Kolşisin Nedir ve Kolşisin Kullanımı ve Yan Etkileri

Kolşisin Nedir? Kolşisin Kullanımı ve Yan Etkileri: Kolşisin, mahmur çiçeğinden elde edilen bir bitkidir. Mahmur çiçeğinin soğan ve tohumundan elde edilmektedir. Kolşisin gut hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Gut ataklarında ve Akdeniz ateşi ataklarında kolşisin adı verilen ilaca başvurulur. Kolşisin romatizma hastalıklarında ve romatolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Behçet hastalığında da sıklıkla kolşisine başvurulur. Ancak kolşisin kullanımında çok önemli bir nokta vardır. Kolşisin kullanılırken mutlaka doktorun verdiği talimatlar doğrultusunda kullanılmalıdır. Doz aşımı asla yapılmamalıdır. Verilen süre aşılmamalıdır.

Kolşisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kolşisin kullanımında yan etkiler gözlemlenebilmektedir. Bu yan etkilerin başında bulantı ve kusma görülür. Bunlara ek olarak ishal, karın ağrısı, kramp gibi yan etkileri de vardır. Çok az da olsa saç dökülmesi de yapabilmektedir. İştahsızlık ve spermin yapısında bozulma meydana gelmesi de nadir de olsa görülebilmektedir.

Kolşisin Kullanımı Zararlı Mıdır?

Bazı durumlarda kolşisin kullanımı tehlike arz edebilmektedir. Tehlikeli boyutta sindirim sistemi rahatsızlığına sahip olan bireyler kolşisin kullanmamalıdır. Karaciğer rahatsızlığı olanlar ve kalp hastaları da kolşisin kullanmamalıdır ya da daima doktor gözetiminde olarak kullanmalıdır. Böbrek hastaları, kan hastaları de kolşisin kullanmamalıdır. Bu hastalar doktor kontrolünde sürekli takip edilerek kolşisin kullanabilir.

Colchicum-Dispert Nedir? İçerisindeki Maddeler Nelerdir?

Colchicum-Dispert yuvarlak ve kırmızı renkli bir ilaçtır. İçerisinde kolşisin bulunmaktadır. Her tabletinde 0.5 mg kolşisin maddesi bulunmaktadır. Bunun dışında bulunan diğer maddelerden bazıları ise talk, polivinil alkol, magnezyum stearat, polietilen glikol, mısır nişastası, laktoz monohidrat şeklindedir. Ambalajın içerisinde hastalar için kullanma talimatları da bulunmaktadır. Bu talimatlar oldukça önemlidir ve saklanmalıdır.

Colchicum-Dispert 0.5 Mg Kullanımı

Colchicum-Dispert isimli ilaç kullanılmadan önce kullanım talimatları mutlaka okunmalıdır. Yalnızca bu ilaç değil tüm ilaçlar kullanılmadan önce iyice okunmalıdır. Kullanma talimatları mutlaka iyi bir şekilde saklanmalıdır. Çünkü sonrasında bu talimatlara ihtiyaç duyulabilir. Talimatlarda anlaşılmayan bir şey olursa mutlaka eczacıya sorulmalıdır. İlaç mutlaka doktorun vermiş olduğu dozda ve sürede kullanılmalıdır. Daha yüksek dozda kullanılmamalıdır. Doktorun söylemiş olduğu süreden daha önce bırakılmayacağı gibi bu süre aşılmamalıdır. İlaç başka bireyler ile paylaşılmamalıdır. Başka bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidildiğinde doktora bu ilacın kullanıldığı bilgisi verilmelidir. Bu ilaç yalnızca ağızdan alınır.

Colchicum-Dispert Kullanım Alanları

Colchicum-Dispert, genellikle Akdeniz ateşi adı verilen rahatsızlığın tedavisinde, atakları azaltmak amacıyla kullanılır. Akdeniz ateşinin neden olduğu karın ağrısı, ateş, eklem ağrısı gibi problemleri de çözmeyi amaçlar.

Behçet hastalığında da Colchicum-Dispert’e başvurulur. Bu hastalıkta cinsel bölgede ve ağızda yaralar görülür. Tedavi etmek amacıyla da bu ilaç kullanılır.

Gut hastalığının tedavisinde de Colchicum-Dispert kullanılır.

Hangi Durumlarda Colchicum-Dispert Kullanılamaz?

Karaciğer hastalıklarında, mide ülserinde, böbrek hastalıklarında, kalp hastalıklarında Colchicum-Dispert kullanılamaz. Çok yaşlı bireylere de Colchicum-Dispert tavsiye edilmez. Emziren anneler de Colchicum-Dispert ilacını kullanmamalıdır.

Hamilelikte Colchicum-Dispert Kullanımı

Hamilelikte genellikle Colchicum-Dispert kullanılmaz. Çünkü bu ilaç bebeğe zararlıdır. İlaca başlayan ancak hamile olduğunu bilmeyen bireyler, hamileliklerini öğrendikten sonra mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Bu ilacın emzirme sürecinde de anne sütüne karıştığı bilinmektedir. Bu nedenle ilaç kullanılırken bebeği emzirmek doğru değildir.

Colchicum-Dispert Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Colchicum-Dispert, bazı yan etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanırken kimi zaman B12 vitamini almak gerekebilir. Çünkü ilaç kullanılırken vücuttaki B12 vitamini yetersiz kalabilir.

Colchicum-Dispert doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Bunun sebebi, bazı hastalıklara sahip bireylerin bu ilacı kullanması zararlıdır ve doktor gözetiminde kalmaları gerekir.

Colchicum-Dispert spermin yapısını değiştirerek bozukluklara neden olabilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...

Leave a Reply