Kulak uğultusu neden olur tedavisi nasıl yapılır?kulak uğultusu

nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır: uğultusu, kulaklarda oluşan seslerdir. Bazen tek kulakta bazen de iki kulakta birden oluşabilir. uğultusu, yüksek ses, belirli hastalıklar, ilaç yan etkileri, alerjiler kaynaklı oluşabilir. uğultusu çok rahatsızlık verici ve sürekli oluşabilir. Bu nedenle, doktora gitmek gereklidir. İşte, kulak uğultusu (olası) nedenleri ve tedavisi;


Kulak uğultusu nedenleri

Yüksek ses


Yüksek sese maruz kalmak, kulak uğultusuna neden olabilir. Kulak uğultusu yüksek sesli bir konser, ateşli silahlar, patlamalar kaynaklı oluşabilir. Bu yüksek tonda olan sesler, kulak sinirlerine hasar verir.

Hastalıklar

Kulak enfeksiyonları, alerjiler, kulak kiri birikimi, kulak zarı delinme ve yırtıkları, tümör, anevrizma kulak uğultusu oluşmasına neden olur. Kulağa alınan ya da başa alınan darbeler kulak uğultusu yapabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar ve alkol kullanmak, aspirin, sakinleştirici, antibiyotikler, antidepresanlar, uyarıcılar, kulak uğultusuna neden olabilir.

Çevresel etkenler

Patlamalar, ateşli silahlar, silah sesleri, yüksek sesli müzik, inşaat ve elektrikli aletler, yüksek sesli müzik.

Hastalıklar

Alerjiler, tümörler, stres, diyabet, , kalp hastalıkları, kafa ve boyun travmalar, tiroid.

İlaçlar

Alkol, antidepresanlar, aspirin, sakinleştiriciler, uyarıcılar fazla tuz almak.

Kulak uğultusu tedavisi

Tuzu azaltmak

Tuz, kanın hızlı hareket etmesini sağlar. Orta kulakta sıvı birikimine neden olur. Kahve, çay, kola ve sigarada kulak uğultusuna neden olur.

Egzersiz yapmak

Günlük düzenli olarak egzersiz yapmak ve dinlenmek vücudun toparlanmasını sağlar. Kan dolaşımı düzenlenir, stres geçer ve kulak uğultusu azalır.

Yüksek sesli ortamlara girmeyin

Yüksek gürültülü ortamlara mecbur olmadıkça girilmemelidir. Kulaklık, kulak tıkacı gibi kulağı koruyan aletler mutlaka kullanılmalıdır.

İlaç yan etkisi

Kulak uğultusuna neden olan antidepresanlar, antienflamatuarlar(çeşitli ağrı kesiciler), antibiyotik ve sakinleştiricilerden uzak durulmalıdır. Bu ilaçların yan etkilerine mutlaka bakılmalıdır. ve uğuldaması olursa mutlaka doktora danışılmalıdır.

İşitme cihazı

Kulak uğuldaması kaynaklı olarak işitme kayıpları oluşabilir. Bu durumda işitme cihazı kullanmak gerekebilir. Bu hastalarda işitme cihazı kulak uğultusunu azaltabilir.

Psikolojik destek

Bazı insanlarda psikolojik destek almak, kulak uğultusunu yok edebilir. Aslında kulak uğultusu halen vardır fakat hasta onu duymaz.

Nöroterapi

Nöroterapi tedavisi, kulak uğultusu tedavisi için kullanılır. Bu tedavide, kan basıncı düşürülür ve gergin kaslar gevşetilir. Böylece kas grupları kontrol edilir. Kalıcı kulak uğultusunda ve stresli durumlarda kullanılan bir tedavidir.

Ginkgo biloba ve A vitamini

Kulak uğultusunu azaltmaya yarar.

Kulak çınlaması için kür

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 3,33 out of 5)
Loading...İlk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Cevap yaz