Karın Kası Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Karın Kası Ağrısı Nedenleri: Karın kası ağrısı genelde tehlikeli değildir. Ağır bir yemek sonrası ya da mide üşütmesinde oluşabilir. Kramp şeklinde olan bu ağrı, bazen ciddi hastalıklarda ortaya çıkabilir. Karın çevresindeki kaslarda oluşan bu ağrılar, apandisit ve pankreatit kaynaklı oluşabilir. Ağrılar sürekli ve uzun süre sizi etkiliyorsa kesinlikle bir doktora danışılmalıdır. İşte, karın kası ağrısı nedenleri;

Karın kası ağrısı neden olur?

Spor öncesi ısınma yapmamak;

Spor öncesi esneme ve germe hareketleri ile vücut kaslarını harekete hazırlamanız gerekir. Egzersizi direk olarak yaptığınızda, kaslar gerilir ve şiddetli kramplar içeren ağrılar oluşur. Egzersiz sırasında ağrı hissedilmez, fakat soğuyunca ağrı başlar. Karın kaslarınız ısınmadan yapılan spor nedeni ile ağrı oluşabilir.

Öksürük;

Öksürmek aslında çok faydalı bir durumdur. Öksürmeyle birlikte diyafram rahatlar, karın bölgesinde basınç azalır. Fakat, öksürük uzun süre ve sürekli olduğunda karın kaslarında ciddi ağrılar oluşur. Karın ağrılarına göğüs ağrıları da eklenir. Aynı durum kusma için de geçerlidir. Kusma sonrası kaslarda gerilme ve ağrılar oluşur. Öksürük şurubu veya doktora giderek bunların önüne geçilmelidir.

Hazımsızlık;

Yemeklerden sonra karın kaslarında şiddetli ağrılar olması hazımsızlık kaynaklıdır. Yanma hissi ile başlayan bu ağrılar, yemekten 3-4 saat sonra kendiliğinden geçer. Fakat ağrı devam ediyorsa, bu durum bağırsak ve mide hastalıkları kaynaklı oluşmuş olabilir.

Apandisit iltihabı;

En sık rastlanan durumdur. Mide ve kalın bağırsak arasında olan apandisit, enfeksiyon kapabilir. Enfeksiyon kaynaklı tıkanma yaşanır. Karın kası ağrısı, iştah kaybı, yorgunluk, ateş tabloya eklenebilir. Cerrahi bir müdahale yapılarak apandisit alınmalıdır.

Pankreatit;

Pankreasın iltihaplanması ile oluşur. Karın kası ve mide krampları yaratır. Bazen çok yavaş bazen de çok hızlı ortaya çıkabilir. Karın ağrıları sırta yayılabilir, yemeklerden sonra artar ve mide bölgesi çok hassaslaşır. Kusma, hazımsızlık ve mide bulantısı diğer pankreatit belirtileridir.

Karın kası ağrısı tedavisi;

Karın kası ağrısından kurtulmak için, karına yakın yapılan egzersizlere ara verilmelidir. Kasların geliştirilmesi için yapılan bazı egzersizler, ağrılar geçinceye kadar yapılmamalıdır. Bu sayede ağrılar geçecektir. Bölgeye sıcak kompres yapılabilir. Sıcak kompres gerilen karın kaslarını gevşetir ve ağrıyı durdurur. Diğer nedenlerle oluşan karın kası ağrılarında, doktor tarafından hastalığın tedavisi yapılarak ağrılar tedavi edilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 1,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply