Mide ağrısına iyi gelen 13 yiyecek

mide-agrisina-iyi-gelen-yiyecekler

Mide ağrısı hafif ya da geçici olabilirken bazı durumlarda oldukça şiddetli seyredebilmektedir. Mide ağrısı yaşandığında bir şeyler yemek zor olsa da, bir takım yiyecekler mide ağrılarına iyi gelebilmektedir. Yazımızda mide ağrısına iyi gelen yiyecekleri sizler için sıraladık.

Eğer midenizdeki ağrı birkaç gündür devam ediyorsa vakit geçirmeden bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Tükettiğimiz besinler dişler ve tükürük salgısı sayesinde kısmen parçalanarak yemek borusu vasıtasıyla mideye iner. Mideye ulaşan bu besinler de özel mide salgıları vasıtasıyla sindirilirler. Bu işlem gerçekleştirilirken bazen sindirim konusunda rahatsızlıklar olabilmektedir. Birden çok faktör nedeniyle oluşan mide ağrısı, aşırı yemek tüketimi, besin zehirlenmesi, midenin alışkın olmadığı bir besine tepkimesi veya kullanılmakta olan bazı ilaçlar sebebiyle de oluşabilmektedir.

Mide ağrısına iyi gelen gıdaların listesi

keten-tohumu

1- Keten tohumu:

Çok zengin bir lif ve mükemmel bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Kabızlık ve şişkinliklerin giderilmesinde etkili olup, mide ağrısının yatıştırılmasını da sağlar. Keten tohumunun öğütülmüş formunu yoğurtla karıştırıp salatalarınızda sos olarak kullanabilirsiniz.

zencefil-cayi

2- Zencefil çayı:

Mide sağlığında oldukça faydası olan zencefil sindirim sistemini yatıştırmaktadır. Zencefil çayı da mide ağrısının geçmesinde etkilidir. Mide bulantısı ve kusmaların önüne geçmede oldukça faydalıdır. Ek olarak mide ekşimesi ve başka mide problemlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

patates

3- Patates:

İçeriğindeki lifler sayesinde haşlanmış olarak tüketilen patates, mide sağlığına katkı sağladığı gibi bir takım mide problemlerinde de etki etmektedir. Ayrıca çiğ patates suyu da mide ağrısına iyi gelmekte ve mide yanmasını hafifletmektedir.

armut

Mide ağrısı nasıl geçer

4- Armut:

Sindirimi kolay olan armut çok iyi bir lif kaynağıdır. Mideyi yormaz ve rahatlıkla sindirilir. İnce bağırsaklar ve diğer sindirim sistemindeki organları da yormayan bir meyvedir. Tüm bunlara bağlı olarak mide ağrısının hafifletilmesinde önemli etkileri vardır.

yogurt

5- Yoğurt:

Çok iyi bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler midedeki faydalı bakterilerdir ve buna bağlı olarak yoğurt enfeksiyonların uzaklaştırılmasını, bağışıklığın güçlenmesini ve mide ağrısının giderilmesini sağlamaktadır.

zeytinyagi

6- Zeytinyağı:

Çiğ olarak tüketilen zeytinyağı, mide ağrılarına iyi gelmekte ve mide sağlığını korumaktadır. Safra salgısı besinlerdeki yağların sindirimi için gereklidir ve zeytinyağı bu safra salgısını da desteklemektedir. Dolayısıyla mide ağrısının giderilmesinde en sağlıklı seçimlerden biridir.

lahana

7- Lahana:

Çiğ olarak tüketilirse mide için oldukça faydalıdır. Lahana suyu ise ülser ve gastrit gibi sorunların giderilmesinde etkili bir tedavi aracıdır. Çiğ lahana suyu veya çiğ lahana tüketirseniz mide ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

muz

8- Muz:

Mide sağlığını destekleyen önemli meyvelerden biridir. Midedeki yanma ve ağrıların giderilmesinde katkı sağlamaktadır. Mideniz için faydalı olduğu kesin olan muzu her öğünden sonra tüketebilirsiniz.

karnabahar

9- Karnabahar:

Buharda pişirilerek az bir şekilde haşlanan karnabahar, midede bulunan asitlerin mide dokusuna zarar vermesini önler. Karnabaharda yer alan gefarnato adlı madde ülser ilaçlarının ana maddesi olarak faydalanılmaktadır. Bu sebeple mide sağlığını koruduğu gibi, mide sorunlarının da önüne geçmektedir.

baklagiller

10- Baklagiller:

Fasulye, bezelye ve mercimek gibi baklagillerde bioflavanoid denen bir madde vardır. Bu madde midenin korunmasına yardımcı olmaktadır. Korunmada olan midenin ağrıma olasılığı çok düşüktür. Baklagiller, bu özellikleri nedeniyle mide ağrısına oldukça iyi gelmektedir.

az-yagli-besinler

11- Az yağlı besinler:

Hazımsızlığı olanlar için az yağlı besinler çok idealdir. Bu tür besinler midenin yorulmamasını sağlar. Çok yağlı besinler mideyi yorar. Bundan dolayı az yağlı besinler sayesinde mide ağrısının önüne geçmek mümkündür.

lifli-besinler

12- Lifli besinler:

Kabızlık mide ağrısına yol açar. Lifli besinler sindirim sistemini çalıştırır. Özellikle esmer pirinç, buğday kepeği, kepekli ürünler, rafine tahıllar, kuru kayısı, kuru erik ve kuru incir gibi lifli besinler kabızlığı giderir ve buna bağlı olarak da mide ağrısının önüne geçer.

maden-suyu

13- Maden suyu:

Mide ağrısının nedenlerinden biri de mide asidinin artmasıdır. Şeker içermeyen doğal maden suyu mide asidinin dengelenmesini sağlar ve mide ağrısını gidermede etkilidir. Doğal maden suyu midede bulunan asitlerle etkileşime girip zararlı asit oranını dengeler ve etkisiz hale getirir. Bu sayede mide ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Leave a Reply