Köpüklü idrar nedir, nedenleri nelerdir?

köpüklü idrar

Köpüklü nedir, nedenleri nelerdir?

İdrarın rengi ve kokusu pek çok hastalık için ipucu vermektedir. Böbrekler tarafından kandan süzülen idrar, tüm metabolizma atıklarını içerir. İdrar, su, ürik asit, üre, tuzlar, amonyak ve kan pigmentlerinden oluşur. İşte, köpüklü idrar nedenleri ve tedavisi;

Köpüklü idrar belirtileri

Normal şartlarda idrarın çıkma hızı ile bir miktar köpük oluşur. köpüklü idrar idrarın koyu renk olması ile bağlantılıdır. Bazen normal kabul edilse de uzun süre ve sürekli oluyorsa, altında yatan bir hastalık olabilir. Köpüklü idrar koyu renk, bulanık, kan ve irin taşıyor olabilir. İdrar yanında ağrı varsa enfeksiyondan şüphenelinir.

Köpüklü idrarın nedenleri ve tedavisi

Hızlı idrar yapmak ve sıvı kayıpları

Hızlı idrar yapma idrarın köpüklenmesine neden olur. Mesanede çok fazla idrar bekletmek, şiddetli idrar yapmaya neden olur. Şiddetli idrar yapmak, idrarın köpüklenmesine neden olur. Bazen su ve sıvı kaybına bağlı olarak koyu renk idrar oluşur. Bu durumda idrar köpüklüdür çünkü yoğundur. İdrarda köpük su kaybı nedeni ile oluştuysa bol su içmek, idrarı biriktirmeden hemen dışarıya atmak gereklidir.

İdrarda protein olması

İdrardan az miktarda protein atılması normal kabul edilir. Fakat, bazen idrardan çok fazla protein atılır. Bu durum, böbrek iltihabı, böbrek hasarı, protein alımında fazlalık kaynaklı olur. Köpüklü idrar, idrarda protein atılımının fazla olduğunu gösterir. Proteinleri azaltmak ve doktora gitmek gereklidir.

İdrar yolu enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonunda köpüklü idrar ve bulanıklık başlıca belirtilerdir. İdrar yaparken yanma, idrar yolu enfeksiyonunda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hemen antibiyotik tevdi başlar. Bol sıvı alınır.

Fistül oluşumu

Kalın bağırsak ve mesane arasında fistül oluşabilir. Mesane şişer ve sıvı deri altında birikmeye başlar. İdrar köpüklü oluşur. İdrar kokulu ve dışkı içerikli olabilir.

İdrarda meni olması

Cinsellik sonrası bir miktar meni, idrar yolunda kalabilir. Eğer, içeride olan ve dışarıya meniyi atmayı sağlayan kasta problem varsa meni dışarıya atılamaz. Köpüklü idrar oluşur.

Böbrek hastalığı

Şeker hastalığı ve böbreklerde oluşan hastalıklarda köpüklü idrar oluşur. böbrek hastalığı olan kişilerde yapılan kan ve idrar testi ile duruma hemen tanı koyulur. Tedavi bundan sonra planlanır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply