Karın estetiği ve yağ aldırma işlemi (Liposuction)

Karın estetiği ve yağ aldırma işlemi (): Karın estetiği, son yıllarda en sık yapılan estetik uygulamasıdır. Özellikle, aşırı kilo kaybı sonrası göbekte sarkmalar, ikiz ve üçüz doğumlar sonrası göbek deformasyonları yağ aldırma nedenleridir. Ayrıca son yılların kilo alan insanların artması karın estetiği ve yağ aldırma uygulamalarında artışa neden olmaktadır. İşte, detaylar;

Karın germe ameliyatı

Karın germe ameliyatı, karında yağlanma ve ciltte aşırı sarkmaya bağlı olarak yapılır. Spor ve diyet yaptığı halde kilo veremeyen hastalarda uygulanan bir ameliyattır. Ameliyatta, doğum veya yaşlanmaya bağlı olarak gelişen, gevşeyen karın kaslarının toparlanması yapılır. Fazla yağ dokusu alınır ve sarkmış olan deri toparlanır, karın düz ve gergin hale getirilir. Bu uygulama göbek deliği altında ve üstünde yapılırsa tam karın germe, göbek deliğinin altında yapılırsa mini-karın germe olarak bilinir. Bel ve mide kısmında yağlanma varsa liposuction yapılabilir. Karın germe operasyonunda ameliyat izleri, iç çamaşırı ve bikini içine saklanacak şekilde yapılır.

Karın germe ameliyatında, kronik bir hastalık varsa doktor tarafından önlemler alınmalıdır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalığı varsa doktor bilgilendirilmelidir. Ameliyat öncesi aspirin alınmamalıdır. Karın germe ameliyatları, doğumdan 1 yıl sonra rahatlıkla yapılır. Karın germe ameliyatı sonrası 2 yıl içinde doğum yapılabilir.

Karın germe operasyonu sonrası 1 gece hastanede yatılır. Ertesi gün, antibiyotik ve ağrı kesici verilerek hasta taburcu edilir. 2-3 gün içinde ağrı tam olarak azalır. Yeni gelişen teknoloji ile ameliyat yapıldığından yürümede ve ağrıda sorun yoktur. Ameliyat sonrası yaklaşık 1 ay kadar korse giyilir. Dikişler kendiliğinden eriyeceğinden alınmaz. Ameliyat  sonrası 3-4 gün içinde hastanede pansuman yapılır. Ameliyat sonrası hissizlik ve şişme oluşabilir. Oluşan hissizlik, 6 ay içinde düzelir.

Yağ aldırma

Liposuction yani yağ aldırma, bölgesel yağların alınması işlemidir. Kilo verme amaçlı uygulanmaz. Özel kanüller (çubuklar) yardımıyla vücudun belirli bölgelerinden yağlar vakumlanır ve bölgeye tekrar şekil verilir.  Liposuction; Gıdık, kol, sırt, bel, karın, mide, basen, uyluk içi, erkeklerde büyüyen meme dokusu ve diz içine uygulanır. Uygulamada sadece 5-6 litre yağ alınır. Bundan fazlası hayati risk oluşturur.

Uygulama genel anestezi ile yapılır. Yağ alınacak bölgeye bir serum verilir ve uygulama yapılır. Ameliyat sonrası 1 ay kadar korse takılır. Günde 2-3 litre su içilir. Şişlik ve morluklar ameliyattan 1-2 hafta içinde düzelir. Yüksek tansiyon, şeker, kalp hastalığı ve kan hastalığı olan hastalarda uygulama risklidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply