Mitral kapak yetmezliği Nedir, belirtileri ve tedavisi


mitral kapak yetmezliği

Mitral kapak yetmezliği, kalbin pompalama yaparken mitral kapağın gevşeyerek, geriye açılması ve kapakçıktan kan sızması ile oluşur. Ameliyatla kapağın değişmesi ya da hafif durumlarda alınan ilaçlarla bu durum engellenebilir. Mitral kapak yetmezliği tedavisinde kaçırılan kanın miktarı çok önemlidir. İşte, mitral kapak yetmezliği belirtileri ve tedavisi;

Mitral kapak yetmezliği nedir?

yapısında kan bir odacıktan diğerine odacıklarda olan kapaklarla geçmektedir. Mitral kapakçık, kalbin alt ve üst tarafında olan akışı sağlamaktadır. Mitral kapak yetmezliğinde, kapakçık kapanmaz ve kanın bir kısmı odacığa geri akar. Bu durumda, odacığa geri dönen kanı dışarıya almak için tekrar kasılır. Şiddetli olan mitral kapak yetmezliği, kaslarını zayıflatır ve yetmezliğine neden olur.


Mitral kapak yetmezliği belirtileri

Çarpıntı, hızlı kalp atımı, geceleri öksürük, nefes yetmezliği hissi, egzersiz sırasında yorgunluk, kalp hırıltısı, ayaklarda, bileklerde şişlikler başlıca belirtilerdir. Bazı insanlarda hiçbir belirti olmayacaktır.

Mitral kapak yetmezliğinin neden olduğu hastalıklar


Mitral kapak yetmezliği nedeni ile vücutta belirli hastalıklar oluşur.

Kalp yetmezliği

Kan pıhtıları; sol atardamarın genişlemesi ile içinde pıhtı oluşabilir. Kalbin farklı bölgelerine gidebilen bu pıhtılar, kalp krizine neden olabilir. Beyine giderse felç oluşabilir.

Atriyum kasılması; Atrium kasılması, kalbin kuvvetli kasılması ile oluşur.

Kalp iç zarı iltihabı; kapakçığın iltihaplanması ile oluşur.

Mitral kapak yetmezliğinin nedenleri

Kronik mitral kapak yetmezliği

Bu tip yetmezlik yavaş oluşur. Zayıf olan kapakçık, ateşli romatizma, doğuştan kalp bozuklukları, kalsiyum birikimi ve kalp yetmezliği ile oluşur.

Kronik olmayan mitral kapak yetmezliği

Aniden olur ve hemen tedavi edilmelidir. Çünkü ölümcüldür. Kapakçığın ani yırtılması ile ortaya çıkar. Kalp enfeksiyonları ve kalp krizi nedenli olarak oluşur.

Mitral kapak yetmezliği tedavisi

Kan sulandırıcılar, Diüretikler, anti armik ilaçlar, antibiyotikler, ACE inhibitorleri tedavide kullanılan ilaçlardır. Bazen, atrium kasılması problemi oluşabilir. Bu durumda hastaya elektro şok verilerek kalp atımı düzene sokulur.

Ameliyat

Mitral kapak yetmezliğinde hastalık çok ileri seviyede ise bu durumda hastaya ameliyat yapılır. Ameliyatta kapakçık onarılır ya da hayvansal dokulardan yapılan yeni kapakçık takılır.

Hastalara düzenli olarak tansiyon ölçümü, kalp için beslenme önerileri, alkolün yasaklanması gibi tedbirler alınır. Kafein azaltılmalı, normal kiloya inilmelidir.

Mitral kapak yetmezliği video

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor