Krill yağı ve Krill yağının faydaları

Çok fazla duyulmayan bir yağ olan krill yağı, karides benzeri kabuklu bir deniz canlısı olan krill’den elde edilmektedir. Yazımıda krill yağı ve sağlık üzerine bir çok faydası bulunmaktadır, bizde bu gün sizlere bu konudan bahsedeceğiz. İşte, detaylar;

Krill yağı

Deniz ürünleri, kırmızı et ve tavuk etine oranla daha az miktarda doymuş yağ ve yağ içermektedir. Deniz ürünleri ve balığın sağlıklı beslenme üzerindeki etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle içeriğindeki omega-3 yağ asitlerinin kalp-damar hastalıklarında ve pek çok hastalıkta meydana getirdiği pozitif etkileri söylemeye gerek yok. Karidese benzeyen kabuklu bir deniz canlısı olan krill, kuzey ve Güney Antarktika denizlerinde yaşamaktadır. Krill’den sağlanan krill yağı, omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengin olmakla birlikte, fosfolipidler yönünden de oldukça zengin bir yağdır.

Besinlerdeki yağlar, iyi ve kötü olarak ayırabileceğimiz doymuş ve doymamış yağlar olarak iki türlüdür. Doymuş yağlar hayvansal kaynaklı kırmızı et, tam süt ev tereyağı gibi besinlerde bulunan yağlardır. Bu yağlar oda sıcaklığında katı halde olan yağlardır. Doymamış yağlar bitkisel kaynaklı soya, mısır, zeytin, ayçiçek ve fındık gibi besinlerden elde edilen, oda sıcaklığında sıvı ya da yumuşak halde bulunan yağlardır. Omega-3 yağ asitleri doymamış yağlardan biri olup, deniz ürünlerinde çok yüksek oranda bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından üretilemediği için, günlük olarak tüketilen besinlerden aınabilmektedir.

Krill yağının faydaları:

Balık yağından farklı olarak, krill yağındaki omega-3 yağ asitleri fosfolipid formunda bulunmaktadır. Bundan dolayı da suda çözünme özelliği bulunmakta ve çok daha fazla oranda kana geçebilmektedir. Bu yağ türü vücut tarafından çok daha kolay amilmekte ve kullanılmaktadır.

Omega-3 yağ asitleri çocukların büyüme ve gelişme çağında kesinlikle olması gereken besin öğelerindendir. Özellikle bebeklik döneminde göz ve beyin gelişiminde önemli rol almakta, önemli pek çok kronik hastalığın önlenmesinde fayda sağlamaktadır.

Bebeklik, çocukluk ve ergenlik çağlarında vücuttaki zarar görmüş hücrelerin yenilenmesi ve onarılması açısından omega-3 yağ asitleri çok önemlidir. Omega-3 yağ asitleri üzerine yapılan çalışmalarda, ileriki yaşlarda kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde katkı sağladığı belirlenmiştir. Bununla birlikte; Krill yağı alerji, egzama, deride kuruma ve pullanma ile birlikte bazı enfeksiyonların gelişimini de engellemeye yardımcı olmaktadır. Omega-3 yağ asitleri tek başına kanser ve kalp-damar hastalıklarına çare değildir, ancak deniz ürünlerinde ve balıkta bulunan başka besin öğreleri ile birlikte etkisi çok daha fazla olmaktadır.

Hamilelikte omega-3 yağ asitleri anne karnında bulunan bebeğin sinir sistemlerinin gelişimi çok pozitif bir şekilde etkiler. Krill yağında bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri, kötü kolesterolü düşürmede iyi kolesterolün de yükselmesinde oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca damar sağlığına da önemli katkıları vardır.

Krill yağı, içerdiği güçlü antioksidan asanksantinler sayesinde balık yağından çok daha etkilidir. Krill yağında çok güçlü bir antioksidan olan astaksantin yüksek oranda bulunmaktadır. Astaksantin, mikroalglerden elde edilmektedir. Güçlü antioksidan özelliği nedeniyle insan sağlığına pozitif etkisi olan bir karotenoittir. Bu madde somon balığı, karides ve filamingoya pembe-kırmızı rengini veren bir pigmenttir. Kimyasal yapısı A vitaminine ve karotene benzemektedir. Kana çok daha hızlı karışan astaksantinler, Alzheimer ve Parkinson hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Oldukça yüksek oranda anti-kanserojenik etkileri bulunmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalarda kolon ve üriner sistem kanserlerinin önlenmesinde etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra; kalp-damar sağlığı ve eklem romatizmasına çok ciddi oranda faydası bulunmaktadır.

Krill yağını kimler kullanabilir?

Ülkemiz üç yanı denzilerle çevrili olsa da deniz ürünleri ve balık tüketimi oldukça düşük seviyededir. Aslında haftada 2 defa balık tüketmek önerilmesine karşın, pek çok eve ayda bir ya da birkaç defa balık girmektedir. Beslenmesinde yeterli omega-3 yağ asitleri alamayanlar, menstrüral sendromlu kadınlar krill yağını çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Kendisini yaşlılığa hazırlamak isteyenler de krill yağı kullanabilirler.

Hamileler, kardiyovasküler hastalığı bulunanlar, romatizmal hastalığı olanlar, menopozdaki kadınlar, kandaki kolesterol düzeyi yüksek olanlar, depresyonlu kişiler ve genetik olarak hastalık riski taşıyan kişiler krill yağından çok önemli faydalar sağlayabilmektedirler.

2 Comments

  1. Barış 18 Nisan 2017
  2. Gönül 18 Nisan 2017

Leave a Reply