tüketmenizi sağlar hem de sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasına imkan verecektir. Kepekli ekmek tüketmemeye özen göstermelisiniz, çünkü kepekli ekmek beyaz undan elde edilmektedir ve içine belirli miktarda kepek eklenmektedir. Bundan dolayı tam buğday ve çavdar tanelerinden üretilen ekmekler çok daha sağlıklıdır.

Geceleri yemek yeme alışkanlığınız varsa kurtulmalısınız. Gece belirli bir saatte acıkmanızın nedeni akşam yemeğinde hatalı beslenme olabilir. Kan şekerinizi hızlıca yükseltip daha sonra kan şekerini düşüren besinler tüketmekte ve çabucak acıkmaktasınız. Akşam öğünlerinizde salata, sebze, et yerine haftada 2-3 defa kurubaklagil ve tam buğday veya çavdar ekmeği tüketip denge sağlayabilirsiniz. Eğer çok acıkırsanız, ağır yağlı bir yemek yerine yarım yağlı yoğurdun içine bir miktar kuru meyve ekleyerek daha doğru bir iş yapmış olursunuz.

Süt, yoğurt ve peynir gibi besinleri alırken yarım yağlı olanları almanız daha doğrudur. Özellikle krem peynirlerde çok yüksek yağ içeriği bulunmaktadır. Labne peynir alacaksanız yağı azaltılmış olan türlerini tercih etmelisiniz. Bunlara ek olarak et, tavuk ve balık tüketimlerinizin de mümkün olduğunca yağsız olmasına özen göstermelisiniz.

Yaptığınız yemekleri mümkünse kavurmadan, her porsiyon için 1 yemek kaşığı yağ ekleyerek yapmalı, kızartma ve katı yağlardan sakınmalısınız. İçeriğinde yüksek oranda katkı maddesi olan salam, sucuk, sosis, sakatat, margarin, kaymak, krema, hardal ve mayonez gibi gıdaları tüketmekten sakınmalısınız. Kola ve gazoz gibi asitli içecekler ve hazır meyve sularını içmekten de imtina etmelisiniz.

Tüketmemeniz gereken bir gıdayı kesinlikle alıp evinize getirmeyin ve alışveriş listenizden mutlaka çıkarın. Bu tür gıdaları evinizden uzak tutarsanız tüketme alışkanlıklarınızı değiştirme imkanına sahip olursunuz. Hazırladığınız yemekleri çok miktarda yapmayın ve servis ederken tabaklara fazla koymayın. Başkasının hatırı için yemek yemeyin. Birisinin ısrar etmesiyle yememeniz gereken bir yiyeceği asla tüketmeyin. İkramlarınızda hafif ve sağlıklı tarifleri tercih edin ve çeşit sayısını fazla tutmayın. İkramlarınızın içinde mutlaka salata, ayran veya az şekerli bir sütlü tatlı, içinde üzüm, erik ya da kayısı olan bir dilim kek bulunabilir. Yemeğe misafiriniz varsa başta sebze yemeği, yoğurtlu salata çeşitleri, zeytinyağlı bir kurubaklagilin yanında ızgara et, balık veya tavuk ikram edebilirsiniz.

Çeşitli sakızlar, otlar veya bitkisel bazı sular gibi ürünlerin zayıflamaya kesin bir etkisi bulunmamaktadır. Birçok insanda hormonal dengesizliğe kadar türlü olumsuzluklara yol açabilmektedir. İnsan sağlığına faydası ispat edilmemiş hiçbir besin veya başka maddelerin zayıflamak uğruna tüketilmemesi gerekmektedir.

Üzerinde önemle durulması gereken diğer bir nokta da çok düşük kalorili diyetlerin uygulanmamasıdır. Diyetin sizin metabolizmanıza özel olarak planlanması gerekmektedir. Haftlık bazda yarım veya 1 kilo kadar kilo vermek normaldir, ancak bu oranların üzerindeki kilo kayıpları insan sağlığı açısından sakıncalıdır.

Dengeli ve sağlıklı beslenmeye ek olarak kesinlikle egzersiz ve spor eektiviteleri yapılmalıdır. Ayrıca günlük hayatınızda aktif ve hareketli olmak da çok önemlidir. Vücudunuzun şekle sokulmasına yardımcı olabilecek bazı aerobik hareketlerini yapmayı da alışkanlık edinmelisiniz. Belirli aralıklarla aynada kendinize bakın, eğer kilo almaya başlamışsanız beslenme şeklinize ve yaşam biçiminize özen göstermeniz gerekecektir.

Kilo vermek, düşünüldüğünün tersine çok zorlu bir iş değil, ancak oturarak veya hiçbir şey yapmadan da kilo veremezsiniz. Kilo vermenizi sağlayacak bir ilaç ya da sihirli bir formül maalesef yok. Yapmanız gereken şey, konusunda bilinçli hareket etmeniz ve bilimselliği olmayan yollara yönelmemenizdir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply