Bademcik iltihabı nedir


bademcik iltihabı

Bademcik ameliyatı iltihabı ve tedavisi hakkında detaylı bilgi. Boğazımızın arka kısmında iki tane olan dokulara bademcik denilir. Bademcikler aslında bağışıklık sistemi parçasıdırlar. Amaçları, boğazdan gelecek olan mikroplarla savaşmaktır. Fakat, mikroplardan enfekte olup, hastalık nedeni olabilirler. Bademcik iltihabı nedir?

Bademcik iltihabı, ağırlıklı olarak çocuklarda görülen bir sorundur. Fakat, yetişkinlerde görülebilir. Fakat, en sık 3-15 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. 2 yaş altında bademcik iltihabı oluşmaz bu dönemde bademcikler görevlerini tam olarak yerine getirir.


Bademcik iltihabı neden oluşur? ve belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabı mikroplar, virüsler ve bakteriler kaynaklı oluşur. Bademcik iltihabına neden olan bakteri, streptococcus pyogenes olarak bilinir. Bademcik iltihabına yakalanıldığında ilk olarak boğaz ağrısı oluşur. Boğazda oluşan ağrılar zamanla kulaklara, boyun bölgesine atlayabilir. Bademcik iltihabı kaynaklı, ateş, boyunda şişlikler, eklem ağrıları, halsizlik ve yutma güçlüğü yaşanabilir. Mide bulantısı, burun tıkanıklığı, öksürme, gözlerde kızarma, burun tıkanıklığı ek belirtilerdir. Bu bulgular sayesinde bademcik iltihabının bakteri ya da virüs kaynaklı olduğu ortaya çıkmaktadır.


Bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?

Bademcik iltihabı bulaşıcıdır. Hava yolu ile bademcik iltihabına neden olan bakteri ya da mikroplar taşınabilir. Havalandırılmayan ve kalabalık olan mekanlarda kolay şekilde yayılabilir.

Bademcik ameliyatı

Antibiyotiklerle bademcik tedavisi uygulanır. Ancak sık bir şekilde bademcik iltihabı yaşanıyorsa boğaz kültürü yapılarak enfeksiyonun nedeni tam olarak ortaya çıkarılmak istenebilir. Bademcik ameliyatını doktorlar, solunumun engellenmesini sağlayan bademcik büyümesinde, yutkunma güçlüğü, sık tekrarlan iltihaplarda, orta kulak ve sinüzite neden olan iltihaplarda isteyebilir. Bademcik ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Bademcikler olduğu bölgeden kesilir ve kanama durdurulur. Bu operasyonda yaklaşık 5-10 saat kadar hastanede kalınır. 3 yaş altı ve kronik hastalığı olan çocuklar 1 gece hastanede yatırılır.

Bademcik iltihabı için evde yapılacaklar

Bol dinlenmek ve yorulmamak,

Bol su içmek, aşırı soğuk ve sıcak yemekten uzak durmak, bol meyve tüketmek,

Boğazı pastillerle rahatlatmak, bulunan ortamın nemlenmesini sağlamak,

Sigara dumanından uzak durmak, sık sık alanı havalandırmak.

Bademcik iltihabının neden olduğu hastalıklar

Bademcik iltihabı tedavi edilmezse, menenjit, böbrek iltihabı, kalp iltihabı, boyun enfeksiyonu, orta kulak enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu, kemik iliği enfeksiyonu, eklem enfeksiyonuna neden olabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...Konu hakkında yorum yap veya soru sor