Hangi bitkiler böbrek taşı düşürür

Hangi bitkiler böbrek taşı düşürür 1

Böbrek taşını düşürmeye yardımcı olan bitkilerden bahsedeceğiz, önce böbrek taşının ne olduğuna kısaca bir göz atalım. Böbrek taşı, böbreğin kanallarında oluşan kristalimsi sert kitlelere verilen isimdir. Taşların neden olduğu tam olarak bilinememektedir. Doğuştan böbrek taşı olanlar ve böbreklerinde anomaliolanlarda, bağışıklık sistemi hastalıkları olanlarda böbrek taşı oluşumu sıktır. Böbrek taşını düşürebilmek için belirli tedaviler vardır. Hatta böbrek taşını düşüren bazı bitkiler de vardır. 

Sık geçirilen idrar yolu enfeksiyonları, böbrek hastalıkları ve gut türevli hastalıklar böbrek taşı oluşmasını sağlar. Kronik böbrek iltihabında da böbrek taşı oluşması beklenir. Yeterince su içmemek, ailde birinci derecede yakında böbrek taşı olması ve hareketsiz yaşam tarzı taş oluşmasını sağlayan diğer etmenlerdir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?

Vücudun yan kısmında olan ağrı, mide bulantısı, kusma ve idrarda kan görülmesi olarak sayılabilir. Yapılan görüntüleme işlemleri ve kan tahlileri sonucunda taşın olup olmadığı anlaşılır. Bazen doktor, taşın tam yerini ve şeklini anlamak için bilgisayarlı tomografi isteyebilir. Bu yöntem kesin tanı koyulmasını sağlar.

Böbrek taşı tedavisi:

5 mm. kadar olan böbrek taşlarında taş küçük olduğundan tedavi işe yaramaktadır. Ağrı kesici, spazm kesici ilaçlar ve bol sıvı alımı tedavinin başlıca yöntemidir. 5 mm. üzerinde olan taşlarda, vücut dışından taş kırmak için şok dalgaları verilir. Böbreklerde taşı olan kişiler bol su içmelidir. Gazlı içecekler, kahve ve kafein barındıran içeceklerden uzak durulmalıdır. Böbrek taşı olanlar düzenli egzersiz yapmalıdır.

Böbrek taşı düşüren bitkiler ve kullanma şekilleri:

Mısır püskülü;  100 gr. Mısır püskülü 1litre kadar suyun içinde kaynatılır. Altını kapadıktan sonra soğuması beklenir ve süzgeçten süzülür. Bu sıvı sabah akşam 1 kupa içilmelidir.

Maydanoz; 1 bağ maydanoz  iyice yıkanır. 1 litre kadar suyun içinde maydanoz iyice kaynatılır. Soğuduktan sonra sabah akşam 1 kupa içilir.

Arpa; 1 litre suda kaynatılan arpa, safra kesesi ve böbrek taşı kaynaklı ağrılara iyi gelir.

Ayrık otu: 50 gr. Ayrık otu kökü, 1 litre kadar suyun içinde kaynatılır ve soğutulup içilir. Bu karışım böbrek taşı ve idrar kesesi kumlarını düşürmekte etkilidir.

Avokado yaprağı: 1 su bardağı su iyice kaynatılır. İçine kurutulmuş avokado yaprağı atılır. Yaklaşık 8 dakika kadar kaynatılır. Soğuyuncaya kadar demletilir. Akşam yemek sonrası 1 kupa içilir. Bu küre 5 gün devam edilir ve 20 gün ara verilerek tekrar yapılır.

Dikkat: Doktorunuza danışmadan sitemizdeki hiç bir tedaviyi uygulamayın, bitkiler şifa verdiği gibi yan etkileri de olabilir, poliklinik.org hiç bir sorumluluk kabul etmez.

 

Leave a Reply