Gebelik döneminde en çok merak edilen 6 şey


gebelikle ilgili en çok merak edilenler

Gebelik () döneminde en çok merak edilen sorulardan 6 maddeyi sizler için derledik, işte detaylar. Gebe kalan kadınların bu süreçte merak ettiği bazı konular vardır. Mesela saç ve cilt bakımı, diş sağlığı, seyahat etme koşulları gibi konular merak edilmektedir. Doğum olana kadar anne ve bebeğinin sağlığının korunması için özen gösterilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Yazımızda, gebelik dönemi hakkında en fazla merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1- Seyahat ederken nelere dikkat edilmeli?

Özel aracınızla seyahat edecekseniz, otomobile bindiğinizde emniyet kemerinin alt kısmı karnın altından geçirilmeli, üst kısmının da göğüslerin arasından geçirilmesi gerekmektedir. Koltuğunuzun da ön panelden uzaklaştırılması önemlidir. Hamilelerin günde 5-6 saatten fazla yolculuk etmemeleri tavsiye edilmektedir. Havayolu ile yolculuklarda birçok şirket 35-36 haftalık gebeliklerde yolculuk etmeye izin vermemektedir. 28 haftadan fazla gebelik söz konusuysa birçok havayolu şirketi doktor raporu olmadan uçağa biniş izni vermemektedir. Havaalanlarındaki X-Ray’li cihazlardan geçmemeye de dikkat edilmelidir.


2- Kıyafet seçimi nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde karın ve bacakları sımsıkı saran dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Sentetik çamaşır yerine pamuklu olanlar gyilmeli, sert ve sıkı sütyen takılmamalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar değil topuksuz ortopedik ayakkabılar giyilmelidir.


3- Gebelikte oluşan cilt çatlaklarına neler yapılabilir?

Hamile kadınların bazılarında cilt çatlakları meydana gelmez, ancak bazı kadınlarda bakım yapsalar da çatlaklar oluşabilmektedir. Düzenli bakımlar yaparak sorun büyük ölçüde giderilebilir. Badem sütü ya da çatlak için özel hazırlanmış kremler sürülebilir. Çatlak oluşumun önüne geçmek için su tüketimine ve aşırı kilo almamaya özen gösterilmelidir.

4- Diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

Gebelik döneminde diş çürükleri varsa çürümesinde hızlanma olabilir. Gebeliğin diş çürüğüne neden olduğu, diş bakımı yapılması ve diş tedavisi yapılamayacağı yanlış bilgilerdir. Diş bakımınıza her zamankinden daha fazla önem vermelisiniz.

5- Gebelikte saç boyanır mı? Saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelik döneminde saç boyanmasının bebek üzerinde olumsuz bir etkisine rastlanmasa da, hamileliğin ilk 12 haftalık ölümünde boyanın içindeki kimyasallar nedeniyle her ihtimale karşı tavsiye edilmemektedir. Bu süreçten sonra da bitkisel ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Nemlendiriciler, şampuan, jöle, saç spreyi ve köpüğü gebelikte herhangi bir soruna neden olmaz.

6- Gebelikte cilt bakımı nasıl yapılır?

Hamilelik döneminde yüzde ve vücudun bazı yerlerinde kahverengileşme ve kararmalar olmaktadır. Bunlar doğum sonrası düzelirler. Cildinizdeki bu lekeleri gidermek için kullanacağınız kremler bunları gidermez ancak azda olsa azaltabilir. Cildinizin bakımında nemlendirici kremler veya yağları masaj yaparak sürebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor