Kekik çayının faydaları, kekik çayı zayıflatır mı?

çayının faydaları, çayı zayıflatır mı?: İnsan sağlığı açısından çok faydalı olan kekik, çay olarak da tüketilebilmektedir. Şimdiye kadar kekik çayı yapmadıysanız, yapmaya hazır olun. Çünkü kekik çayının faydaları saymakla bitmez. Yazımızda, kekik çayının faydalarının yanı sıra kekik çayı zayıflatır mı, adet söktürür mü, günde kaç bardak tüketilebilir ve zararları nelerdir? gibi sorulara da cevap vereceğiz. İşte, detaylar;

Kekiğin oldukça çok türü ve çeşidi bulunmakla birlikte, insan sağlığı için sayısız faydaya sahiptir. Kış aylarının yaşanmaya başlandığı bu günlerde, genellikle bitki çayları çok tüketilmeye başlanmaktadır. Bu bitki çaylarının en çok tüketilenlerinden biri de kekik çayıdır. Ancak insanlar kekik çayı hakkında birçok sorunun cevabını merak etmektedir. Bu sorular; Kekik çayının faydaları nelerdir? Kekik çayı zayıflatır mı? Kekik çayını günden kaç bardak tüketmek gerekir? Kekik çayının zararları nelerdir? Kekik çayı adet döktürür mü? şeklindedir. İnsanların kafasında yer edinmiş olan bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. İşte, bu soruların cevapları;

Kekik çayının faydaları nelerdir?

Daha çok yemeklerde lezzet vermek amacıyla kullanılmaktadır. Fakat bir kekik çayının faydalarını ele alacağız.

Boğaz ağrısını ve öksürüğü keser; Kekik çayı, hem öksürüğe hem de boğaz ağrısına iyi gelmektedir. Şayet bu tür şikayetleriniz varsa, günde bir fincan kekik çayını yemeklerden sonra tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir; Soğuk kış aylarında yemeklerinizden sonra, normal siyah çay içmek yerine kekik çayı tüketirseniz, sizi grip ya da değişik enfeksiyon kaynaklı hastalıklara karşı koruyacaktır. Günde bir fincan kekik çayı içtiğiniz zaman bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve grip gibi hastalıklara yakalanmazsınız.

Mideye iyi gelmektedir; Kekik çayı tüketildiğinde gastrit ve reflü gibi mide sorunlarından kolayca kurtulabilirsiniz.

Depresyonu önler; Üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar, kekik çayının depresyona karşı etkili olduğunu bununla birlikte ruh sağlığına iyi geldiğini göstermiştir. Kekik çayı vücuttaki deratonin ve dopamin hormonlarını harekete geçirmektedir. Bu sayede de kekik çayı tüketen kişilerde ruh sağlığı ile ilgili sorunlara rastlanmamıştır.

Kanserle savaşır; Kekik çayında bulunan antioksidanlar, kişinin kanser ve tümörlerle savaşında etkili olmaktadır. Özellikle kekik çayının, kolon kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Parazitleri yok eder; Kekik çayına bal ilave ederek tükettiğiniz zaman, bağırsak parazitlerini yok etmektedir.

Diş ağrısında faydalı; Kekik çayını ağız gargarası şekilde kullandığınızda, diş ağrılarına iyi geldiği ve ağrıyı azalttığı bilinmektedir.

Balgam söktürür; Kekik çayı limon sıkılarak içildiğinde, balgam söktürücü bir etki göstermektedir.

Kekik çayı günde kaç bardak tüketilmeli?

Farklı bitki çaylarını içerken de aşırıya kaçılmaması gibi, kekik çayını da fazla tüketmemek gerekir. Kekik çayının faydalarından sonra günde kaç bardak içilmesi gerektiğini de bilmek istersiniz.

Konunun uzmanları, kekik çayı günlük 2 fincan olmak üzere, yıl bazında 10 günlük aralıklarla 2 ya da 3 haftalık kürler şeklinde tüketilmeli demektedirler.

Kekik çayı zayıflatır mı?

Kekik çayının sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır ve kabızlığı giderme özelliği vardır. Sadece bu özelliğinden dolayı, kekik çayının zayıflatma etkisinin olduğunu bile düşünebilirsiniz.

Kekik çayı sindirimi düzenlediği için, hem hızlı hem de sağlıklı şekilde zayıflama imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu özelliğinin yanı sıra, kekik çayı toksinleri atıcı bir etki de göstermektedir. Vücudunuzda şişkinliklerin ve ödem oluşmasının de önüne geçer. Ödem atmaya yardımcı diğer bitki çaylarını tüketmekten çok, evinizde her zaman elinizin altında olan kekik sayesinde, vücudunuzdaki zararlı toksinleri atma şansı yakalayabilir, kısa sürede zayıflama imkanı bulabilirsiniz.

Antioksidan özelliği ile de vücutta biriken yağların yakılmasında da katkı sağlamaktadır. Kekik çayının zayıflatma özelliği var mı? sorusunun cevabı “evet, zayıflatır” olacaktır.

Adet söktürür mü?

Kekik çayı, diğer bitki çaylarından farklı olarak adet söktürücü bir özelliğe sahiptir. Bu konuda çözüm arıyorsanız, kekik çayının bu özelliğinden faydalanabilirsiniz. Adet dönemlerinde yaşanan ödem ve şişkinlik ile ilgili problemlerde kekik çayının çok iyi geldiğini belirtelim. Ayrıca kekik çayı idrar söktürücü etkisi de olan bir bitki çayıdır ve adet dönemlerinde rahatlıkla tüketilebilir.

Kekik çayının zararları nelerdir?

Kekik çayı da diğer bitki çaylarında olduğu gibi, aşırı şekilde tüketilirse yan etkiler gösterebilmektedir. Belki de genel sağlık üzerinde zararlı olabilecek etkiler de gösterebilir. Yukarıda belirttiğimiz şekillerde kullanacağınız kekik çayı, sağlığınız üzerinde her hangi bir soruna veya yan etkilere neden olmayacaktır. Fakat uzmanlar, gebelik dönemindeki kadınların ve böbrek yetmezliği olan kişilerin tüketmemeleri konusunda uyarmaktadırlar.

Not: Bitkiler şifalı olduğu gibi, aşırı ve kontrolsüz tüketildiğinde yan etkileri olabilir, bu yüzden mutlaka ama mutlaka bir uzmana danışmadan kullanmayınız.

Kaynak: Bu yazı, milliyet.com.tr/kekik-cayinin-faydalari-kekik-pembenar-detay-alternatiftip-2547639/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, Ortalama puan: 3,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply