Cilt çatlaklarından kurtulmanın 6 etkili yolu

cilt çatlaklarından kurtulmanın yolları

Ciltte oluşan çatlakların görüntüsü rahatsız edicidir ve çatlakların oluşmasının değişik nedenleri vardır. Bunlar; hamilelik, kilo alıp verme, genetik ve kullanılan ilaçlar olabilmektedir.

Peki, bu çatlaklardan nasıl kurtulabilirsiniz? Cilt çatlaklarından kurtulmanın en etkili ve popüler yolu reçetesiz merhemlerdir. Uzun süreli kullanım gerektirmekte ve oldukça pahalıya mal olmaktadır. Cilt çatlaklarını evde yapabileceğiniz ilaçlarla tedavi etmeniz mümkün. İşte, cilt çatlaklarından kurtulmanın yolları;

1- Şeker:

Şeker, cildin pul pul olmasını önlemekte, parlak ve naturel görünmesini sağlamaktadır. Bir avuç şekeri badem yağı ve limon suyu ile karışım haline getirin. Elde ettiğiniz karışımı şeker eriyene dek çatlakların üzerine yayın. 30 gün süreyle işlemi tekrarladığınızda, cilt çatlaklarında olumlu yönde belirgin bir değişiklik göreceksiniz.

2- Patates suyu:

Cilt hücrelerinin yenilenmesinde ihtiyaç duyulan mineral ve vitaminleri içeren patates suyu oldukça etkilidir. Patatesleri soyduktan sonra blender’dan geçirin ve suyunu süzün. Süzgeç üstünde kalan patatesin özünü çatlakların olduğu bölgelere sürün. 5-10 dakika sonra soğuk suyla yıkayıp kurulayın. Yine, büyük bir patatesi kalın bir şekilde dilimleyin. Patates dilimlerini çatlakların üzerine yerleştirin ve birkaç dakika bekletin. Kaldırdıktan sonra soğuk suyla yıkayın.

3- Limon suyu:

Doğal asidik özelliği bulunan limon suyunu cilt çatlakları da dahil olmak üzere, her türlü deri enfeksiyonlarına karşı kullanabilirsiniz. Uygulamasını şu şekilde yapabilirsiniz; Büyük bir limonu ortadan ikiye dilimleyin ve suyunu sıkın. Elde ettiğiniz limon suyunu cildiniz tarafından emilinceye kadar çatlaklara sürün. Ayrıca, limon suyu ve salatalık suyunu karıştırabilir bu karışımı da cildinize tatbik edebilirsiniz. Cildinizi soğuk suyla yıkayıp temizleyebilir, sürekli uygulamalarınız sonunda etkisini görebilirsiniz.

4- Aloe vera:

Yaygın bir şekilde Jel olarak kullanıan aloe vera nemlendirici özelliği ile cildin yenilenmesine katkı sağlar. Ayrıca, aloe vera yaprağını ikiye ayırıp içindeki öz suyu alabilir, bu suyu da direkt olarak cilt çatlaklarının üzerine uygulayabilirsiniz.

5- Kayısı maskesi:

Taze kayısı, cilt çatlaklarının giderilmesinde çok etkili bir meyvedir. Bir kayısının çekirdeğini çıkarın, çekirdekteki bademini ayırın ve kayısı ile bu bademi mikserde hamur haline getirin. Elde ettiğiniz bu macunu cilt çatlaklarına sürün ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Sonrasında soğuk su ile yıkayıp kurulayın. Hergün uyguladığınızda iyi sonuçları gözünüzle görebilirsiniz.

6- Hint yağı:

Ciltteki kırışıklıklar, ince çizgiler ve çatlakları azaltmak için kullanılan hint yağı, cildin kalojen dengesini sağlamasında destek sağlamaktadır. Bir kaşık Hint yağını vücudunuzdaki çatlaklara sürün. Pamukulu bir bez ile sürdüğünüz bölgenin üstünü örtün. Sonrasında da yarım saat süreyle sıcak su torbası ya da başka bir ısı kaynağı ile ısı uygulayın. İki ay kadar bu yöntemi uygulayın ve cilt çatlaklarınızın yok olmaya başladığını görün.

Leave a Reply