Kilo almak için ne yapmalı, Kilo almanın yolları

kilo-almak-icin-ne-yapmali-iste-oneriler

Kilo almak için ne yapmalı, Kilo almanın yolları: Obezite kadar zayıf olmak da pek çok sağlık sorunu ortaya çıkarmaktadır. Pek çok insan, kilo almak için de çalışmakta ve doktora danışmaktadır. Zayıf olup, bir türlü kilo alamayan kişilerde, en az obezler kadar çoktur. Zayıflık, yeme bozukluğu, kronik bazı hastalıklar kaynaklı oluşmuş olabilir. İşte, önerileri;

Kilo alamayan kişilerde bunun pek çok nedeni olabilir. Zayıf olmak, dış etmenlere daha fazla maruz kalmayı gerektirir. Bu kişiler, çok fazla üşür, hastalandığında kolay tedavi olamazlar. Bağışıklık sistemleri çok düşüktür. Hatta menopoz döneminde zayıf olan kadınlarda kemik erimesine çok daha fazla rastlanır. Kalp yetmezliği, kanser ölüm riski zayıf insanlarda çok daha fazladır. Şişmanlık bir insanda nasıl bazı hastalıkları tetikliyorsa aynı şey zayıf insanlar için de geçerlidir. Zayıflık sorununda yapılması gereken ilk şey, zayıflığın nedeninin bulunmasıdır. Zayıflığın nedeni besinlerin vücuda alınması veya kullanılmasında oluşan aksaklıklarsa, sorunun çözülmesi zorlaşır.

Kilo Almak İçin Nasıl beslenilmelidir?

Boş kalorisi olan yiyecekler alınmasındansa, sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Omega 3 yağ asidi içeren balıklar, keten tohumu ve ceviz bunlara en iyi örneklerdir. Protein için, yağsız etler, balık, tavuk ve kuru baklagiller alınmalıdır. Karbonhidratlardan, meyve ve sebzeler, tam tahıllı ürünler tercihte olmalıdır.

Kilo almaya yardımcı öneriler

Günde 3 öğün beslenmeye ana öğünlü beslenme denilir. Ana öğünlerde, süt, et, tahıl ve sebze, meyveden en az 1 tanesi bulunmalıdır.

Günde 5-6 öğün halinde beslenme yapılabilir.

Yağlı yiyecekler midede uzun kalır ve tokluk sağlar. Bu nedenle yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, yeterince yağ kullanılmalıdır.

Ara öğünlerde süt, sütlü tatlılar, meyveler mutlaka olmalıdır.

Yiyeceklerde porsiyonlar biraz artmalı ve ızgara tavuk, balık yenilmelidir.

Kuru yemişler, kuru meyveler enerji, vitamin ve mineral açısından alınmalıdır.

Keten tohumu, meyve suları bol enerji veren gıdalardır. Sıvılar mideyi doldurur ve az yemek yemeği sağlar bu nedenle yemeklerden 1 saat önce sıvı alın.

Yemeklerde olan protein miktarını arttırmak kilo almayı kolaylaştırır. Bu nedenle, salatalara et, tavuk eklenebilir.

Vitamin ve mineral desteği için doktordan vitamin takviyesi istenilebilir.

Tempolu yürüyüş, bisiklete binme ve yüzme kilo kaybı sağlayan egzersizlerdir. Bunların yerine kas arttıran egzersizler yapılmalıdır.

Mümkün olduğunca stressiz bir yaşam seçilmelidir. Stres, kasları gerer ve kilo vermeyi sağlar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply