Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir

Zerdeçal hangi hastalıklara iyi gelir 1

Baharatların süper kahramanı ile tanışın – Zerdeçal, hastalıklara karşı doğal bir kalkan oluşturuyor. Çok eski dönemlerde Hint ve Çin tıbbında kullanılan zerdeçal, mucize bir baharat olarak tanımlanmaktadır. Göğüste ağrılar, sarılık, kanlı idrar, gaz, karın ağrısı, adet sancısı, diş ağrısı, morarmalar dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelen zerdeçal, aslında zencefille aynı familyadandır. İşte, hastalıklara karşı güçlü ve mucizevi bir baharat.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçalın içinde olan kürkümin kimyasalı bu bitkiyi değerli kılmaktadır. İltihap sökücü özelliği nedeni ile baş tacı kabul edilen bu baharat herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Ülseratif kolit, bağırsak hastalıkları, eklem iltihabı ve kistik fibroz tedavisinde çok etkilidir. Ayrıca Alzheimer tedavisinde kullanılıyor ve alzheimer’ın başlamasına da engel oluyor.

Eklem ağrılarında; Himalaya tuzu ve zerdeçal yarı yarıya oranlı olarak karıştırılır. Ağrıyan ve ağrıdan etkilenen bölgeye bu karışım uygulanır. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkanır. Günlük olarak uygulandığında eklem ağrıları azalır. Ağrıyan bölgenin şişmesini engellediğinden çok etkilidir.

Küçük yaralanmalarda; Temizlenen yaraların üzerine bir miktar zerdeçal uygulanır. Bu sayede küçük yaralanmaların iyileşmesine yardım eder. Ayrıca zerdeçal doğal bir ağrı kesicidir.

Zerdeçal çayı; Zerdeçal çayı içine bal eklenip içilirse bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bununla birlikte karın ağrısına iyi gelir.

Antiasit; Mide yanmasına engel olmak için, kaynar suya 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek için.

Kepeğe karşı etkili; Hindistan cevizi yağı ve zerdeçalla kafaya masaj yapıldığında kepek biter.

Cilt parlaklığı; Yarım çay kaşığı zerdeçal, yumurta akı ve yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırın 10 -15 dakika kadar cildinize yayıp bekleyin. Cildi ılık su ile yıkayın.

Güneş yanıkları; Zerdeçal ve aloe vera jelini karıştırın. Güneş yanığı olan bölgeye uygulayın.

Diş beyazlatma; 1 çay kaşığı zerdeçal, 3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, kabartma tozu karıştırılıp macun yapılırsa dişler fırçalandığında beyazlar.

Nemlendirici; Nemlendiricinize bir miktar zerdeçal koyun. Cilt tonunuz çok güzel olacaktır.

Zerdeçalın zararları ve uyarılar

Şu ana kadar yapılan araştırmalarda büyük zararları bulunmasa da, zerdeçal yüksek dozlarda alınmamalıdır. Safra taşı olanlar, akut gastrit, karaciğer iltihabı ve mide ülseri olanlar kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullananlara önerilmemektedir. Büyük ameliyatlar öncesi kesilmelidir ve alınmamalıdır.

Not: Bu tür bitkiler uzman kontrolünde kullanılmalıdır, aksi halde farkında olmadan faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir bitki, tam aksine zarar verebilir, lütfen doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Leave a Reply