Akciğer kanseri ve astım hastaları için beslenme önerileri

Akciğer kanseri ve astım hastaları için beslenme önerileri: Vücudumuzun en önemli organlarından biri akciğerlerimizdir. Dünya genelinde her sene 1,5 milyon kişi akciğer kanserinden hayatını kaybetmektedir. Bundan dolayı akciğerlerin sağlıklı olmasının önemi bir kez daha öne çıkmaktadır. Ayrıca astım hastaları ve bazı akciğer rahatsızlığı çeken kişilerin, sigarayı bırakıp yaşam kalitesini arttırmak isteyenlerin, kısa zamanda akciğerlerini temizleyecek mucize bazı besinleri sıralayacağız. İşte akciğer kanseri ve astım hastaları için mucize besinler;

Hücrelerimize oksijen sağlayan akciğerlerin kanser hastalığından korunması amacıyla antioksidanların, vitamin ve minerallerin besinler vasıtasıyla alınması çok önemlidir. Hava kirliliği ve sigara gibi faktörlerle artış yaşanan akciğer rahatsızlıklarını tüketilecek olan besinlerle en aza indirebilmek mümkündür.

  • Keçiboynuzu:

Akciğerlerin toksinlerden arınmasını sağlayan keçiboynuzu, aynı zamanda detoks etkisi yapan besinlerden biridir. Keçiboynuzunun kansere karşı koruyucu etkisi nedeniyle, özellikle sigara tiryakileri açısından oldukça fayda sağlamaktadır. 5 tane keçiboynuzunu 1 litre suda kaynatın. Soğuduktan sonra aç karnına içildiğinde sigaranın zararlarını gidermede çok yardımcı olacaktır.

  • Sarımsak:

Güçlü bir antioksidan olmasının yanında, içeriğinde yer alan bol miktardaki alisin kimyasalı sayesinde akciğerlerin temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca akciğerlerin tam kapasite ile çalışmasını sağlayan sarımsak, içeriğindeki vitaminler sayesinde akciğer kanserine karşı koruma sağlamaktadır. Sebzelerle pişirilerek tüketilebilen sarımsak veya yemeklerle birlikte yenen bir baş çiğ sarımsak akciğerler için doğal bir antibiyotiktir.

  • Kereviz:

Kereviz, akciğer kanserine karşı koruyucu etkiye sahip mevsim sebzelerinden biridir. Kanserojen maddelerin oluşmasına karşı etki gösteren kereviz, sebze yemeği ya da çiğ olarak tüketilirse akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Mevsiminde her hafta 2-3 kez tüketilirse oldukça fayda gösterecektir.

  • Tere:

Akciğerleri temizleyen yeşil sebzeler arasında çok etkili bir besindir. İçeriğinde bol miktarda folik asit, kalsiyum, demir, linolik yağ asidi ve A, E ve C vitaminleri barındıran tere otu, tam manasıyla bir vitamin ve mineral deposu. Akciğerlerimiz için vazgeçilmez besinlerin başında gelmektedir. Tere, akciğerlerde kontrol dışı hücrelerin meydana gelmesini önler ve kansere karşı koruma sağlar. İyice yıkandıktan sonra salatalarda veya çiğ olarak da tüketilebilmektedir.

  • Üzüm çekirdeği:

Üzüm çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır ve kanser oluşumunun önüne geçilmesinde etki göstermektedir. Vücudun ihtiyacı olan antioksidanları karşılayarak akciğer kanserine karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Serbest radikallerle savaşıp akciğerlerin korunmasını sağlar.

  • Ekinezya:

Ekinezya bitkisinin kökü farklı akciğer enfeksiyonlarına karşı etki etmektedir. Öksürük ve soğuk algınlıklarının tedavisinde de fayda sağlamaktadır.

  • Zencefil:

Oldukça güçlü bir antioksidan olan zencefil akciğerlerin temizlenmesine, toksinlerin, mukusun ve istenmeyen parçacıkların akciğerlerden atılmasına yardım etmektedir. Zencefili, dilerseniz çay dilerseniz doğrudan tüketebilirsiniz. Bir tutam tere otu ve yarım baş zencefili 1 litre suda bekletin. Her gün bu suda 2 fincan kadar tüketirseniz akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlarsınız.

  • Okaliptüs:

Doğal bir antibiyotik olan okaliptüsün içeriğinde sağlıklı uçucu yağlar da yer almaktadır. Bu yağlar akciğer enfeksiyonlarına karşı etkili olup, kan basıncının artmasını sağlayarak kanın çoğalmasına imkan verir. Boğaz pastillerinde ve öksürük şuruplarında bu kimyasal yağ kullanılmaktadır. Taze okaliptüs çayı tüketilirse sinüzit ve bronşite de iyi gelmektedir. Ayrıca buharının solunması da bronşite ve öksürüğe fayda sağlamaktadır.

  • Ebegümeci:

Belirli bir miktar ebegümeci suda kaynatılır ve yaklaşık 5-6 saat kadar sonra aç karnına 1 bardak tüketilir. Bu sayede sigaranın akciğerler üzerinde meydana getirdiği zararlı etkileri yavaşlatılabilmektedir. Ayrıca balgam söktürücüdür ve akciğer kanserinin oluşumunu önlemektedir.

Kaynak: Bu yazı, mynet.com/akciger-kanseri-ve-astim-hastalari-dikkat-bu-besinler-mucize-1172786-myyemek#7552355 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply