Kanser riskini azaltan, Kolesterolü düşüren bitki ZENCEFİL

Zencefili bir de böyle deneyin. ü düşürüyor, riskini azaltıyor: , hepimizin bildiği gibi faydaları saymakla bitmeyecek bir besin maddesidir. Zencefilden farklı şekillerde faydalanmak ve daha çok yarar sağlamak isteyenler mutlaka yazımızı okumalıdırlar. İşte, detaylar;

Mayalı besinler, fermantasyon sürecinden geçerek laktik asit üretmektedirler. Bu süreç sonunda besinler faydalı enzimler, değişik probiyotikler ve B vitaminlerini de beraberinde getirirler. Bu nedenle, mayalı besinler tüketirseniz sindirim sistemine faydalı bakteriler de ulaşmaktadır. Bu sayede de besinlerin sindirilmesinde sindirim enzimleri çok daha iyi çalışmaktadır. Süreçte ortaya çıkan probiyotikler de antikor üretimini sağlamakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve bazı hastalıkları tedavi etmede büyük görevler üstlenmektedir.

Zencefil, hem çok faydalı hem de mayalı besinlerin temel içeriklerinden biridir. Bundan dolayı da bazı önemli hastalıkların tedavisinde, iltihabın atılmasında hatta kanserle savaşta da büyük bir rol almaktadır. Ayrıca mide bulantısı gibi değişik rahatsızlıklarında önüne geçmeyi sağlamakta, kalp krizi riskini düşürmekte ve yüksek olan kan şekerini düşürmektedir.

Zencefilden daha fazla yararlanmak için bazı öneriler:

Sizlere vereceğimiz iki tarifi kullanarak, zencefilden daha çok faydalanma imkanına kavuşursunuz.

1- Mayalı zencefil tarifi:

Kullanılacak malzemeler;

  • Soyulmuş ve dilimlenmiş zencefil kökü
  • Tuz: 1 yemek kaşığı
  • Zerdeçal: 1 yemek kaşığı
  • Limon suyu
  • Kavanoz

Tarifin hazırlanması;

Zencefili 15 dakika kadar suda bekletip, sonrasında kabuğunu bir kaşık yardımıyla kazıyın. Kavanozunuz küçükse zencefil kökünün boyutu elinizin yarısı kadar olmalıdır. Bu işlemlerden sonra limon suyunu ilave edin ve zencefilin hepsinin limon suyuna batmış olduğuna özen gösterin. Daha sonra da zerdeçal ve tuz ilave edip çözülmesini bekleyin. Elde ettiğiniz karışımı, içinde zencefil olan kavanoza boşaltın ve kavanozun ağzını sıkı sıkıya kapatın.

Kavanozdaki karışımı iki hafta süreyle oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın. Hazırladığınız zencefil karışımından en üst düzeyde fayda sağlayabilmek için kesinlikle pişirmeden tüketin.

2- Şekerli zencefil tarifi:

Kullanılacak malzemeler;

  • Zencefil kökü – rendelenmiş: 2 yemek kaşığı
  • Şeker: 2 yemek kaşığı
  • Su: ½ su bardağı
  • Kavanoz: 1 adet orta büyüklükte

Tarifin hazırlanması:

İlk önce şeker ve suyu karıştırıp oda sıcaklığında çözülmesini beklemelisiniz. Sonrasında ise, diğer malzemeleri bu karışıma eklemeli, bir bez ile kapatıp bant yardımıyla ağzını bantlamalısınız. 24 saatte bir olmak kaydıyla diğer malzemeleri sırasıyla eklemeli ve içinden herhangi bir malzemeyi çıkarmamalısınız.

Bu arada, kavanozdaki malzemelerin şişmediğinden emin olun. Yaklaşık 7 gün içinde şekerli zencefil karışımınız hazır olacaktır. Artık tüketmeye hazırsınız ve bir bardak su ilave ederek midenizin rahatlamasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Oy, Ortalama puan: 4,00 out of 5)
Loading...

Leave a Reply