Ayaklarda yanma nedenleri ve tedavisi

ayak yanması

Ayaklarda yanma nedenleri ve tedavisi

Ayak yanması pek çok insanın yaşadığı sıkıntılardandır. Sıklıkla ayak ve bacaklarda olan sinirlerin hasarlanması nedeni ile oluşur. Ayak yanması yanında karıncalanma ve iğnelenme hissi oluşur. Ayak yanmasında önemli olan tedaviye hemen başlamaktır. Çünkü, sinirlerde olan hasar ilerleyerek daha da artabilir. İşte, ayak yanması nedenleri ve tedavisi;

Ayak yanmasının nedenleri ve tedavisi

Periferik nöropati

Omurgamızdan ayaklara uzanan sinirlerin bir noktasının hasar görmesi ile ayaklarda ve bacaklarda ortaya çıkan durumdur. Şeker hastalığı, incinmeler, enfeksiyonlar, zona, kullanılan bazı ilaçların yan etkisine bağlı olarak gelişir. Ayaklarda ya da bacakta güçsüzlük, iğnelenme, uyuşukluk, denge bozukluğu, ayakta yanmalar başlıca belirtilerdir. Periferik nöropatinin tedavisinde, ilaçlar, fizik tedavi çok ender olarak ameliyat uygulaması yapılır.

Diyabetik nöropati

Diyabetin sinirlere hasar verecek şekilde ilerlemesi yani kan şekerinin artmasıyla nöropati oluşur. sinirlere kan giderek, kan damarlarında aksaklıklar oluşmaktadır. Ayak, bacak ve ellerde karıncalanma, uyuşukluk geceleri ayak yanmaları, aşırı hassaslık ve kas güçlüğü başlıca belirtilerdir. Çeşitli şeker düşürücü ilaçlar, sağlıklı beslenme, şeker içermeyen gıdaları içeren diyet, alkol ve sigarayı bırakmak şeker hastalığı kaynaklı ayaklarda olan yanmayı durdurur.

Morton nöroması

Ayaklarda olan sinirlerin etrafında olan dokuların kalınlaşması ile oluşur.Ağır spor yapmak, bol ve dar ayakkabı giymek, ayak bileğinde oluşan baskı başlıca nedenleridir. En belirgin olan belirtisi, çakıl taşı üzerinde yürüyor hissidir. Ayak yanması, ayak tabanı ve parmaklarda ağrı ve uyuşukluk diğer belirtilerdir. Dinlenmek, buz kompresi, iltihap söktürücü ilaçlar, uygun ayakkabı kullanımı, ameliyat başlıca tedavi yöntemleridir.

Metatars ağrısı

Ayak kemiklerinin yıpranması veya iltihaplanması ile oluşur. aşırı ayakta kalma, baskı, kas darlığı, kas  zayıflığı, gut hastalığı, iltihap kaynaklı oluşur. Ayak tabanlarında yanma hissi başlıca belirtisidir. Dinlenme, fizik tedavi, ilaçlar çok ender olarak ameliyat ile tedavi planlanır.

Periferal damar hastalığı

Kollar ve bacaklarda bulunan atardamarların daralması ile oluşur. Atardamar duvarının kalınlaşması, daralması veya kan pıhtısı ile oluşur. Ayaklarda yanma, yürürken ağrı, kas krampları, yaralar, tırnakların uzamasında azalma başlıca belirtilerdir. Ağrılar, dinlenince hafifler. Sigarayı bırakma, sağlıklı beslenme, şeker hastalığı tedavisi, ilaçlar bazen de ameliyat tedavi seçenekleridir.

Yanan ayak sendromu

Ayaklarda küçük sinir liflerinde oluşan hasarla meydana gelir. B vitamini eksikliği, şeker hastalığı, hipotiroidi, böbrek yetmezliği başlıca nedenleridir. Ayak yanması, ayak tabanında ağrı, batma, uyuşma ve iğnelenme hissi başlıca belirtilerdir. Soğuk su banyoları, B vitamini takviyesi başlıca tedavi şeklidir.

Ayak yanmasının diğer nedenleri

Alkol kullanımı, böbrek hastalıkları, hipotiroidi, AIDS, kemoterapi, vitamin eksikliği diğer ayak yanması nedenleridir.

4 Comments

  1. dilek 12 Haziran 2017
  2. Meryem 8 Ağustos 2017
  3. Sebahattin 24 Temmuz 2018
  4. enes 13 Eylül 2018

Leave a Reply