Kuşburnu mucizesi ve faydaları

Kuşburnu mucizesi ve faydaları: Daha çok kuşburnu çayı olarak bilinen kuşburnu yemişi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla bitkisel çaylar, marmelat ve reçel şeklinde tüketilebildiği gibi, kuşburnu çiçekleri de tıbbi ilaç formunda kullanılmaktadır. Çok yüksek C vitamini kaynağı olan kuşburnu limon, portakal ve mandalinadan daha çok C vitamini içermektedir. Limonun 60 katı C vitamini içeren kuşburnunun faydaları da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru bir şekilde ve gerektiği kadar tüketilirse çok fayda sağlamaktadır. İşte, kuşburnu mucizesi;

Kuşburnu neye iyi gelir ve nasıl tüketilir

C vitamini rekortmeni:

Kuşburnu C vitamini zengini olup, içeriğindeki antioksidanlar ve polifenoller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zengin vitamin ve mineral kaynağı olan kuşburnunda likopen, A, B, E ve K vitaminleri ile birlikte bol miktarda demir ve magnezyum da bulunmaktadır. Bunlar sayesinde vücudun direnci artmakta, sinir sisteminde ve hücre yenilenmesinde yararlı olmaktadır.

Kabızlıkta birebir:

Özellikle kabızlık sorunu olanlar için tam bir şifa kaynağıdır. İçeriğinde yer alan pektin maddesi laktasif etkiye sahiptir. Yani bağırsakların çok çalışmasından dolayı meydana gelebilecek ishal gibi bir etki yapmaktadır. Dolayısıyla düzenli bir şekilde tüketilirse kabızlığı gidermekte ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bağırsak parazitlerini düşürmeye de yardımcı olmaktadır.

Şekersiz marmelat olarak tüketin:

Kuşburnu kandaki kötü kolesterolü düşürmekte, iyi kolesterolü yükseltmektedir. Bu sayede de kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Kuşburnunu çay formunda tüketebileceğiniz gibi, şekersiz marmeladını yapıp tüketmeniz de mümkündür.

Kanser hücrelerinin büyümesini önler:

Vücuttaki sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştüren serbest radikallere karşı çok güçlü bir koruyucudur. İçeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde kanserli hücrelerin büyümesini ve gelişimini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kan hastalığı olanlar dikkat etmeli:

Kuşburnu içeriğinde yer alan K vitamini kanın pıhtılaşmasına da yardım etmektedir. Bundan dolayı, damarda kan pıhtısı oluşumu ve kan akımının önlenmesi şeklinde tanımlanan tromboz ve toplardamar iltihabı, tromboflebit problemleri bulunan hastaların çok dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

Kansızlığın önlenmesinde yardımcı:

Ülkemizde demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu oldukça yaygındır. Besinlerle vücuda alınan demirin serbest hale geçmesini ve vücutta kullanılmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda da demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesine yardımcı olmaktadır. Aşırı tüketilmemesi şartıyla çocukların büyüme ve gelişiminde de faydalıdır. 1 yaşından küçük çocuklarda doktora danışılmadan kullanılması tavsiye edilmez.

Katarakta karşı korur:

Özellikle kuşburnu püresinde yer alan likopen adlı madde, yalnızca katarakt sorununda değil, diğer göz hastalıklarının başlangıcının ve ilerlemesinin de önüne geçmede katkı sağlamaktadır.

Yaşlanma gecitirici:

Bol miktarda A vitamini içeren kuşburnu, bu özelliği sayesinde cildin elastikiyetinin korunmasını sağlamakta ve yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. Kollajen düzeyini arttırmakta, yara izlerini ve akneleri iyileştirmektedir. Kuşburnu çekirdekleri gamalinoleik ait bakımından zengidir ve bu cildin canlılık kazanmasını sağladığı gibi, güneş yanıklarına da iyi gelmektedir.

Kireçlenmeye karşı etkili:

Kuşburnu üzerinde yapılan araştırmalarda iltihap oluşmunu önlediği görülmüştür. Özellikle dizdeki kireçlenmeler, eklemlerdeki kıkırdak dokudaki bozukluklar, osteoartrite kaynaklı ağrıların giderilmesinde etki etmektedir. Ayrıcadizdeki sıvı kaybına da iyi geldiği tespit edilmiştir.

Kuşburnu çayı:

5-6 adet kadar kuşburnu yemişini havanda hafifçe ezip çatlatın. Sonra 200 ml yani bir bardak kaynar suyun içinde 10 dakika kadar demlemeye bırakın. Demlenirken kapağını kapatın, çünkü suya geçirdiği C vitamininin yok olmasının önüne geçilsin. Uzun süre kaynattığınızda içeriğindeki C vitamini o oranda azalacaktır. Bundan dolayı demleme süresine riayet etmelisiniz.

Kuşburnu çayını yemeklerden yaklaşık yarım saat sonra tüketin. Ayrıca içerisindeki zengin vitamin ve minerallerden yeteri kadar yararlanabilmek için demledikten 5 dakika sonra içmeye özen gösterin. Çay soğurken C vitamini miktarı hızla azalır, bundan dolayı da marmelat ve pekmez formunda C vitamini miktarı çaya göre daha düşüktür.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply