Ayva çekirdeğinin bilinmeyen faydaları


ayva çekirdeğinin bilmediğimiz faydaları

çekirdeğinin bilinmeyen faydaları

Ayva çekirdeği hangi hastalıklara iyi gelir, ayva çekirdeğinin az bilinen faydalarını sizler için araştırdık. İçeriğindeki vitaminler, kalsiyum, potasyum, demir ve bakır mineralleri ile ayva çekirdeğinin bilmediğimiz faydaları bir hayli fazla. Ayanın kendisi de keyifle tüketebileceğiniz bir meyvedir, ancak ayva çekirdeği kullanıp kendi evinizde çok güzel doğal karışımlar hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Ayva çekirdeğinin faydaları nelerdir?


1- ciltteki lekelerin yok olmasını sağlar:

Yarım çay bardağı ılık suyun içine 7-8 tane ayva çekirdeğini ekleyerek 24 saat kadar bekletin. Beklettiğiniz ayva çekirdekleri jöle kıvamına gelecektir. Yüz ve boyun bölgelerinize sürerek yaklaşık 20 dakika kadar bekleyin. Düzenli şekilde uyguladığınızda cildinizdeki lekelerin yok olmasını ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar.


2- Yağlı saçlara çok iyi gelir:

30 gr kadar ayva çekirdeğini bir su bardağı suyun içinde 1 saat kadar bekletin. Sonrasında kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakın ve ılıdıktan sonra saçlarınıza haricen uygulayın. Bir streç film yardımıyla saçlarınızı sarın ve 30 dakika kadar bekleyin. Bu uygulamayı haftada en az bir kez yapın.

3- Doğum sonrası çatlaklara iyi gelir:

Bütün bir ayvanın çekirdeklerini çıkarıp yarım bardak suyun içinde gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınızda süzgeçten geçirerek Hindistan cevizi suyu ilave edin. Bu karışımı her gün masaj yaparak çatlakların olduğu bölgelere uygulayın. Sonuç alana dek takrarlayın.

4- Yanıkların iyileşmesinde etkilidir:

Ayva çekirdeklerini yarım bardak suyun içine koyun ve bekletin. Yanıkların olduğu alanlara suyla pansuman yaparsanız hem yaraların iyileşmesine hem de yanık izlerinin geçmesine katkı sağlayacaktır.

5- Çocuklardaki ishale karşı etkilidir:

Bir çay bardağı suyun içine 5-6 tane ayva çekirdeği koyup 10 dakika kadar kaynatın. Ilık olduktan sonra çocuğunuza içirin ve ishalin kesilmesini sağlayın.

6- Cilt hastalıklarına iyi gelir:

Çocuklarda ishali gidermek için yapılan çayı egzama, dudak çatlakları, yanıklar ve meme ucu yaralarının tedavisinde kullanabilirsiniz.

7- Enfeksiyon riskini düşürür:

Ayva çekirdekleri ile balı bir karışım haline getirin ve bunu tüketin. Enfeksiyona karşı vücudunuzun mukavemetini arttıracak ve koruyacaktır.

8- Öksürüğe birebirdir:

Bir avuç ayva çekirdeğini bir su bardağı ılık suyun içine koyun ve jelleşene kadar suyun içinde bekletin. Tükettiğinizde öksürük ve bronşit sorunlarınızın azaldığını hemen fark edeceksiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor