Karidesin Faydaları Nelerdir, Karides Neye İyi Gelir?

Karidesin Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir: Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir ülkede yaşıyor olmamıza rağmen deniz ürünleri tüketimi konusunda oldukça düşük bir yüzdeye sahip olarak denizden gelen şifadan faydalanamamaktayız. Balık tüketiminin bile bu kadar düşük olduğu bir ülkede karidesten gelecek olan şifaya ise oldukça uzak kalmakta bu yüzden de birçok hastalığa kapı aralamaktayız. Her ne kadar bir Akdeniz ve ege mutfağımız olsa da menümüzde genellikle karidese yer verilmemekte. Kültürümüzde karidesin olmaması bizi karidesin faydalarında uzak tutmamalı diyerek karidesin faydalarına kısaca değinmek istedik.

Karides Nedir, Nasıl Tüketilmelidir?

Eklem bacaklı bir deniz kabuklusu olan karidesin haftalık olarak tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca içerisinde yer alan vitaminleri öldürmeden pişirilmesi ve tüketilmesi daha faydalıdır. Dondurulmuş karidesten ziyade, taze karides tüketilmesi daha faydalıdır ancak donmuş karides tüketimi de fayda sağlamaktadır.

Karides de Bulunan Vitamin Depoları

Balıktan sonra deniz mahsülleri arasında en çok bilineni olan karides, tam bir vitamin ve sağlık deposu. Omega 3 asitleri açısında zengin olan karides, selenyum v düşük kalorili protein kaynağıdır. Ayrıca sadece güneşten alabileceğimiz d vitaminini, bünyesinde bulunduran karides, B12 vitaminini de bünyesinde bulundurmaktadır. Bütün bu sahip olduğu vitaminler sayesinde insan vücudu için oldukça önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karidesin Vücuda Olan Etkileri

Öncelikle karides sahip olduğu omega 3 sayesinde beyin gelişiminde oldukça etkili. Bu yüzden hamile kadınların hamilelik süresi boyunca karides tüketmelerinde fayda var. Ayrıca hafıza problemi yaşayanların karides tüketmeleri oldukça yararlıdır.Düzenli olarak karides tüketenlerin yaşadıkları hafıza sorunlarından kurtuldukları gözlemlenmiştir.

Karides yine sahip olduğu selenyum sayesinde kanserde mücadele edenlerin tüketmesi gereken önemli bir besindir. Selenyum’un kanser hücreleriyle savaşma özelliği sayesinde karides kanser hücrelerini yok etmekte bire bir etkili olan bir besin. Bu yüzden kanser hastalığına yakalanmak istemeyenlerin karides tüketimine dikkat etmelerinde fayda var.

Karides aynı zamanda da kan hücrelerinin yenilenmesinde ve beslenmesinde de oldukça etkili. Bu yüzden kansızlık problemi yaşayanların karides tüketmesinde fayda var. Böylece kansızlık sorunundan kurtulacaklardır.

Karides protein ve kaynağı olmasına rağmen düşük kaloriye sahip olması sebebiyle de diyet yapanlar için önerilen bir numaralı besin kaynakları arasında. Böylece sağlıklı beslenen bireyler aynı zaman da rahat bir şekilde kilo kontrolü sağlayabilmektedirler.

Karidesin en önemli faydalarından birisi de kemik ve diş gelişimini desteklemesidir ve korumasıdır. Diş dökülmesi sorunu yaşayanlar için özellikle tavsiye edilen karides yine hamile bayanlar bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Çünkü gebelikte kalsiyum ihtiyacından dolayı diş kaynı yaşanabilmektedir. Bu yüzden karidesin gebelikte tüketimi bir kez daha önem taşımakta Ayrıca menopoz dönemine girecek olan kadınlarında yine karides tüketimine önem göstermekleri gerekmekte. Nitekim kadınlarda ilerleyen dönemlerde en çok ortaya çıkan sorun kemik erimesi problemidir. Ancak düzenli karides tüketimi kemik erimesi sorununu ortadan kaldıracaktır. Bütün bunlara ek olarak gelişme çağında olan ergenlikte olan çocuklarında karides tüketmesinde fayda var. Böylece sağlıklı bir kemik gelişimine sahip olacaktır.

Karides Nasıl Pişirilir

Birçok pişirme tekniği olan karidesin en bilinen tarifi fırında karides güveçtir. Karides çorba olarak tüketildiği gibi diyet yapanlar için salatalarına haşlayıp koymaları önerilir. Bunu dışında dış kabuğu soyulup bağırsakları çıkarıldıktan sonra tavada birçok farklı sos ile sotesi çok tüketilmektedir. Bütün bunların yanı sıra yapılan makarnalara da oldukça yakışan karides istenilen her şekilde tüketilebilmektedir.

Karides Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli

Karides tüketirken öncelikle jumbo boy karides tüketmenizde fayda var. Çünkü karideslerin boyutu arttıkça lezzeti de artmakta. Ayrıca karides eklem bacaklı ve kabuklu bir deniz ürünü olduğu için yerken ayıklamak gerekir. Bu yüzden küçük karidesler ayıklandıkları zaman daha az et bırakacaklardır ki bu da daha az lezzet almanıza neden olacaktır. Ayrıca karidesi tüketmeden önce haşlamak istiyorsanız bunu bütün halinde de yapabilir ya da haşlamadan önce sırt kısmına bir çizik artarak bağırsaklarını çıkartabilirsiniz. Aynı şekilde haşlama işlemi tamamlandıktan sonra da yine sırt kısmında bir çizik atarak bağırsaklarını temizleyebilirisiniz. Karidesleri haşlamak için ise bol su kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca karidesler pişmeden önce soluk bir renktedir. Ancak pişip haşlandıktan sonra pembeleşerek su yüzeyine çıkacaklardır. Karidesler su yüzeyine çıktıktan sonra tencereden alabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 5,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply