Mandalina Neye İyİ Gelir, Faydaları Nelerdir?

mandalinanin-mucizevi-faydalari

Neye İyİ Gelir, Faydaları Nelerdir?: Mandalina kış mevsiminde yetişen turunçgiller ailesinin üyesidir. Mandalina içeriğinde olan bol C vitamini ile güçlü bir antioksidan gıdadır. Mandalinanın faydaları saymakla bitmez, obeziteden, kalp hastalıklarına hatta diyabete kadar vücudu güçlendirir. İşte, mandalinanın mucizevi faydaları;

Mandalinanın kansere etkisi:

Son yıllarda bu konuda araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda özellikle karaciğer kanserine mandalinanın çok etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Mandalina içeriğinde bulunan C vitamini ve ceta cryptoxanthin nedeni ile karaciğer kanserine yakalanma riskini düşürür. Ayrıca içeriğinde bulunan C vitamini kuvvetli bir antioksidandır. Bu nedenle, serbest radikallerin hücrelere zarar vererek kansere neden olmasını engeller.

Kolesterol:

Mandalina kolesterol üretimini kısıtlar. Ayrıca, kötü kolesterolün etkilerine engel olur. Damar tıkanıklığı riskini düşürür ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Kan basıncını düzenler:

Düşük kan basıncı olan yani düşük tansiyon hastalarını rahatlatır. Tansiyonu dengeler.

Kilo verme:

İçeriğinde bol lif olan mandalina sizi tok tutar. Bu sayede kilo vermenize yardımcıdır. Aynı zamanda, sindirim sistemini çalıştırır ve kabızlığın önüne geçer.

Bağışıklık sistemi:

İçeriğinde bol C vitamini olduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede soğuk algınlığı ve gribe karşı koruma sağlar. Kış aylarında bol tüketmek bu nedenle tavsiye edilir.

Cilt sağlığı:

C vitamini bol miktarda olduğundan cildin esnek kalmasını sağlar. Cildi serbest radikallerden korur ve yaşlanma etkilerini azaltır.

Saç sağlığı:

Saç dökülmesinin ve saç kırıklarının önüne geçer.

Mandalina karbonhidrat açısından zengindir.  İçeriğinde bol lif, protein, E ve C vitamini, tiamin, piridoksin, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır gibi pek çok mineral içerir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirir, sağlıklı cilt ve doku oluşumunu sağlar. Kalojen üretimini tetikler. Bu sayede, yaralar hızlı iyileşir, tendonlar, lifler, bağlar ve kemikler bir arada tutulur. Ayrıca yemeklerden alınan demir mineralinin emilimini sağlar.

Mandalinada olan A vitamini, göz sağlımız için çok faydalıdır. A vitamini, sağlıklı kemikler, gözler, hücrelerin yapılanması ve hücreler arasında iletişim için çok faydalıdır. Mandalina hücreleri yeniler. B vitamini içerdiğinden, DNA ve RNA yapılanmasını sağlar ve sağlıklı olmasını sağlar. Mandalina obezitenin önüne geçer. Diyabetle savaşır ve kolesterolü düşürür. Karaciğerin yağlanmasının ve damar sertleşmesinin önüne geçilir. İçeriğinde bulunan bol lif içerdiğinden tok tutar.

Mandalina kabuğunun faydaları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply