Anemi hastalığına iyi gelen yiyecekler


anemiye iyi gelenler

hastalığına ne iyi gelir, anemiye iyi gelen besinler ve yiyecekler,  kansızlığa iyi gelen gıdalar hangileridir işte o liste. Beslenme bozukluğu ve mineral eksikliği ile oluşan demir eksikliği anemisi en fazla gebelikte görülür. Çocuklarda ve yetişkinlerde çabuk yorulma, halsizlik ile kendini belli eder. Tedavi edilmediğinde hafıza kayıplarına, bayılmalara neden olabilir. Bağışıklık sisteminin düşmesi ile hastalık başka hastalıklara neden olmaya başlar. Bazı yiyecekler, anemiye iyi gelmektedir.  İşte, anemiye iyi gelen yiyecekler;

Demir açısından zengin besinler


Demir eksikliği anemisinde demir ve B12 vitamini içeren gıdalar alınmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler demir emilimini azaltır bu nedenle kısıtlanmalıdır. Kırmızı et, yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyve, demir açısından zengin tahıllar, deniz ürünleri, hindi ve tavuk sakatatı, fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi, karaciğer, enginar demir açısından çok zengin besinlerdir.


Aneminin nedenleri ve belirtileri

Anemi kaynaklı olarak kanda kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin azalır. Hemoglabin kanda oksijeni tutar. Hemoglabin seviyesinin düşmesi, kanda oksijeni azaltır ve gereken oksijen kan yoluyla taşınamaz.

Aneminin nedenleri

Demir bakımından yetersiz beslenme, ağır adet kanamaları, gebelik ve emzirme dönemi, sık kan verme, sindirim sistemi sorunları,  cerrahi olarak midenin ya da bağırsağın alınması, kafein, çeşitli ilaçlar kaynaklı demir eksikliği anemisi oluşabilir.

Vitamin eksikliği anemisi

Vitamin eksikliği anemisinde, B12 ve folat eksikliği vardır. İki vitaminde, kan hücresi üretiminde kullanılır. Vitamin eksikliği anemisinde, B12 ve folik asit yada her ikisi de eksik olunca Megaloblastik anemi oluşur. bağırsak parazitleri, mide ve bağırsağın çıkarılması, HIV eksikliğinde B12 vitamini vücut tarafından yeterince emilemez. Bu duruma, pernisiyöz anemi denilir. Hiç et yememek ya da az et yemek, B12 eksikliğine neden olabilir.

Anemi belirtileri

Aneminin başlıca belirtisi, oksijen azlığı kaynaklı yorgunluk, bitkinlik ve enerji azlığıdır. Dinlenmenize rağmen bu etkiyi üzerinizden atamazsınız. Bu nedenle, okul iş ve aile hayatı tehlikeye girer. Kanda oksijen seviyesinin düşmesi nedeni ile kalp oksijensiz kalan organlar için çok daha fazla çalışır. Hızlanan kalp nedeni ile göğüste ağrılar ve nefes darlığı oluşabilir. El ve ayaklarda üşüme, baş ağrıları, kafa karışıklığı ve sinirlilik hali aneminin belirtileri arasındadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor