Bel ağrısından kurtulmanın 11 yolu

Bel ve boyun ağrıları bugün en fazla çekilen ağrılardır. Hareketsiz yaşam ve stres kaynaklı olarak bel ağrıları çok daha fazla oluyor. Bu nedenle, omurga disklerimize çok daha fazla ağırlık biniyor. Dik durduğumuzda vücudumuz çok daha rahat ağırlık taşımaktadır. Sadece duruşu düzeltmek, hareketlenmek bile bel ağrılarından kurtulmayı sağlıyor.

1-Yatağınızın ortopedik olmaması veya eski olması bel ağrınızın başlıca sebebidir. Bel omurganıza binen yük, yatağınızda %90 oranında kalkar. Fakat, bunun için yatağınızın ortopedik olması gerekmektedir. Omurga dostu olan yatak, içine gömülecek kadar yumuşak olmamalı, bel çukurunuzu desteklemelidir. Bu nedenle esneyen ortopedik yatak almalısınız.

2-Belinizi günlük hayatta çok fazla zorlamamalısınız. Yerden bir şey alırken, dizlerden bacakları kırmalı ve yere çömelmelisiniz. Doğru uzanmamak bele hasar verir. Yerden almak istediğiniz nesnenin yanına yaklaşıp çömelerek almak doğru olan harekettir.

3-Stres, vücutta özellikle bel ve boyun ağrılarını arttırır. Bu nedenle stresli bir hayattan uzak durmak gereklidir. Stres altındayken kaslar gerilir. Hayatınızda size stres yaratan olayları maddeleyin ve onlardan kurtulmak için bir formül bulun.

4-İşinizi yaparken vücudu dinlendirin. Özellikle esneme hareketleri konsantrasyonu arttırır ve ağrıları azaltır. Çalışırken uzun süre aynı pozisyonda kalmayın, arada ayağa kalkıp hareket edin.vücudun esnekliğini geri kazanması çok şeyi değiştirir.

5-Market ya da Pazar alışverişi sonrası, ağır torbalarınızı ikiye bölün ve iki elinizde eşit ağrılıkla taşıyın. Vücudun bir tarafına ağırlığı vermek bel ve boyun ağrılarını arttırır.

6-Beliniz için, bel desteği ile oturun. Yüksek ya da alçak sandalye tercih etmeyin. Oturduğunuzda ayaklar yere değmeli, diz ve kalça 90-100 derece olmalıdır.

7-Ayakkabı giyerken oturarak giymeyi alışkanlık haline getirin. Ayağınıza tam oturan ve ortopedik ayakkabı tercihi yapın. Ayakkabınız hatalıysa bel ağrınızın olması gayet normaldir. Ayakkabı sadece güzel diye asla alınmamalıdır.

8-Fazla kilonuz varsa, belinize ve diz kapaklarınıza fazla ağırlık biner. Bu da size ciddi bel ağrıları ve diz ağrıları yapar. Bu nedenle mutlaka kilo verin. Bele binen ağırlıklardan uzak durun.

9-Mümkün olduğunca düzenli egzersiz yapın. Kasları güçlendirmek ve ağrıları azaltmak için egzersiz çok faydalıdır. Bel ağrısı için uygulanacak olan bazı egzersizler vardır. Bunun için doktorunuza mutlaka danışın.

10- Yatakta yatarken veya ayaktayken bacaklarınızı kasmayın, özellikle yatakta yatarken ayaklarınızı karnınıza doğru çekin ve mümkünse yan tarafınıza yatmayı alışkanlık haline getirin.

11- Sigara ve stresten uzak durmaya çalışın, stres her hastalıkta olduğu gibi bel ağrısı konusunda da oldukça kötü bir öneme sahip.

12- Özellikle oturarak çalışanlar, mutlaka belirli aralıklarda ayağa kalkıp yürümelidir, çünkü sabit bir şekilde oturarak çalışan kişiler omuzları öne bırakır ve kambur bir şekilde oturur, bu nedenle bel bölgesinde ciddi bir duruş problemi oluşur ve ağrıya neden olur.

Leave a Reply