Kanser riskini azaltan 5 şifalı bitki

kanser-riskini-azaltan-5-sifali-bitki

Kanser riskini azaltan 5 şifalı bitki: Kanser artık çağın vebası kabul edilen bir hastalıktır. İşin ilginç yanı son yıllarda çok fazla artan kanser vakaları duyuyoruz. Kanser hakkında çok fazla araştırma yapılıyor ve inanılmaz da ilerlemeler var. Fakat ortaya çıkan doğru, kanserin ilk aşamada teşhisinin yapılması ve kansere yakalanmadan önlemenin hayat kurtardığıdır. İşte, kanser riskini düşüren 5 şifalı bitki;

Keklik otu:

Keklik otu ve yağı binlerce yıldır sağlıkta kullanılmaktadır. Tahriş olan ciltte yakınmayı azaltmak ve öksürüğü dindirmek, böbrek taşlarını azaltmak için kullanılan keklik otu antimikrobiyeldir. Yani mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Keklik otunda bulunan karvakrol isimli bir bileşenin tümörlere etki ettiği bulunmuştur. Bu bileşen kekik yağında da vardır. Kanser tiplerinin hemen hepsinde kanserin yayılmasını engelleyen ve kanser hücrelerini öldüren bu bitki çok kuvvetlidir.

Şerbetçi otu:

Yapılan araştırmalarda şerbetçi otu, xanthohumol isimli bir molekül barındırıyor. Bu molekül, kanser hücrelerinin çoğalmasına engel oluyor. Bu nedenle günde 1 defa şerbetçi otu ile yapılan çay tüketmek gereklidir.

Köpek otu, kara ısırgan:

Göğüs enfeksiyonlarının tedavisinde çok eski dönemlerden bu yana kullanılan bir bitkidir. Ayrıca, ishal, kabız ve sindirim sorunlarında da kullanılır. Bu otun içerisinde bulunan flavonoidler, kanser riskini düşürür. Kolon, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanserin oluşmasını engeller.

Yer minesi, mine çiçeği:

Yer minesi aslında arı ve kuşları en fazla çeken bitkidir. Çok tatlı bir kokuya sahiptir. Salatalara aroma katar. İçeriği antimikrobiyaldir. Tümörlerin gelişimini engeller. İçeriğinde kuvvetli antioksidanlar vardır. Yapılan araştırmalarda, yer minesinin içerdiği bu kimyasalların kanser hücrelerini durdurduğu ortaya çıkmıştır.

Keçi sakalı ( Çayır melikesi, su rezenesi):

Aspirin içerisinde bulunan salisilik asit bileşenleri bu bitkiden elde edilir. İçerisinde ayrıca heparin ve flavonoidler vardır. Bu bitki rahim kanserini engellemekte çok etkilidir. Fakat, bu araştırma farelerle yapılmıştır daha henüz insanlarda deney yapılmamıştır.

Tıp, kanser hakkında araştırmalar yapmaktadır. Son yıllarda bu araştırmalar çok da olumlu sonuçlar vermiştir. Fakat, kanser hakkında yapılan tüm araştırmalarda erken tanı ve tedaviye başlamanın hayat kurtardığı yönünde bilgi kesinleşmiştir. İşte, bu nedenle kanseri başlamadan önce engellemek için yukarıda uzun yıllar araştırılan bu bitkileri hayatınıza katmak, düzenli doktor kontrolünde olmak gereklidir.

Leave a Reply