Goji meyvesi nedir, faydaları nelerdir neye iyi gelir?


goji meyvesinin faydaları

Goji meyvesi neye iyi gelir, goji meyvesi Goji berry meyvesi, vücuttaki serbest radikallerin vereceği zararları en aza indiren ve yaşlanmayı geciktiren bir uzak doğu meyvesidir. Mutluluk ve uzun ömür meyvesi olarak da adlandırılan Goji berry aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. İşte, goji meyvesinin faydaları.

1- Enerji sağlar, dayanıklılığı arttırır:

Egzersiz sırasında gücü artırmakta, vücut direncini ve kuvvetini de çoğaltmaktadır. Ameliyat sonrası veya hastalık sonrası vücut yorgunluğunu giderir.


2- Yaşlanmayı geciktirir:

Goji meyvesi, büyüme hormonu (hCG ya da gençlik hormonu) salgısını arttırmaktadır. Bu artış vücuttaki yağ oranının azalmasını sağlar. Uykuyu düzene sokarak yeterli uykunun alınmasını da sağlar. Yaralar daha hızlı iyileşir, unutkanlık gibi sorunlar azalır ve libidonun artmasına neden olur.


3- Kan basıncını düşürür:

Kontrol edilemeyen yüksek kan basıncı nedeniyle kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunları olabilmektedir. Goji meyvesi ile ilgili yapılan araştırmalar, içeriğindeki polisakkaritler sayesinde kan basıncının yükselmesini önlediği kanıtlanmıştır.

4- Kansere karşı koruyucu:

Goji berry meyvesi, kanseri önleyici germanium adlı maddeyi barındıran tek meyvedir. İçeriğindeki polisakkaritler ve antioksidanlar kansere yol açan genetik değişimleri önlemektedir. Özellikle karaciğer kanserine karşı koruyucudur.

5- kolesterolü düzenler:

Kötü kolesterole karşı savaşır. İçeriğindeki beta-sitosterol maddesi ve antioksidanlar sayesinde kolesterolün oksidasyonunu önlemekte, damar duvarlarında plak oluşmasını engellemektedir.

6- Kan şekerini dengeler:

Özellikle Tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan Goji’nin polisakkaritler sayesinde insülin yanıtını ve kan şekerini düzenlediği de ispat edilmiştir. İçeriğindeki betain maddesi şeker hastalarında görülen karaciğer yağlanması ve damar problemlerini de önlemektedir.

7- Cinsel gücü arttırır:

Eski zamanlardan bu yana Goji uzak doğu ve Asya ülkelerinde bebek sahibi olmak isteyenlerce kullanılan bir meyvedir. Yapılan çalışmalarda Goji’nin testesteron seviyesinde artış meydana getirdiği belirlenmiştir.

8- Kilo vermeye katkı sağlar:

Obezite sorunlarında tedavi edici olarak kullanılmaktadır. İçindeki maddeler sayesinde yağ yakmayı hızlandırmakta, yağ depolanmasını önlemektedir.

9- Kronik baş ağrısına iyi gelir:

Goji berry meyvesinin içersinde bulunan maddeler araştırıldığında yorgunluk ve kronik baş ağrısı sorunlarına iyi geldiği anlaşılmıştır.

10- Uyku düzenini sağlar:

Yapılan çalışmalarda her yaş grubundaki kişilerde uyku düzenini sağladığı ve kaliteli uyku uyumaya imkan verdiği belirlenmiştir.

11- Görme bozukluğuna iyi gelmektedir:

Eski dönemlerde Çin’de görme sorunlarının giderilmesinde de kullanılmıştır. Düzenli şekilde tüketilen Goji meyvesi, gözün karanlığa olan alışma süresini kısalttığı ve daha iyi bir görüş sağladığı saptanmıştır. Ayrıca siyah noktaların azalmasında da etkilidir.

12- Bağışıklığı güçlendirir:

Goji berry üzerinde yapılan uzun çalışmalarda bağışıklık sistemini desteklediği, savunma mekanizmalarının yönetilmesini ve yönlendirilmesini sağlamaktadır.

13- Kanserle savaşta destekçidir:

Kanserle savaşan kişiler hem tıbbi tedaviye devam eden, hem de goji berry tüketimi yapan hastaların, sadece ilaç tedavisi gören hastalara nazaran %200 daha hızlı iyileştikleri ve başarılı sonuçlar alındığı belirlenmiştir.

14- Kemoterapi ve radyasyon etkilerini hafifletir:

Yapılan bir çalışmada Goji’nin kemoterapi ve radyasyondan kaynaklanan etkileri azalttığı tespit edilmiştir. Akciğer kanseri tedavisinde uygulanan radyasyonun etkisi Goji tüketimiyle artış göstermiş, bu sayede de radyasyon dozunun azaltılması mümkün olmuştur.

15- Kan değerlerini etkilemektedir:

Kan yapıcı özelliği bulunan Goji, serbest radikallerin canlı alyuvarlara verebileceği hasarları önlemektedir. Kemik iliği yetmezliğinde de alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır.

16- Lenfositleri çoğaltır:

Beyaz kan hücreleri olan lenfositleri arttırarak, vücudun savunma sistemini değişken çevresel faktörlere ve tehditlere karşı uyumlu hale getirir. Vücudun savaşma gücünün artmasına imkan sağlar.

17- Karaciğeri destekler:

Karaciğerin koruyucusu olan hücrelerden biri Goji meyvesinin içinde bulunan serebrozid hücresidir. Bu sayede yüksek toksik etkili hidrokarbonlara karşı koruyucudur.

18- Gebelikte sabah bulantılarını önler:

Sıcak Goji çayını sabahları ilk üç aylık gebelik döneminde içmek bulantıları en aza indirir.

19- Doğurganlığı arttırmaktadır:

Uzak doğu ve Asya ülkelerinde kısırlık tedavisinde kullanılmaktadır. Erkeklerde sperm hücrelerinin canlılığını sağlamakta, azalmalarını ve ölmelerini önlemektedir.

20- Unutkanlığa iyi gelir:

Beyin meyvesi olarak da bilinen Goji berry, beyni güçlendirmekte ve unutkanlığı önlemektedir. Goji’deki betain maddesi vücutta kolin maddesine dönüşmekte, beyindeki hatırlama ve hafıza işlevlerini güçlendirmektedir.

21- Kuru öksürüğe iyi gelir:

Yapılan çalışmalarda Goji meyvesinin boğazda olan hırıltıyı ve kuru öksürüğü giderdiği ortaya çıkarılmıştır.

22- Depresyonu hafifletir:

Barındırdığı içerikler sayesinde depresyon ve başka psikolojik problemlere iyi gelmektedir. Beynin güçlendirilmesine etki eden goji psikolojik tedavilerde alternatif olarak kullanılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Yorumlar

  1. Ateş Şahin 7 Mart 2016

Konu hakkında yorum yap veya soru sor