Sperm Sayısı Nasıl Artar?

Sperm Sayısı Nasıl Artar? 1

Sperm, erkeklerin üreme hücresine verilen isimdir. Cinsel ilişki sonrasında boşalma ile birlikte, yaklaşık 100-200 milyon kadar sperm dışarıya atılır. Bu kadar sperm arasından, sadece 1 tanesi kadın yumurtasını döllemektedir. Sperm hücresi, dakikada yaklaşık olarak 3 mm. kadar hızla ilerlemektedir. Bazen sperm hücreleri vücutta hızla azalır. Bu durumda yapılacak bazı formüller vardır.

Sperm sayısını artırmanın yolları

Sigara ve alkol;

Sigara ve alkol sperm sayısını azaltır ve hareketliliğini bozar. Üstelik oluşan gebelikte, bebeğin genetik olarak olumsuz etkilenmesini sağlar. Sigara içen bir erkek, normal erkeklerden %25 daha az sperm sayısına sahiptir. Özellikle alkol, erkeklik hormonu olan testosteronun düşmesine neden olur. Sperm sayısını arttırmak için kesinlikle sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Testislerin ısınması;

Testisler, vücudun dışında olan organlardır. Bunun başlıca amacı, diğer organlarımızdan daha serin kalmasının gerekli olmasıdır. Bu sayede, sağlıklı sperm üretimi ve saklanması yapılır. Bu nedenle sıcak banyolardan, sauna ve hamamlardan, kalın iç çamaşırlarından uzak durarak testisleri serin tutmak gereklidir. Ayrıca, kullanılan dar ve sıkı pantalonlar nedeni ile sperm üretiminde araz oluşabilir. Yapılması gereken şey; geniş ve rahat iç çamaşırı ile pantolon kullanmaktır.

Bitkisel yağlarla masaj yapmak;

Bitkisel yağlarla yapılan masajlar, vücutta kan dolaşımını harekete geçirmektedir. Artan kan dolaşımı, sağlıklı sperm üretilmesine destek olmaktadır. Metabolizma hızlı ve kan dolaşımı sağlıklı olmalıdır.

Stresten uzak durmak;

Stresli olmak, testosteron hormonunu durdurabilir. Bu durumda sperm üretiminiz de durmaktadır. Bu nedenle, stresten uzak durun ve sağlıklı uyku uyuyun.

Daha az sıklıkla boşalmak;

Sık aralıklarla boşalmak, sperm kalitesini bozmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı olanı gün aşırı boşalmaktır.

Toksinlerden korunmak;

Kimyasala maruz kalmak, sperm hareketini, sayısını ve boyutunu düşürür. Toksinleri önlemek için, uzun kollu kıyafet, maske ve gözlük kullanılmalıdır. En basit evlerde kullanılan deterjanlar, bahçede kullanılan bazı maddeler kimyasaldır ve sorun yaratırlar.

İlaç kullanmak;

Bazı ilaçlar sperm sayısını düşürür ve sağlıklı sperm üretmenize engel olur. Çeşitli kanser ilaçları, sperm üretimini sekteleyebilir. Bu nedenle kesinlikle doktorla konuşup, bilgi alınmalıdır.

Sağlıklı gıdalar tüketmek;

Yağ oranı düşük sebzeler, meyveler ve tam tahıllar sperm üretimi için çok önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, sperm sayısını arttırmanızı sağlar.

Kilo;

Obezitesi olan kişilerde, sperm sayısında düşüklük normaldir. Kilo vermek, sperm sayısında artmaya neden olur. Obez erkeklerde, normal kilolu erkeklere göre %42 daha düşük sperm sayısı vardır.

Sperm sayısını arttıran yiyecekler:

Kuşkonmaz;

Bol C vitamini içeren bu sebze, testislerde üretilen sperm hücrelerini korumaya alır. Bağışıklık sistemini arttıran bir sebze olduğundan, hastalıklardan vücudu korur. Bu sayede vücudunuz sağlıklı sperm üretir.

Avokado;

Bilinen en kuvvetli E ve B6 vitamini kaynağıdır. İçeriğinde bulunan folik asit sayesinde, spermlerin hızlı hareket etmesini sağlayan gücü verir.

Muz;

Muzun içinde bulunan enzimler, seks hormonlarının salgısını arttırır ve düzenler. B1, A ve C vitamini içerdiğinden sperm sayısının artmasını desteklemektedir.

Kırmızı et;

Bol miktarda çinko içeren kırmızı et, spermlerin kuvvetlenmesini sağlar.

Siyah çikolata;

Siyah çikolatada, sperm sayısını arttıran bir aminoasit vardır. Üstelik hergün bir miktar siyah çikolata yiyorsanız, daha güçlü orgazm yaşarsınız.

Sarımsak;

Sarımsak kan akışını arttırır. Kan akışı hızlandığında sperm kalitesi ve üretimi artar.

Ginseng;

Libido, cinsel performans ve testislere kan akışını hızlandıran bir maddedir. Sertleşme bozukluğu olanlara özellikle tüketmeleri önerilir.

İstiridye;

Afrodizyak olan bu besin, sperm sayısının artmasını sağlamaktadır. Üstelik, spermlerde hata varsa tamirini de yapmaktadır.

Nar;

Nar, spermleri kuvvetlendirir.

Ceviz;

Cevizin içinde bulunan argarin, sperm üretimini destekler ve hacmini arttırır. Üstelik ceviz, penise kan akımının hızlanmasını da sağlamaktadır.

Kaynak: Bu yazı, spermtesti.com.tr/sperm-sayisi-nasil-artar.html ve milliyet.com.tr/sperm-sayisi-ve-kalitesini-pembenar-galeri-hamilelik-1831414/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply