Burun kuruluğu neden olur, Burun kuruluğunun tedavisi

burun kuruluğu

Burun kuruluğu neden olur, Burun kuruluğunun tedavisi nasıl yapılır: Burnumuz, soluk alma sırasında çekilen havayı süzer ve bakterilerden, tozlardan, virüslerden arındırır, ısıtır, bu zararlı maddelerin akciğere gitmesine engel olur. olduğunda, burun bunları yapamaz ve akciğerlerimize sağlıksız hava ulaşabilir. Çeşitli hastalıklar virüs ve bakteri kaynaklı kendini gösterir. İşte, bu nedenle burun kuruluğu çok önemlidir. İşte, burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi;

Burun kuruluğu olası nedenleri

Kuru hava

Kış aylarında ya da yaz aylarında oluşan kuru havalar, burunda kuruma yapar. Havanın içinde ki nem, hava kuru olduğunda yok olduğundan burnumuz için bir tehdit oluşturur. Bu nedenle kışın kalorifer üzerine bir tas su, yazınsa, sıcak bir tas su koymak havayı nemlendirmek için gereklidir.

Burun iltihabı

Burun akıntısı ile kendini belli eden rinit ya da burun iltihabı burun kuruluğuna neden olur.

Susuz kalmak

Az su tüketme ve tuz oranın yüksek olduğu gıdalar alma vücudun su oranını düşürür. Bu durumda, ağız kuruluğu, burun kuruluğu ortaya çıkar.

Burun spreyleri

Burun spreyleri 1-2 günden fazla kullanılırsa burun kuruluğuna neden olur.

İlaç yan etkileri

Dekonjestanlar, antihistaminler solunum sistemini kurutur. Bu ilaçları kullanırken burun kuruluğu yaşanması normaldir.

Sjögren sendromu

Vücutta mukus dokularının kurumasına neden olan hastalıktır. Burunda, gözlerde ve nemli olan her yerde kuruluk oluşur.

Hormonal değişimler

Menopoz gibi, hormon değişimleri vücutta mukus dokusunun kurumasına neden olur. Gözler, ağız, burun kuruması normal kabul edilir.

Tansiyon yüksekliği

Burun kuruluğu yanında burun kanaması varsa tansiyon kontrol edilmelidir. Çünkü, yüksek tansiyonda burun kanaması yaşanır.

Burun kuruluğu tedavisi

Vücudun susuz kalmasını engellemek için günde 2.5-3 litre kadar su tüketin. Alkol ve kafein vücuttan su tutar bu nedenle kullanılmamalıdır.

Çeşitli hava nemlendiriciler ile, hava nemlendirilmelidir. Bir tas su odayı nemlendirebilir. Burun bu şekilde nemlenir.

Saline spreyi

Saline spreyi ile burnunuzu nemlendirebilirsiniz. Saline spreyi, eczanelerde satılır ve zararı yoktur.

Burnun içine nemlendirici krem kullanmak, Hindistan cevizi yağı ile burun kenarlarına sürmek, burun kuruluğuna ek olarak baş ağrısı varsa iltihap sökücü ilaçlar alınabilir. Doktora danışmadan burun içine sprey kullanmayın. Doktorun verdiği dozları asla aşmayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply