Varis Nedir, Neden Olur ve Varis Nasıl Tedavi Edilir?

nedir, neden olur ve nasıl tedavi Edilir: Toplardamarların kalıcı olarak uzaması ya da genişlemesi sonucu oluşan duruma varis denilmektedir. Genel olarak alt bacakta meydana gelen varisler yeşil renkte, kıvrılmış damar yapısındadır. Varis ilk ortaya çıktığında yalnızca görüntü bozukluğu olarak meydana gelmektedir. Ancak ilerleyen yaşla birlikte varisler yalnızca görüntü bozukluğu olmaktan çıkarken, ağrılı bir hal alabilir. Varisin ilerleyen aşamasında bacaklarda şiddetli ağrı gözlemlenmektedir.

Genel olarak kadınlarda görülen varisler birçok faktöre bağlı olarak gelişmektedir. Varisleri etkileyen faktörlerin başında ise genetik yatkınlık gelmektedir. Genetik açıdan varis oluşumuna yatkın olan kişilerde varis görülme ihtimali de oldukça yüksektir. Fazla kilolarda varisin en başlı etkilerinden bir tanesidir. Çünkü bacaklar ve ayaklar vücudun bütün ağırlığını üzerinde taşımaktadır. Fazla kilolu olmak ise özellikle bacaklara çok fazla yük binmesine sebep olacak dolayısıyla da varis oluşumunu doğuracaktır. Sigara kullanıyor olmak ve uzun süreyle ayakta kalmakta varis oluşumunu tetikleyen faktörler arasında bulunmaktadır.

Varis Nasıl Anlaşılır?

Varis öncelikle gözle görülecek derecede damar toplanmasına sebep olacağından görüntü olarak anlaşılacaktır. Ayrıca varis olan bacakta şiddetli ağrı, yanma ve kaşınma da görünebilir. Bacaklarda devamlı bir rahatsızlık hissedilirken gece bacaklara kramp girmesi de bu hastalığın en başlı belirtileri arasında bulunmaktadır.

Varisin Nedenleri Nelerdir?

Varis toplardamar kapakçıklarının bozulması ve sonuç olarak kanın tek yöne akmasına engel olunması durumuna denilmektedir. Toplardamarların bu sebepten ötürü çok fazla genişlemesi ise toplardamarların gözle görülür şekilde şişmesine ve belirginleşmesine sebep olacaktır.

Genel olarak kadınlarda görülen varisin görülme istatistiklerine bakıldığında kadınlarda %35’lik bir oranda görülürken, erkeklerde %15’lik bir oranda rastlanmaktadır.

Varis oluşumunun en başında yalnızca görüntü bozukluğu meydana gelecektir. Bir ağrı söz konusu olmayacaktır. Ancak hastalığın ilerlemeye başlamasıyla birlikte ayaklarda ve bacaklarda şiddetli ağrı görünecektir. İlerleyen aşamaya rağmen varisin tedavi edilmemesi durumunda ayaklarda ve bacaklarda yara açılmasına kadar ulaşacaktır.

Varisin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Ancak en başlı sebebi ayakların vücudun bütün yükünü kaldırmasından kaynaklı oluşan vücut ağırlığının normalden fazla olması durumudur. Buna sebep olan ise hamilelik, fazla kilolar, obezite ve uzun süreli olarak ayakta kalmaktır. Bu durumlardan kaynaklanan varisin sebebi ayakların vücudun bütün yükünü kaldırıyor olmasıdır.

Sigara kullanımı da varis oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca yaş faktörü ciddi manada varise sebep olabilir. İlerleyen yaşla birlikte varis ile ilgili risk altına girersiniz.

Varisli Hastaların Şikâyetleri

Varis hastalığı öncelikle görüntü açısından bozukluk oluşturmaktadır. Ancak varis hastalarının karşılaştığı tek sorun görüntüsel sorun değildir. Bunun dışında ayakta ağrı, yanma ve kaşıntı hissi oluşmaktadır. Özellikle bu belirtiler çok fazla ayakta kalındığında oluşmaktadır.

Varis Tanısı Nasıl Konulur?

Varis gözle görülür derecede belli olan bir hastalıktır. Ama doktor ayrıntılı teşhis için duplex ultrason isteyebilir.

Nasıl Yapılır?

İlerleyen varisler ayaklarda ve bacaklarda şiddetli ağrı, yanma ve kaşıntıya sebep olacaktır. Bu etkilerden kurtulmak için varis tedavisinin yapılması gerekmektedir. Peki, varis tedavisi nasıl yapılır?

  • Varis tedavisinde ilk adım genel olarak varis çorabı olmaktadır. Varis çorabı genişleyen damarların tutulmasında görev yapmaktadır. Bu sayede bir nebze ağrılarınız hafifleyecektir.
  • Bacaklarınızı yukarı kaldırarak tutmanız da toplardamarlarınızda birikerek varise sebep olan kanın yayılmasına sebep olacaktır.
  • Skleroterapi: Skleroterapi yönteminde genişlemiş olan varis damarların içine kimyasal bir maddenin enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi varisler üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak genel olarak kılcal damarlar üzerinde oluşan varislere uygulanmaktadır.
  • Endovaskülar ablasyon ve laser: Toplardamarların tıkanması durumunda varis oluşmaktadır. Tıkanan bu damarların açılması için endovasküler ablasyon ve laser yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde kablo ile ısı ve lazer yöntemiyle damarların tıkanıklığının açılması sağlanmaktadır. Bu yöntemle varis önemli ölçüde tedavi edilmektedir.
  • Varis Operasyonu: Varis operasyonu varislere uygulanan cerrahi müdahaledir ve bu yöntemle birlikte varis oluşan toplardamarlar çıkarılmaktadır.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply