Cilt Bakımında C Vitaminin Önemi

Cilt bakımında C vitaminin önemi

Bakımında C Vitaminin Önemi: çok kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılırlar. Fakat, C vitamini cilt üzerinde çok önemlidir. Cildin daha genç ve esnek olmasını sağlar. Cildin korunması ve güzelleşmesi C vitamini sayesinde olur. C vitamini olmadan cilt yapısında denge olmaz. İşte, bu nedenle tüm yüz kremleri içinde C vitamini bulunur.  İşte, cilt bakımında C vitaminin önemi;

Antioksidan etkisi

Normal olarak nefes alıp verdiğimizde bol miktarda oksijen alırız. Oksijen, vücudumuzda bazı moleküller ile birleşip serbest radikalleri oluşturur. Serbest radikaller, hücre zarı ve DNA’ya ulaşınca hücrelerin hızla ölmesine ve anormal hücrelere neden olur. C vitamini o kadar kuvvetli bir antioksidandır ki, serbest radikallerin yarattığı hasarı engeller. Ultraviyole radyasyonundan ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bu nedenle genç görünüm korunur.

Yaralarda iyileşme

Metabolizmamız C vitaminini, yara iyileşmesinde kullanır. C vitamini sayesinde yaralanmış dokuyu eski haline getirir. Yavaş iyileşen yaralar varsa bunun başlıca nedeni C vitamini eksikliğidir. Bu nedenle, yara iyileşmesi için bol C vitamini alınması önerilir.

Kolajen üretimi

Kolajen aslında bir proteindir. Kemikler, tendonlar ve bağların yapılanmasında kullanılır. Ciltte dokunun iyileşmesi ve yeniden oluşması için, kolajene ihtiyaç vardır. Kolajen olmadığında ya da az üretildiğinde ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar oluşur. C vitamini olmadan kolajen üretilmez. Bu nedenle C vitamini çok önemlidir.

E vitamini üretimi

E vitamini en az C vitamini kadar antioksidan etkiye sahip olan bir vitamindir. C vitamini, E vitamini üretiminde rol alır. Güneşin ultraviyole etkisini elemine eder ve cildi iyileştirir, cilt kırışıklıklarını engeller. Bu nedenle C vitamini çok önemlidir.

Kan damar yapısı

Kolajen, kan damarlarının oluşumu için çok önemlidir. Sağlıklı damar sistemi için C vitaminine ihtiyaç vardır.  Cildin alt yapısında bulunan kılcal damarlar, oksijen ve besinleri kan ile taşır. Cildin sağlıklı olması için çok önemlidir. Yeterince oksijen alamayan bir cilt kurur, mat ve kırışık bir yapıya dönüşür. Bu nedenle, C vitamini cilt yapısı için çok önemlidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply