Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir


ses kısılması

Ses kısılmasına ne iyi gelir; Ses kısıklığı bazen çok önemsiz bir olaydır fakat, ses kısıklığı uzun süre devam ediyorsa kesinlikle doktora danışılmalıdır. Ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Yüksek sesle konuşmak, bağırmak, sigara kullanmak, bulunulan ortamın kuru olması, grip olmak ses kısıklıklarına neden olur. 10 günden fazla uzun süren ses kısıklığında mutlaka doktora gidilmelidir.

Ses kısıklığında evde yapılacaklar

Ses kısıklığına Bal ve limon iyi geliyor


Eğer gripseniz ve enfeksiyon kaynaklı olarak sesiniz kısıldıysa yapılacak olan şey grip tedavisi yanı sıra limon bal karışımı almaktır. 2 yemek kaşığı bal ve yarım limon suyu karıştırılmalı 3 saatte 1 defa bu karışımdan 1 çay kaşığı alınır. Limon bakteri temizliği yaparken bal, ses tellerinizi rahatlatır.

Ses Kısılmasına Zencefil


Zencefil, ses kısıklığına iyi gelen en etkili bitkidir. 1 kupa zencefil çayı hazırlamak için, 4-5 dilim zencefil kaynayan suda 10 dakika kadar tutulur ve süzülüp soğuması beklenir. İçerisine bal veya limon eklenerek içilebilir. Papatya çayı, okaliptüs çayı ya da kekik çayı da kullanılabilir.

Tuzlu su ile gargara

Tuzlu su ile yapılan gargara, boğaz tahrişini alır ve ses tellerini onararak, sesin kısıklığının önüne geçer. 1 bardak ılık suya, 1 çay kaşığı tuz atılır ve su karıştırılır ve gargara yapılır. Günde 2-3 defa yapılabilir.

Ses Kısılmasına Zerdeçalın mucizelerinden yararlanın

Zerdeçal, bakteri kaynaklı olan hastalıklarda en etkili bitkidir. 1 çay kaşığı toz zerdeçal 1 bardak süt ile karışıp, günde 2 defa içilir.

Ses Kısılmasına karşı bol Su için 

Su gırtlağın nemli kalmasını sağlar, öksürüğü keser. Bu nedenle ses kısıklığında günde 2.5-3 litre su içilmelidir.

Ses Kısılmasına Yağlar iyi geliyor

Antibakteriyel olan yağlar ses kısıklığı ve boğaz ağrısına iyi gelir. Papatya, lavanta yağları yarım tencere kaynatılan suya 1-2 damla atılır ve suyun buharı koklanır.

Ses Kısılmasına Buhar tedavisi

Ses kısıklığında ilk yapılan şey, havayı nemlendirmektir. Ev  içinde nemlendirme yapmak ses kısıklığına iyi gelir.

Ses Kısılmasına Sirkeli su

Sirkeli su, grip kaynaklı olan ses kısıklığına iyi gelir. 1 bardak suya 2-3 çay kaşığı sirke eklenir ve içilir.

Ses Kısılmasına Sarımsak iyi geliyor

Bakteri kaynaklı olarak oluşan ses kısıklığında, sarımsak antibiyotik etkisi yaratır. 1-2 diş sarımsak çiğnenir. Bu şekilde ses kısıklığının önüne geçilir.

Ses Kısıklığına Karşı Diğer önlemler

Sigarayı bırakın, çay, kola ve kahve içmeyin,

Sesi dinlendirin, tozlu ve soğuk havada uzun kalmayın,

Burundan nefes alın, bol su için, boğazı temizlemek için uğraşmayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor