Metabolizma hakkında bilinmesi gereken 4 madde

hakkında bilinmesi gereken 4 madde: Vücudumuzun çalışabilmesi için yaktığı enerji miktarına metabolizma deniliyor. Metabolizmanın yavaş çalışması kilo almaya neden olurken, metabolizması hızlı çalışanlar ise kilo alamazlar. Metabolizmanın hızlı çalışması için yediğimiz gıdalara, egzersize dikkat etmememiz gerekmektedir. İşte, metabolizma hakkında bilmemiz gereken şeyler;

1- metabolizmanın parçasıdır:

Metabolizmanız günlük enerjinizi vücut fonksiyonları ve egzersiz için de kullanır. Egzersiz ile birlikte yapılan diyet bu nedenle çok başarılı sonuçlar verir. Fakat, egzersiz için düzenli ve tempolu olmak gereklidir. Örn. Günlük yürüyüş yapıyorsanız, her gün yapmalı ve temposunu yavaş yavaş arttırmalısınız.

2- Fazla kilolu olanlar daha fazla kalori yakar:

Kilo verirken metabolizma yavaşlar. Metabolizma yavaşladığında, ısrarla diyete devam edilirse kilo kaybı hızlanır. Bu durum, metabolizma yavaşken hızlı kilo vermek anlamına gelir. Verilecek kiloların kalıcı olması isteniyorsa, metabolizma yavaşladığında bile diyete ve egzersize devam edilmelidir. İşte bu nedenle, fazla kilolu olan kişiler diyete girdiğinde, daha fazla kalori yakar.

Başarılı diyetin anahtarı – Protein:

Protein diyetleri ile metabolizma çok fazla hızlanır. Üstelik, protein uzun süre tok tutmaktadır. Metabolizmayı hızlandırmak için özellikle protein diyetlerine başlamak gereklidir.

3- :

Kilolu insanlardan çok sık tiroid sözünü duyarsınız. Oysa, tiroid her zaman suçlu değildir. Tiroidin yanı sıra, hareketsiz bir yaşama sahipseniz ve fazla yiyorsanız kilo alırsınız. Çünkü, metabolizmanız yavaşlayacaktır. Tiroidiniz varsa sağlıklı beslenin, egzersiz yapın ve ilaçlarınızı ihmal etmeyin.

4- Metabolizmayı hızlandırma yolları:

Metabolizmanın hızlanması için kas kitlenizin fazlalaşması gerekmektedir. Düzenli kas antremanları ile kas kitleniz arttırılabilir. Uzun süre orta tempo ile yapılan egzersiz, hızlı tempo ile yapılan egzersizlerden çok daha başarılıdır. Bedeniniz eğer susuz kalıyorsa metabolizmanız yavaşlayacaktır. Günde en az 8 bardak su içerseniz, yakmış olduğunuz kaloriler çok daha fazla olacak ve metabolizma hızlanacaktır.

Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar alırsanız metabolizmanız hızlacaktır. Bir sonraki ana öğünde de az yemenize fayda edecektir. Baharatlar metabolizmayı hızlandırır. Kırmızı biber gibi acı baharatlar metabolizma hızını 2 kat arttırır. Bu nedenle, yemeklerinizde ve salatalarda bol baharat kullanın.

Kahve metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle sabahları bir bardak kahve tüketin. Öğleye kadar metabolizmanız hızlanacaktır. Metabolizma için günde en az 2 defa kahve tüketilmesi önerilir. Yeşil çay, kateşin ve kafein içerdiğinden metabolizmayı hızlandırır. Günde 2 bardak yeşil çay metabolizmanın hızlanması için önerilir.

Bu yazı milliyet.com.tr kaynak alınarak özgün olarak derlenmiştir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply