Tüplerin tıkalı (kapalı) olması

 

tüplerin kapalı olması

Tüplerin tıkalı (kapalı) olması ve kısırlık, işte o sebepler. Yumurtalıklara doğru uzanan kanallara tüp, fallop tüpleri veya salpenks denilir.  Rahmin her iki tarafında da olan tüpler, yumurtalıklarda oluşan yumurtayı ucunda olan uzantılar ile yakalar rahme ulaşmasını sağlar. Tüplerin tıkalı olması kısırlığa neden olur. Hamile kalamayan pek çok kadında tüpler tıkalıdır.

Tüplerden birinin tıkalı olması

Tüplerin birinin tıkalı olması, hamilelik şansını artırır. Çünkü, tıkalı olan taraftan oluşan yumurta hücresi rahme ulaşamaz fakat diğer yumurtalıktan atılan hücre ulaşabilir. Kendiliğinden hamilelik elde edilse de, her iki tüpü açık kadınlara göre şans daha düşüktür. Bu nedenle, her iki tüpü ya da tek tüpü tıkalı olan kadınlara zaman kaybedilmeden tüp bebek uygulaması önerilir.

Tüplerin kapalı olması laparoskopi ile kesin olarak anlaşılır. Yapılan ultrason değerlendirmesinde bazen yanılmalar oluşabilir. Kesin olarak laparoskopi ile kanıtlanan durumlarda vakit kaybı yaşanmaması için tüp bebek tedavisine başlanır.

Tüplerin kapalı olduğu nasıl anlaşılır?

Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için rahim içi film çekilir. Bu uygulamada, rahim filminde tıkalı gözüken tüpler, açık olabilir. Tam olarak kesin tanı, laparoskopi uygulaması ile yapılır. Laparoskopi, karın içine kamera ile girmek demektir. Rahim filmi çekilirken kaslarda olan kasılmalar tüpleri kapalı gösterebilirken, laparoskopi de bu sorun yoktur.

Tüpler neden tıkanır, kapanır?

Daha önce rahim ve çevresinden şiddetli enfeksiyon geçirmek ( pelvik enfeksiyon),

  1. Endımetriozis,
  2. Septik abortus,
  3. Tüpler ile ilgili ameliyat olmak,
  4. Dış gebelik,
  5. Tüplere yakın bölgede miyom oluşması,
  6. Doğuştan tek tüp olması,
  7. Tüpleri bağlatma ameliyatı olmak,
  8. Pelvik tüberküloz geçirmek olarak sayılabilir.

Tüplerin tıkalı olması ve yumurtlama

Tüplerin tıkalı olması yumurtlamayı engellemez. Tüpler, yumurtalıklara ulaşan kanallardır. Yumurtalıkta oluşan yumurtaların tüplerin uzantıları ile tutulması ile birlikte sperm ile karşı karşıya gelmesini sağlar. Tüplerin tıkalı olması, döllenmeyi imkansız hale getirir. Tüplerin tıkalı olması gebeliği zorlaştırır. Fakat, hamile kaldıktan sonra hiçbir risk taşımaz. Tüpleri tıkalı kadınlarda tüp bebek başarılı sonuçlar verir. Tüpleri tıkalı olan kadınlarda herhangi bir belirti yoktur.

Leave a Reply