Varikosel Nedir? Varikosel Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Nedir? Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi: Testislerde olan damarların genişlemesi sonucu, kan akımının artması ve testislerin çok ısınmasına neden olan bir hastalıktır. Testislerin çok ısınması nedeni ile sperm üretimi yavaşlar hatta durabilir. Testosteron da testislerde üretildiğinden zarar görebilir. Kısırlık nedeni ile doktora başvuran erkeklerin, neredeyse %40 kadarı “varikosel” hastasıdır. Peki, varikosel nedir? ve tedavisi nelerdir?;

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikoselde testis üzerinde şişlik, kabarıklık ve testislerde ağrı oluşabilir. Testislerde damarların genişlemesi, testis duvarından görünür hale gelir. Terleme, testislerde sıcaklık hissi ve testislerde küçülmeler oluşabilir.

Varikosel ağrısı:

Varikosel ağrısı, kasıklarda ve testislerde hissedilen çok nadir bacaklara kadar inebilen bir ağrı türüdür. Ağrı kesici aldığınızda ağrı durabilir. Testis ağrısı ile hastaneye başvuran hastalarda fıtık, idrar yolu taşları ve testis enfeksiyonu oluşmuş olabilir. Bu hastalıklar da testislerde ağrı yapmaktadır. Uzun süre ayakta kalmak, uzun yol yürümek, egzersiz ve cinsellik sonrası varikosel ağrıları artabilir.

Varikosel neden olur?

Varikoselin daha tam olarak neden oluştuğu bilinmemektedir. Sıklıkla sol tarafta oluşan varikosel; sol testisin sağ tarafa göre bir miktar aşağıda olması, sol tarafta toplardamarların sağ tarafa göre uzun olması, sol tarafın boşalma şeklinden kaynaklanır.

Varikosel en çok kimlerde ortaya çıkmaktadır?

Şişmanlar, karın içi basıncı arttıran spor yapanlar, astım ve öksürük nöbeti olanlar, hastalığı olanlar, öğretmenler ve polisler gibi uzun süre ayakta kalan kişilerde varikosel çok daha fazla meydana gelir. Bacaklarda varisi olanlarda da sıklıkla ortaya çıkmaktadır.

Varikosel nasıl anlaşılır?

Testis üzerinde düzensiz bir görünüm olması, şişlik ve ağrı başlıca belirtileridir. Genelde, hastalar kısırlık nedeni ile hastaneye başvurduğunda ortaya çıkmaktadır.

Varikosel kısırlığa neden olur mu?

Varikosel tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi sonrasında, erkek hastaların çocukları olab ilmektedir. Genelde hastaya ameliyat uygulaması yapılır.

Varikosel sertleşme sorunu yaratır mı?

Varikosel, sperm ve testosteron hormonunu bozduğundan, ereksiyon ve cinsel istek kaybı yaratabilir. Fakat bunlar, tedavi edilmeyen ve uzun süre devam eden hastalığın sonucunda ortaya çıkan durumlardır.

Varikosel muayenesi nasıl yapılır?

Ayakta olarak hasta muayeneye alınır. Hasta ıkınma ve normal durumda gözlemlenir. Bu durumlarda, damarsal yapıda genişlemeler olup olup olmasığı kontrol edilir. Varikoselin derecesini anlamak için, doppler ultrasonografi çekilir. Varikosel üç evredir;

  1. Derece; Ayakta muayenede belirti yoktur, ıkınmada elle varikosel tespiti yapılmıştır.
  2. Derece; Ayakta hafif görünen ve ıkındırmada belirgin ortaya çıkan varikoseldir.
  3. Derece; Ayakta hastanın damarları görünür, ıkındırmada çok daha fazla damar ortaya çıkmaktadır.

nasıl yapılır?

Varikoseli olan, fakat spermlerin bozulmadığı hastalara destek tedavisi uygulanmaktadır. Ancak varikoseli olan spermlerde bozulmalar olan ve kısırlık yaşayan hastalara ameliyat önerilmektedir. Bu tarz hastalarda kullanılan ilaçlar, beslenme düzeni ve egzersiz hiçbir şeyi düzeltmemektedir.

Varikosel ameliyatı ne zaman yapılır?

Ameliyat kararı, doktor tarafından verilmesi gereken bir karardır. Bazen 1. derece hastalarda veya 3. derece varikoseli olan hastalarda ameliyat kararı alınabilir. Bu, tamamen hastanın durumu ile alakalı bir durumdur.

Tetsislerde küçülme ve yumuşama olanlar, damar genişlemesi 3 mm ve üzeri olanlar, kan geri kaçısı gözlenmesi, sperm yapısında bozulma olan hastalara kesinlikle cerrahi uygulama yapılır.

Varikosel ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyatlar genelde mikrocerrahi ile yapılmaktadır. Kasık bölgesinden açılan 2 cm’lik bir kesiden girilir ve toplardamarlar diğer damarlardan ayrılır. Tüm damarların bağlanması gerektiğinden, 1-3 saat aralığında süren bir operasyondur.

Varikosel ameliyatının riski var mıdır?

Mikrocerrahi uygulaması ile yapılan bir cerrahi işlem olduğundan, riskleri de çok düşüktür. Ameliyat sonrası testis küçülmesi ve kanlanmasında sorunların olması en önemli risktir. Fakat ameliyatta toplardamar ve atardamar ayrımı, mikrocerrahi işlemle yapıldığından çok nettir. Testis etrafında su toplanması ve enfeksiyon gelişmesi çok nadir rastlanan diğer sorunlardır.

Varikoselin farklı tedavileri:

Varikosel embolizasyonu; Çok fazla önerilmeyen bir tedavi şeklidir. Genişleyen damarlara tıkayıcı yerleştirilir. Fakat zaman içinde maddenin başka yere gitmesi, etkinliğinin kaybolması, ağrı ve alerjilere neden olması durumu vardır.

Varikosel tekrarlar mı?

Varikosel eğer mikrocerrahi ile ameliyat edilirse, tekrarlama imkanı sıfır denecek kadar azdır.

Varikosel ameliyatı sonrası spermler ne zaman düzelir?

Testislerde sperm yapımı 90 gün kadar süre almaktadır. Bu nedenle, ameliyattan sonra 3 ayda 1 defa sperm testi yapılır. Varikosel ameliyatı sonrasında, en sağlıklı spermler yaklaşık 6. ayda ortaya çıkmaktadır. Ameliyattan 6 aydan sonra sperm değişikliği olmazsa, hasta tekrar kontrolden geçmelidir.

Varikosel ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Varikosel ameliyatı sonrasında spor aktiviteleri, ağır egzersiz ve cinsellikten uzak durulmalıdır. Yaklaşık 15-20 gün sonra cinsellik, 4-6 hafta sonra da spora başlanabilir.

Varikosel ameliyatı sonrası yumurtalıkta ağrı ve şişlik olur mu?

Ameliyat sonrası bir kısım sinir hasar görür, bu nedenle ağrı olması gayet normaldir. Ameliyat sonrası testis sarkmaları oluşabilir. Fakat şişlik olduğunda hidrosel vardır. Mikrocerrahi yöntemi ile ameliyat olunduysa bu sorun olmamaktadır.

Varikosel ameliyatı olanların çocuğu olur mu?


Ameliyat olan hastaların yaklaşık %70’inde spermler normale döner ve kısırlık ortadan kalkar. Fakat ameliyat sonrasında spermlerde bir düzelme olmazsa, hastaya tüp bebek tedavisi önerilir.

Varikosel gençlerde ve çocuklarda oluşur mu?

13-15 yaş aralığında %15 kadar varikosel ortaya çıkmaktadır. Bu yaş gruplarında, tam olarak sperm üretimi başlamadığından varikosel etkileri tam olarak anlaşılamaz.  Ameliyat kararı, ancak testis boyutları, kıvamı ve radyolojik inceleme ile verilir. Bazen de ergenlik dönemine girmesi beklenerek, hastaya tam detaylı muayene yapılır.

Kaynak: memorial.com.tr/saglik-rehberleri/varikosel-nedir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply