Kayısı Çekirdeği Neye İyi Gelir? Kayısı Çekirdeğinin Faydaları ve Yan Etkileri

Kayısı, sağlığa faydaları ile bilinen  en güzel meyvelerden biridir. Kayısı yediğinizde, içinde bulunan çekirdek bildiğiniz kuru yemişler kategorisinde yer alır. Çok eski zamanlardan bu yana kayısı çekirdeği, bizim ülkemizde bu nedenle kullanılmaktadır. İçeriğinde amigdalin ve B17 vitamini bulunduğundan, kansere karşı etkilidir ve anti inflamatuar özelliklidir. Fakat herşeyde olduğu gibi, kayısı çekirdeğinin fazlası da tehlikelidir.

Kayısı çekirdeğinin içeriği nedir?

Kayısı çekirdeği, B17 vitamini yanında yağ, E vitamini ve B15 vitamini içermektedir. Yarım bardak kayısı çekirdeği 14 gr. Karbonhidrat ve 10 gr. Diyet lifi, 14 gr. Protein içerir. Toplam 260 kalori içerir.

Kayısı çekirdeğinin sağlığa faydaları nelerdir?

Çocuklarda büyümeyi destekler, sindirimi rahatlatır, kolesterolü dengeler, enerjinin artmasını sağlar, cildi korur, kansere karşı koruyucudur, kalbi güçlendirir, bağışlıklığı destekler ve solunum sıkıntılarını engeller.

Cilde faydası;

Kayısı çekirdeğinde bulunan E vitamini, serbest radikallerin neden olduğu yaşlanma etkilerini kırışlıklıkları, cilt lekelerini ve cilt elastikiyetini engeller. Aynı zamanda iyi bir nemlendirici olan E vitamini, cildin görünümünü ve cilt lekelerini engeller. Kayısı çekirdeği iyi bir E vitamini deposudur.

Kalp hastalıkları;

Kayısı çekirdeği içinde bulunan pangamik asit, kalp hastalıklarında gerilimi azaltan özel bir bileşiktir. Yeterli miktarda kayısı çekirdeği tüketildiğinde, kan basıncı düşer, kalp krizi ve felç riski azalır.

Bağışıklık sistemi;

Antioksidan olan kayısı çekirdeği, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve savunma hücrelerinin uyarılması için çok faydalıdır.

Solunum sağlığı;

Solunum sisteminde sıkıntı yaratan balgam ve mukusların azalmasına destek sağlar. Kayısı çekirdeğinin içindeki bazı etken kimyasallar balgam söktürücüdür. Astım ataklarında inflamasyonu azaltır. Hatta alerjenlere karşı da etkilidir.

Sindirim sağlığı;

Kayısı çekirdeği, mide ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. İçeriğinde bulunan lif sayesinde, bağırsak hareketleri düzene girer. Kabızlık, şişkinlik ve mide kramplarını düzene sokar.

Büyüme ve onarım;

Ciddi manada protein içerdiğinden, vücutta yeni doku ve hücre oluşumunu destekler. Kas büyümesini ve vücut genelinde olan yaraların hızla iyileşmesini sağlar.

Kolesterol düşmesi;

Kayısı çekirdeği, içerdiği lif sayesinde kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar.

Metabolizmanın hızlanması;

Yeteri kadar alındığında metabolizmayı hızlandırır.

Kanser;

B17 vitamini aslında bir kanser savaşcısıdır. Kontrollü kullanıldığında, kansere etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Rus tıbbında yaklaşık 200 yıldır kullanılmaktadır.

Kayısı çekirdeğinin kullanılması:

Kayısı çekirdeği tıbbi olarak kullanılmasının yanı sıra, yağı yemeklerde de kullanılabilir. Çekirdekler kavrulup, tuzlanarak kuruyemiş olarak kullanılır. Kozmetiklerde badem yağı ile aynı etkiye sahiptir.

Kayısı çekirdeğinin yan etkileri:

Kayısı çekirdeği fazla kullanılmamalıdır. Çünkü fazla kullanıldığında siyanür zehirlenmesi yaratmaktadır. Fazla tüketildiği zaman siyanür toksitesi meydana gelmektedir. Kusma, mide ağrısı, ateş, kızarıklık, tükenmişlik, susuzluk, kas güçsüzlüğü, baş dönmesi, eklem ve kaslarda inflamasyon gibi yan etkilere sahiptir. Dikkatli kullanılmalıdır, çünkü koma, nöbetler ve ölüme neden olabilir.

B17 ve yüksek C vitamini kimyasal olarak siyanüre dönüşebilir. Vücudumuz az miktarda siyanürü yok edebilir. Fakat fazla miktarlarda alındığında zehirlenme ortaya çıkar. Bu nedenle, dünyada kayısı çekirdeği satışı kısıtlı yapılmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, tavsiyeediyorum.com/makale_18971.htm kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply