Damarlara iyi gelen yiyecekler

damarlara-iyi-gelen-yiyecekler

Damarlara iyi gelen yiyecekler: Damarlarımız vücudumuzda kanı taşıyarak, vücudu ayakta tutan ana kısımlardır. Fakat, damarlarda olan tıkanmalar, çatlamalar nedeni ile her yıl 6 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. hastalıklarında erken tanı ve tedaviye başlamak hayat kurtarmaktadır. Tabi, damar hastalıklarını önleyen bazı ilaçlar da vardır. İşte, damarlara iyi gelen yiyecekler;

Damarlara iyi gelen yiyecekler:

Badem:

Badem, bol lif, E vitamini, doymamış yağlar taşıyan çok kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar, vücudu serbest radikallerden korur ve kansere önlemdir. Bağışıklık kuvvetlenir. Badem, damarları temizleyen bir gıdadır. Fakat, aşırı tüketildiğinde tam tersi özellik taşır. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalık olarak badem tüketilebilir.

Zerdeçal:

Zerdeçal, damarları temizleme özelliğine sahiptir. Damar sertliği ve damar sağlığı için önemli olan zerdeçal, yağ depolanmasının önler. Fakat, fazla tüketilmemelidir. Aşırı tüketildiğinde ciddi manada zarar vermektedir. Lezzetli olduğundan yemeklere çiğ olarak katılabilir veya çayı tüketilebilir.

Nar:

Nar, kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidan gıdalar arasında birinci sırada kabul edilen nar, damar tıkanıklığının önüne geçer. Narın düzenli olarak tüketilmesi, damar sağlığı açısından çok önemlidir. Narın suyu ya da meyvesini yemek gereklidir.

Açai üzümü:

Açai üzümü insanlar tarafından pek bilinmeyen bir meyvedir. Bu üzüm kolesterolü düşürür, kan akımını düzenler, kalp sağlığı için çok faydalıdır. Aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde, damar sağlığı açısından çok faydalıdır.

Tarçın:

Tarçın da antioksidan bir gıdadır. Tarçın, kanda şekeri düşürür bu nedenle damar sağlığını çok iyi gelir. Tarçın düzenli olarak tüketildiğinde kanda yağı da düşürür bu nedenle yemeklerde ve bitki çaylarında kullanılmalıdır.

Elma sirkesi:

Elma sirkesi, yağların erimesine en büyük yardımcılardandır. Yemeklerden önce içildiğinde kan şekerini düşürür, elma sirkesi kolesterolü düşürmesi ve damar sağlığına faydası nedeni ile salatalarda veya günde 1 kaşık içilerek kullanılabilir.

Alıç:

Çok eski dönemlerden bu yana şifalı bir bitki olarak kabul edilen alıç, sonbaharda ortaya çıkmaktadır. Çiçekleri, meyvesi ve yaprakları ayrı ayrı faydalıdır. İdrar söktürücü etkisi ile damarları rahatlatır. Kan sulandırıcıdır, kanın damarlarda rahat gezmesini sağlar. Kalp kaslarını kuvvetlendirir. Çiçek, meyve ve yapraklarından oluşan bir tutam alıç, kaynamış suda 20 dakika demlenir ve günde 2-3 fincan içilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 Oy, Ortalama puan: 4,75 out of 5)
Loading...

Leave a Reply