Havuç suyunun faydaları ve besin değeri


havuç suyu

Havuç suyunun faydaları, havuç suyu neye iyi gelir, havuç suyu ve besin değerleri kaçtır, işte ayrıntılar. Havuç, en sağlıklı sebzeler arasındadır. Havuç suyu, havucun kendisi kadar değerlidir. Bol içeren havuç suyu her gün tüketilirse, gözler sağlıklı olur, kan şekeri düşer, kanser riski düşer ve cilt güzelleşir. Sayılamayacak kadar faydası olan havuç suyunun faydaları ve besin değeri;

Havuç suyunun besin değeri

1 bardak havuç suyu yaklaşık 80 kaloridir. Hiçbir meyve suyu havuç suyu kadar kaloriye sahip değildir. Bu nedenle tüketilmelidir.


İçerisinde A vitamini olan havucun 1 bardak suyu, günlük A vitamini ihtiyacının %34’nü karşılar.

Günlük potasyum ihtiyacının %18, demirin %7sini karşılar,


1 bardak havuç suyu C vitamini ihtiyacının 3 miligramını,  0.3 miligram E vitamini içerir.

İçerisinde bol B1 vitamini ve B2 vitamini bulunmaktadır.

Ayrıca içerisinde, yağ, protein ve karbonhidrat bulunmaktadır.

Havuç suyunun faydaları

Sindirimin rahatlaması

Yemeklerden önce içilen havuç suyu daha kolay hazmetmenizi sağlar. İçerisinde bol lif olduğundan havuç suyu kabızlığı önler.

Gözlerin sağlığı

Havuç suyunda göz retinamızda olan betakorten ve lutein vardır. Bu bileşenler gözlerin karanlıkta görmesini sağlar ve sağlıklı görüş gücü verir.

Kansere karşı koruma

Havuç suyu içinde bulunan karotenoid, meme kanserine karşı risk düşürür. Ayrıca, gırtlak kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri, mesane kanseri ve rahim kanseri yakalanma riskini azaltır. Uzmanlar, ksantofil, gama karoten, lutein, lukopen havuç suyunda olduğu için kansere koruma yaptığını söylemektedir.

Kan şekeri ve solunum yolları

Havuç içinde bulunan karotenoid, kan şekerini düzenler. Ayrıca beynin çalışmasında ve hafızaya iyi gelmektedir. Havuç suyu içinde bulunan A vitamini, akciğerleri ve solunum yollarını düzenler. Özellikle sigara içenler havuç suyu tüketmelidir.

Havuç suyu Cildi güzelleştirir

A vitamini eksikliğinde saçlar kurur, tırnaklar ve ciltte hasar yaratır. Havuç suyu, içerdiği bol A vitamini ile sedef gibi pek çok cilt hastalığına iyi gelir.

Havuç suyu Anne sütünü arttırır

Emziren annelerde havuç suyu tüketilirse anne sütünde artış olur. Ayrıca havuç içinde olan bol kalsiyum nedeni ile hamilelikte kullanılmalıdır.

Toksinlerin temizlenmesi

1 litre günde havuç suyu içilirse vücutta olan zararlı toksinler atılır. Cilt rengi güzelleşir.

Havuç suyu sayesinde, kanda asit dengeye gelir. Kansızlığa karşı havuç suyu içmenin faydası vardır. Damar tıkanıklığı, kabızlık ve ülsere faydalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor