Kas spazmı (Kramp) Nedir Neden Olur?

kas spazmı

Kas ı () Nedir Neden Olur, Tedavisi nasıl yapılır: Kas spazmı ya da kramp, aniden bir kasın kasılması ve tekrar gevşe yememesine verilen isimdir. Gevşemeye kadar çok fazla ağrı oluşturur. Bu durum bir grup kası etkileyebildiği gibi tek bir kası da etkileyebilir. Kas spazmı genelde ayak ve bacaklarda görülür. İşte, kas spazmı nedenleri ve tedavisi;

Kas spazmı nedir?

Kas dokusunun istemsiz bir şekilde aniden kasılması ve hızlı bir şekilde gevşeyememesine kas spazmı ya da kramp denilir. Kas spazmı oluşan kaslar; baldır ve diz altı kasları, diz üzerinde olan kaslar, el ve ayak kaslarıdır. Kas spazmı bazen 1-2 sn. kadar sürebildiği gibi 10-15 dakika kadar da sürebilir. Kasılan bölge gözle görülür. Aşırı kilolu olan insanlarda, ilaç alan hastalarda, aşırı sıcak ve nemli ortamda yaşayan insanlarda, uzun mesafe koşan atletlerde, yorucu fiziksel aktivite yapanlarda görülebilir.

Kas spazmı nedenleri

Elektrolit ve su eksikliği

Vücutta olan elektrolit dengesi, kasların düzenli çalışmasını sağlar. Elektrolit dengesizliğinde kas spazmları ortaya çıkar. Çünkü, elektrolit dengesizliği sinir sinyallerinin iletiminde eksiklikler vardır. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksikliğini önlemek için, denge sağlanmalıdır.

Bazı kaslarda ve sinirlerde bozukluk

Her kası harekete geçiren bir sinir vardır. Bu sinirlerde olan sakatlıklarda kas kontrolsüz şekilde kasılabilir. Bu da kas spazmına neden olur.

Kimyasal maddeler

Bazı hayvanların zehirli toksinleri, vücudun ürettiği zehirli kimyasallar kaslarda sarsıntı ve spazmlara neden olur.

Sakatlıklar ve hastalıklar

MS gibi bazı hastalıklar ve yaşanan sakatlıklar kaslarda kramplara neden olabilir.

Kas yorulması veya fazla kullanılması

Fazla yorucu aktivitelerde zayıf olan kaslarda spazmlar oluşabilir.

Diğer nedenler

Yüksek sıcakta ve nemde olmak, kan kayıpları, aşırı alkol almak, uyuşturucu kullanmak kas spazmlarına neden olur.

Kas spazmı tedavisi ve önlenmesi

Sıcak uygulama

Kas spazmı olan bir bölgeye sıcak kompres uygulaması yapmak, spazmı dağıtır. Sıcak duş ve nemli bez de aynı etkiyi yaratır. Bu durumda kan sirkülasyonu hızlanır ve spazm dağılır.

Kalsiyum eksikliği kas spazmlarını arttırır. Bu nedenle yemeklerde kalsiyumu arttırın. Az yağlı yoğurt, süt ve peynir yemeğe başlayın.

Potasyum azlığı kas spazmlarını arttırır. Bu nedenle muz, soya, buğday, kayısı ve domates yenilmelidir.

Sıvı eksikliği kas spazmını arttırır. Günde 2.5-3 litre kadar mutlaka su için.

Egzersiz öncesi mutlaka gerdirme ve esneme hareketi yapın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 Oy, Ortalama puan: 4,17 out of 5)
Loading...

Leave a Reply