Menopoz sonrası kanamalar (Postmenozal kanama) olası nedenleri


menopozda kanama

sonrası kanamalar () olası nedenleri

Menopoz döneminde oluşan vajinal kanamalara postmenozal kanama denilmektedir. Bazı menopoz ilaçları erken yaşta menopza giren genç hastalarda adet kanamsı yapması için verilir. Bazı ilaçlarsa, adet görmeyi sağlamaz fakat, lekelenmeler, düzensiz kanamalar yapabilir. Her ne olursa olsun menopoz döneminde kanama olduğunda mutlaka doktora gitmek gereklidir. İşte, menopoz sonrası kanamalar;

Menopoz sonrası kanamaların olası nedenleri nelerdir?

Rahim iç tabakasının aşırı incelmesi,


Östrojen tedavisi görmek,

Rahim iç tabakasının aşırı kalınlaşması,


Rahim içinde polip veya rahim ağzında polip olması,

Vajinada olan kuruluğa bağlı travmalar,

Bazı ilaçların yan etkileri olarak sayılabilir.

Bu durumda hastada kanamanın kaynağının ne olduğu bulunmalıdır. Hasta tam detaylı bir jinekolojik muayeneden geçer. Ultrason ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir. Rahim iç duvarı ve rahim ağzı incelenir.

Tedavi

Menopoz sonrası oluşan kanamalarda tedavi kanamanın neden olduğuna bağlıdır. Kanama nedeni rahim içinde ya da ağzında olan polip ise, probe kürtaj denilen işlem uygulanarak rahim içi kazınır ve patolojik inceleme yapılır. Kanamanın nedeni eğer kanser ise, onkoloji tedavisi planlanır. Kanama kullanılan ilaçlar kaynaklıysa ilaç tedavisine farklı bir programla devam edilir. Her ne olursa olsun menopoz döneminde olan kanamalar mutlaka değerlendirilmelidir.

Menopoz sonrası yumurtalık (Over) kistleri

Menopoz sonrasında yumurtalıklarda oluşan kistler, ameliyat ile alınıp, patolojik incelemeye gönderilir. Kistin boyutu, 5 cm. küçük ve kanda CA-125 seviyesi normal olan hastalarda kist incelemeye alınır. İzlemede kist küçülmüyorsa CA artıyorsa ameliyat planlanır. Kist, her iki yumurtalıkta birden varsa büyüme kaydediliyorsa, karın içinde sıvı oluşumu varsa, ailede meme ve yumurtalık kanseri hikayesi varsa kesinlikle ameliyat yapılmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor