Sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için 6 temel gıda

sağlıklı tırnaklar için

Sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için 6 temel gıda

Saçların ve tırnakların sağlıklı olması tamamen sağlıklı beslenmeye bağlıdır. Saçların hızlı uzaması, tırnakların kırılması ve liflere ayrılmaması için sağlıklı olması gerekir. Uzmanlar, sağlıklı tırnak ve saç için dengeli beslenmeye hatta bazı gıdalara ihtiyacı olduğunu söylüyor. İşte, daha sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için 6 temel gıda;

Saçlarımızın ve tırnaklarımızın ana ham maddesi keratindir. Keratin üretimini sağlıklı bir şekilde arttıran çeşitli gıdalar vardır. Bunlar, süt, yumurta, somon, yeşil sebzeler, portakal ve sarı sebzeler, sudur.

Süt

Saçların dökülmesi, tırnakların çatlaması, kırılmasının başlıca nedeni çinko, biyotin ve protein eksikliğinden oluşmaktadır. Biyotin, protein ve çinko en fazla sütte bulunur. Sütte bunların dışında D vitamini, kalsiyum bulunmaktadır.

Yumurta

Saçlar ayda en fazla 1 cm. kadar uzar. Yaklaşık olarak %98’i proteindir. Yumurta içinde en etkili protein vardır. Yumurta sayesinde saçlarda hızlı uzama ve hücrelerde yenilenme sağlarsınız. Ayrıca yumurta içinde biyotin ve demirde vardır.

Somon

Somon balığı içinde en fazla omega 3 içeren balıktır. Omega 3 yağ asitleri, saçları kuvvetlendirir, tırnakları güçlendirir. Somon içinde bulunan biyotin ile saç ve derisini de beslemektedir.

Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerde A, C vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. bu vitaminler kollajen üretimini arttırır, kan damarlarını güçlendirir. C vitamini, vücuda demirin emiliminin yapılması için gereklidir. Ayrıca A vitamini saçların hızlı uzamasını sağlar.

Portakal ve sarı renkli sebzeler

Havuç, kabak ve patates gibi sebzeler A vitamininden zengin olan gıdalardır. Bu gıdalar sayesinde tırnaklar güçlenir, saçlar hızlı uzar ve parlaklaşır. Bu besinler nedeni ile bol beta karaten alındığından cilt yapısı pürüzsüzleşir. Kırılan tırnaklar için mutlaka tüketilmelidirler.

Su

Su sayesinde tüm vitamin ve mineraller hücre dokularına iletilir. Toksin maddeler su sayesinde vücuttan atılır. Parlak saçlar ve güçlü tırnaklar için günde en az 1.5-2 litre kadar su içilmelidir.

Leave a Reply