Kırıkları iyileştiren kelle paça çorbası

kiriklari-iyilestiren-corba

Kırıkları iyileştiren çorba: Kemiklerin çeşitli travmalarla kırılması durumunda kırığın iyileşmesi bir süreç almaktadır. İnsan vücudunda kendini yenileyebilen kemikler, hücreler, hormonlar, aminoasitler, sağlıklı kan dolaşımı ile iyileşme sürecini oluştururlar. Kemiklerin kırılmasının olduğu anda çalışmaya başlarlar. İşte, kırkları iyileştiren çorba;

Kırık kemikler çeşitli aşamalarla kendini iyileştirir. İnflamasyon ilk aşamadır. Kemiğin kırılması ile başlar ve 2 gün kadar devam eder. Kırığın olduğu noktada damarlardan sızan kan ile pıhtı oluşur. Bu pıhtı, cilt üzerinde morluklar oluşmasını sağlar. Bu morluğun oluşması aslında iyileşmenin ilk belirtisidir. İkinci evrede, kırık oluşumundan yaklaşık 2 hafta sonra yapılan proteinler üzerine kalsiyumun çökmesi ile sertleşmeye başlar ve kırığı sabitlemeye başlarlar. Bu yumuşak dokuya kallus denilir. Yaklaşık 6-12 hafta içinde sertleşir. Üçüncü evre ise, yeniden yapılanma evresidir bu süreç aylarca devam eder.

Kelle paça çorbasının faydaları:

Kırıkların tedavi olduğu sürece en faydalı olan durum sağlıklı beslenmedir. Kırıkların iyileşmesi için vücut olduğundan daha fazla enerji ihtiyacı duyar. Bu durumda, 2500 kalori ihtiyacı olan kişiler, 6000 kaloriye ihtiyaç duyar. Onarım sürecinde, kemik dokusunda kollajen isimli bir proteine ihtiyaç vardır. kelle paça çorbası içinde kemikler için gerekli olan kollajen proteini, kalsiyum bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca kelle paça çorbasında beyin ve sinir hücreleri, organların gelişmesini uyaran proteinlerde içerir. Böylece, kemik hücreleri hızlı çoğalmaya uğrarlar.

Kemiklerin hızlı onarımı için ne yenilmelidir?

Süt ve süt ürünleri, yoğurt, peynir gibi gıdalar iyileşmenin hızlanmasını sağlar. Balık yağı, havuç, domates, maydanoz, yaban mersini, siyah çay, kakao, yerfıstığı içeriğinde bulunan flavonoid, omega 3, likopen sayesinde kırıkların hızlı iyileşmesini sağlar.  Sigara ve alkol alanlarda kırıklar çok geç iyileşmektedir.

Kelle paça çorbası tarifi;

1 adet kelle, 4 adet ayak, 1 parça işkembe

Terbiyesi için, 1 adet limon suyu, tuz, 1 tatlı kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı sıvıyağ ve sarımsak.

Çorbanın yapılışı;

Kelle paçayı, işkembeyi iyice yıkayınız. İşkembeyi küçük doğrayın, ayak ve kelleyi temizleyin. Ayak kısmında olan tüyleri, ocakta yakın. Derin bir tencereye kelle, işkembe ve ayakları koyun. Tamamını su ile doldurun haşlayın. Düdüklüde yapılabilir. Yaklaşık 1 saat kadar sonra, etleri tencereden alın ve haşladığımız suyu bir başka tencereye alın. Kellenin içerisinde olan etleri alın ve suyunun içine koyup bir kez daha kaynatın. Kelle paça için, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 limon suyu, sıvıyağ ve tuzu ilave edin karıştırıp hepsini kaynayan suya ilave edin. Servis yaparken üzerine sarımsak ekleyin ve istediğiniz baharatla tatlandırın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply