Kas çekilmesi Kas yorgunluğu ve Eklem Ağrısı Neden Olur?


Kas yorgunluğu, kas çekilmesi ve eklem ağrısı birlikte ne anlama gelir

Kas çekilmesi Kas yorgunluğu ve Eklem Ağrısı Neden Olur:Birçok kişi zaman içinde kas ağrısı, kas çekilmesi ve kas yorgunluğu gibi şikayetler yaşayabilmektedir. Bu şikayetler sıklaşmaya başladığı zaman altında daha ciddi tıbbi bir durum söz konusu olabilir ve bu duruma dikkat edilmelidir. Sizde de kas yorgunluğu, kas çekilmesi ve eklem ağrısı gibi şikayetler sıkça gerçekleşmeye başladıysa mutlaka uzman bir doktora görünün.

Kas çekilmesinin olası nedenleri:

Ufak ve istemsiz olarak gerçekleşen kas kasılmaları kas çekilmesinin nedenleridir. Bu kas kasılmaları, kasların içinde bulunan sinir liflerine beyin ve omurilikten yanlış gönderilen sinyaller neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Kaslar, normal olarak sinyali aldığında kasılmaya başlamaktadır. Sinir lifleri normal düzeyde kasılıp serbest bıraktığında yürüme, koşma ve diğer tüm vücut hareketlerinin meydana gelmesini sağlamaktadır. Kas çekilmesinde ise, sinir lifleri hiçbir sinyal almadığı halde kendiliğinden kasılıp serbest bırakmakta ve rutinin dışına çıkmaktadır.


Kas çekilmesinin normal ve anormal olması durumu:

Kas çekilmesi, ara sıra en çok birkaç gün devam etmekte ve fark edilmeden kendiliğinden geçmektedir. Yineleyen kas çekilmeleri, daha çok vitamin ve mineral eksikliklerinden, ilaçların yan etkilerinden veya egzersizler nedeniyle oluşmaktadır. Baldırlardaki çekilmeler, baş parmakta ve göz kapaklarında meydana gelen çekilmeler stres ve anksiyete belirtileri olarak değerlendirilmektedir. Kaslardaki zayıflık, his kayıpları ve kas yorgunluğu ile birlikte görülen kas çekilmeleri, genellikle nörolojik bir bozukluğu işaret edebilmektedir.

Çevresel (periferik) sinirler:

Beyin ve omuriliğin dış kısmında bulunan periferik sinir sistemi, kas hareketleri ile birlikte duygusal algıyı da kontrol etmektedir. Periferik sinirlerdeki sistemik bir hastalık veya fiziki bir travma nedeniyle meydana gelen hasarlar, daha çok eklem ağrıları ve kas yorgunluğu olarak baş göstermektedir. Bir takım zorlayıcı eylemler ve hareketler de periferik sinirlerin hasar almasına yol açabilmektedir. Az da olsa kas yorgunluğu, kas çekilmesi ve eklem ağrısı periferik sinirlerle ilgili kalıtsal bir problemi de gösterebilmektedir.


:

Fibromiyalji’nin en yaygın görülen belirtileri kas yorgunluğu, kas çekilmesi ve eklem ağrısıdır. Vücudun en hassas noktalarında istemsiz kas çekilmeleri olarak görülmektedir. Bu durum sinir liflerini irite etmektedir. Bu hastalığı olan kişiler daha çok kas yorgunluğu, kas zayıflığı ve bundan dolayı hareket ettirilmeyen eklemlerde ağrı yaşamaktadırlar. Fibromiyalji hastalarının sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulamaları, düzenli egzersizler ve ağrı olan kaslara masaj yaptırmaları şikayetlerini az da olsa giderebilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı oyla)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor