Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir?

Erkeklerde kısırlığın nedenleri nelerdir?: Kısırlık sorunu olan ve çocuk sahibi olamayan, kaderine boyun eğen ve spermi olmayan erkekler için, gelişen tıp teknolojileri sayesinde artık baba olma imkanı sağlanabilmektedir. Yazımızda, erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir? sorusuna cevap vereceğiz. İşte, detaylar;

Üç erkekten birinde kısırlık sorunu var:

Ülkemizde her üç erkekten birinde kısırlık problemi bulunmaktadır. Bu sorunu olanların imdadına gelişmiş en son teknolojiler yetişmekte ve son dönemlerde bu gelişen teknikler vasıtasıyla erkek kısırlığı tedavi edilebilmektedir. Günümüzde artık menisinde hiç sperm olmayanlarda da üreme kanalları ya da testis dokularından sperm hücresi temin edilebilmekte ve başarılı sonuçlar sağlanabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık nedenleri:

Erkeklerdeki üreme sağlığı sperm üretimi, sperm kanallarında sperm taşınması ve cinsel işlevler tarafından etkilenmektedir. Bu saydıklarımızdan birinin bile bozuk olması erkeklerde kısırlığa yol açabilmektedir.

  • İnmemiş testis: Doğum sırasında ya da doğum sonrasındaki bir yıl içinde testisler yumurtalık torbasına inmektedir. Testislerden birinin inmemesi halinde yukarıda kalan testis yüksek oranda bir ısıya maruz kalacağı için, sperm üretiminde bozukluk meydana gelmektedir. Çift taraflı inmemiş testis durumunda da hiçbir şekilde sperm olmaması durumu yaşanabilmektedir. Yapılacak olan cerrahi uygulama sonucunda testisler yumurtalığa indirilirse, ilerleyen süreçte üreme sağlığında herhangi bir problem yaşanmaz.
  • Testis tümörleri: Bu konuda tedavi olan erkeklerin kısırlık sorunuyla karşılaşmaları oldukça yaygındır. Kemoterapi ilaçları ve radyoterapi kişide sperm üretimini negatif yönde etkilemektedir. Testis tümörü bulunan kişilerden tedavi öncesi sperm örnekleri alınmakta ve dondurulup saklanmaktadır.

Kısırlığın nedeni genetik olabilir:

  • Üreme kanalları tıkanıklığı: Üreme kanallarında meydana gelen tıkanıklık, spermin dışarıya çıkışını önlemektedir. Tıkanıklığa yaralanmalar, enfeksiyonlar ve cerrahi müdahaleler neden olabilmektedir. Üreme kanalları kimi erkeklerde doğuştan bulunmamaktadır. Ayrıca her iki taraftaki tıkanıklıklarda da menide hiçbir şekilde sperm bulunmamaktadır.
  • Sinir sistemiyle ilgili nedenler: Üreme sağlığı ve üreme organlarını negatif şekilde etkileyen omurilik zedelenmeleri, sperm üretiminde azalma meydana getirebilmektedir.
  • Genetik bozukluk: Genetik bozuklukları olanların birçoğunda testislerin yanı sıra sperm üretimi de negatif olarak etkilenir. Kas hastalıkları, mesane bozuklukları ve anemi gibi bazı hastalıklar da kısırlık sorununa neden olabilmektedir.

Sigara düşük riskini arttırıyor:

  • Sigara içmek sperm sayılarını, spermin yapısını ve hareketini negatif olarak etkilemektedir. Şaşırtıcı olan ise; sigara içenlerin eşlerinde düşük tehlikesi olabilmesidir.
  • Alkol tüketimi de sperm üretiminde bozukluk meydana getirebilmektedir. Kronik alkolizmi olanlarda testisler küçülmekte ve testosteron üretimi de bozulmaktadır.
  • Kullanılan uyuşturucu maddeler de sperm üretimi ve spermin kalitesini Bu zararlı maddelerin hormonal dengesizlik de yapabildiği bilinmektedir.

Kaynak: Bu yazı, hurriyetaile.com/sizin-icin/saglik/erkeklerde-kisirligin-nedenleri-nelerdir_25138.html kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

One Response

  1. abdülkadir 12 Temmuz 2018

Leave a Reply